Glowne Mistrzostwa Polski w Plywaniu – podsumowanie 1. dnia

iplywamy 14:59

Glowne Mistrzostwa Polski w Plywaniu - podsumowanie 1. dnia

MP w pływaniu – podsumowanie 1. dnia

Pierwszy dzień Głównych Mistrzostw Polski w Pływaniu w Szczecinie nie przyniósł większych niespodzianek. Pięcioro zawodników wywalczyło minima kwalifikacyjne do sierpniowych mistrzostw świata w Kazaniu.

W sprincie na 50 metrów stylem dowolnym miejsce w reprezentacji na MŚ zapewniła sobie Anna Dowgiert (Śląsk Wrocław), zwyciężając w czasie 25,19 s. W pasjonującym finale pokonała o osiem setnych sekundy Aleksandrę Urbańczyk (AZS Uł Pł Łódź).

Do Kazania pojedzie również Alicja Tchórz (MKS Juvenia Wrocław), która wygrała na dystansie 200 m. st. grzbietowym w czasie 2.10,55.

Trzy kolejne kwalifikacje na MŚ wywalczyli mężczyźni, w tym dwaj najlepsi na 200 m st. grzb. Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa) 1.56,38 i Mateusz Wysoczyński (AZS AGH Kraków) 1.59,12. W ich ślady poszedł Jan Świtkowski (UKS Skarpa Lublin), zwyciężając na 200 m st. motylkowym w czasie 1.55,23.

W prestiżowym finale sprintu bezkonkurencyjny okazał się Konrad Czerniak (AZS AWF Katowice), który występuje w Szczecinie, chociaż już wcześniej w Hiszpanii wypełnił wszelkie niezbędne minima. Pokonał dystans 50 m st.
dowolnym w czasie 22,17. Na finiszu zaciętą walkę o srebrny medal wygrał Filip Wypych (AZS Uł Pł Łódź) – 22,51, wyprzedzając o trzy setne sekundy Pawła Korzeniowskiego (AZS AWF Warszawa).

U mężczyzn na najdłuższym dystansie 1500 m, zgodnie z oczekiwaniami, nie miał sobie równych Wojciech Wojdak (Unia Oświęcim) – 15.05,34. O pechu może mówić Mateusz Sawrymowicz (MKP Szczecin), który był drugi, a do minimum na MŚ w Kazaniu brakło mu zaledwie ośmiu setnych.

Wcześniej, pierwszy złoty medal szczecińskich mistrzostw, zdobyła Klaudia Naziębło (MKS Juvenia Wrocław) na 200 m st. mot. Natomiast na 800 m st. dowolnym najlepsza była Justyna Burska (Piątka Konstantynów Łódzki).

W rywalizacjach sztafet 4×200 m st. dow. najlepsze okazały się pływaczki MKS Juvenia Kraków oraz zawodnicy Śląska Wrocław, którzy na finiszu pokonali MKP Szczecin.

O godzinie 16.40 rozpoczęła się ceremonia otwarcia mistrzostw, której ozdobą były występy Chóru Akademii Morskiej oraz szczecińskiego zespołu Jazzowski, który przypomniał stary przebój filipinek „Batumi”, w bardzo nowoczesnej aranżacji.

Wyniki finałów 1. dnia:

50 m st. dowolnym –
1. Anna Dowgiert (Śląsk Wrocław)         25,19 (minimum na MŚ)