Wodny Park Tychy walczy o tytuł Światowego Budynku Roku

iplywamy 08:22

Wodny Park Tychy walczy o tytuł Światowego Budynku Roku

Wodny Park Tychy widok zewnętrzny 2

Wodny Park Tychy znalazł się na prestiżowej, krótkiej liście największego światowego wydarzenia architektonicznego World Architecture Festival. W grudniu tego roku będzie reprezentować Polskę przed międzynarodowym jury i walczyć o tytuł światowego budynku roku z takimi sławami architektury jak pracownia Zaha Hadid, czy też autorzy Coal Drops Yard w Londynie oraz Jewel Changi Airport w Singapurze!

Centrum Wodne – „Wodny Park Tychy” to wyjątkowe rozwiązanie stworzone w całości na podstawie potrzeb miasta. Kompleks działa w synergii z oczyszczalnią ścieków służącą jako elektrociepłownia, tworząc samowystarczalny system energetyczny, który również wytwarza energię dla miasta, będąc ważnym ogniwem w obiegu energii w mieście. Koncepcja ta pozwala obiektowi, który zazwyczaj zużywa ogromne ilości energii, służyć nie tylko jako miejsce rozrywki, ale także służyć społeczeństwu.

Wodny Park Tychy surfing

Architektura obiektu, inspirowana płynnymi formami pobliskiego jeziora Paprocańskiego oraz nawiązująca do symboli yin-yang została tak opracowana, aby nadać spójności różnym funkcjom, których celem jest relaks, sport, rekreacja, zabawa oraz edukacja.

Główna bryła obiektu podzielona została na dwie zaplecione części – basenową oraz usług towarzyszących. Jej uzupełnienie stanowią krzywoliniowe formy strefy surfingu oraz dominanty skrywającej wieżę zjeżdżalni. Zarówno zewnętrze jak i wnętrze, przeplecione jest miękkimi liniami, które wzajemnie się uzupełniają i przenikają.

Fasada została wykończona niespotykanym dotąd materiałem typu „kameleon”, który na krzywiznach obiektu zmienia barwy w zależności od pory dnia, pogody czy też punktu obserwacji, powodując, iż nigdy nie wygląda on tak samo.

Wodny Park Tychy hol wejściowy

Przez wnętrza Parku przepływają wstęgi wykończone w sposób odzwierciedlający ich charakter. Wstęga w strefie wejściowej, poprzez metaliczną strukturę, nawiązuje do zetknięcia człowieka z miastem. Strefa saun oraz basenów rekreacyjnych, posiada strukturę drewna, które swoim ciepłem ma uspokoić i ukoić zmysły. Strefa sportowa, dzięki żywym zielonym akcentom ma pobudzić i nadać nowoczesnego charakteru. Skrzydło surfingu posiada niebieską barwę, odwołującą się wprost do oceanicznych sportów. Całość uzupełniają elementy podświetlanych sufitów napinanych oraz naturalna zieleń w postaci zielonych ścian i kwietników, co czyni ten nowoczesny obiekt jeszcze bardziej przyjazny człowiekowi. Sufity również zostały odpowiednio dopasowane do charakteru wnętrza, i tak w strefie sportowej oraz surfingu nadają dynamiki, natomiast w strefie wejściowej i saun zachęcają do zgłębienia budynku.

W centrum Wodnego Parku, nad basenem z falą, dach został rozdarty przez membramę z folii ETFE o wysokiej przepuszczalności światła, otwierając się niczym muszla. Jego forma i kształt, dzięki zastosowaniu technologii BIM, zostały tak opracowane, aby maksymalnie wykorzystać światło słoneczne z uwzględnieniem wędrówki Słońca oraz zmian pór roku.  Basen z falą posiada naturalne wypłycenie zakończone piaszczystym fragmentem plaży, przez co nawet w zurbanizowanej metropolii, można poczuć przyjemny, relaksacyjny klimat i odpocząć po trudach dnia codziennego wsłuchując się w szum fal.

Wodny Park Tychy widok z lotu ptaka Wodny Park Tychy łaźnie piwne

W budynku zastosowano urządzenia o sprawności znacznie przewyższającej wymagane w Unii Europejskiej, np. pompy technologiczne z silnikami w klasie IE3, odzyski ciepła z wód popłucznych, czy instalacja chłodnicza odprowadzająca ciepło do wody basenowej, centrale wentylacyjne
z 3-stopniowym odzyskiem ciepła.

Izolowane zjeżdżalnie wodne obniżają zużycie ciepła.

Ciepło i energia elektryczna wytwarzane są lokalnie z odpadowego biogazu, a więc bez strat wynikających z transportu.

Rozbudowany system BEMS (Building Energy Management System), czyli System Zarządzania Energią w Budynku integruje pracę wszystkich urządzeń technologicznych pracujących w budynku. W przeciwieństwie do obiektów, w których zastosowano systemy automatyki budynku pozwalające wyłącznie na nadzór nad pracą urządzeń, w obiekcie zastosowano szereg rozwiązań pozwalających na optymalizację pracy rozwiązań technologicznych, grzewczych, chłodniczych i instalacji wody.

Grywalizacja architektury i edukacja

Wodny Park Tychy to nie tylko sport i rekreacja ale i edukacja. Na piętrze kompleksu, znajduje się rozbudowane edukatorium „Wodna akademia” wyposażone w liczne multimedialne stanowiska, których celem jest nauka o wodzie – jednym z najważniejszych elementów naszego życia.

W obiekcie funkcjonuje również pierwsza w Polsce gra interaktywna łącząca mechanikę znaną z gier komputerowych oraz gier miejskich z formą i funkcją architektoniczną. Zdobytą w wodnej akademii wiedzę można wykorzystać w grze – czyli nauka poprzez zabawę.

Wodny Park Tychy edukatorium

Innowacje procesu projektowego

Projekt Wodnego Parku Tychy został opracowany przy wsparciu najnowszych technologii takich jak BIM oraz VR. Podczas budowy wirtualna rzeczywistość umożliwiło doświadczenie obiektu jeszcze przed jego wybudowaniem a następnie w trakcie realizacji, zwizualizowanie uczestnikom procesu budowy, jak finalnie mają wyglądać poszczególne elementy budynku. 

Energia i klimat – tyskie „perpetuum mobile”

Zastosowanie folii EFTE o wysokiej przepuszczalności promieni słonecznych na halę basenową, izolowane zjeżdżalnie wodne, wysokosprawna instalacja odzysku ciepła z wentylacji i energooszczędny system przygotowania wody lodowej.

Zarówno ciepło, jak i energia elektryczna wytwarzane są jednocześnie w rozbudowanej instalacji kogeneracyjnej. Agregaty przystosowane są do pracy całorocznej i pokrywają zapotrzebowanie energetyczne budynku aż w 190%.

Nadmiarowe ciepło zrzucane jest do miejskiej sieci ciepłowniczej, a nie rozpraszane do atmosfery. Energia elektryczna w pierwszej kolejności zaspokaja potrzeby energetyczne obiektu, a nadmiarowa odsprzedawana jest do sieci energetycznej.

Przez pierwsze siedem miesięcy funkcjonowania Wodnego Parku Tychy, w okresie od maja do grudnia 2018 roku, agregaty kogeneracyjne Wodnego Parku oraz oczyszczalni wyprodukowały 9234 MWh energii elektrycznej. Wyprodukowanie takiej ilości energii w elektrowni konwencjonalnej wymagałoby zużycia 3633 ton węgla kamiennego o wartości opałowej 28MJ/kg.

Techniczne rozwiązania redukujące zużycie energii

Energooszczędne oświetlenie LED sterowane za pomocą systemu BMS.

Indywidualna regulacja temperatury w pomieszczeniach z wykorzystaniem wody lodowej, ograniczającej osuszanie powietrza w okresie letnim (proces kosztowny energetycznie)

BEMS – System zarządzania energią w budynku z rozbudowanym opomiarowaniem, mierzącym zużycie ciepła i chłodu na poszczególnych instalacjach, co pozwala na typowanie najbardziej energochłonnych instalacji i optymalizację procedur energooszczędnych.

Naturalne oświetlenie hali basenowej dzięki świetlikom ze specjalistycznej membramy dachowej – folii EFTE, maksymalnie wykorzystującej energię promieniowania słonecznego do dodatkowego doświetlenia co przekłada się na znaczące oszczędności energii elektrycznej.

Chłód wytwarzany jest w pompach ciepła typu woda-woda, przekazując całe ciepło odpadowe do instalacji basenowej.

Urządzenia technologiczne najwyższej sprawności sprawiają, że zapotrzebowanie na energię elektryczną jest minimalne.

Systemy odzysku ciepła z wód popłucznych ograniczają zużycie ciepła na cele technologiczne o nawet 80%.

Zjeżdżalnie basenowe prowadzone na zewnątrz budynku są izolowane termicznie, co ogranicza zużycie ciepła nawet o kilkadziesiąt kW na każdą zjeżdżalnię.

Wodny Park Tychy basen rekreacyjny

Jakość środowiska wewnętrznego

Wysokowydajna instalacja wentylacji ograniczająca stężenie związków chlorowych w atmosferze wewnętrznej budynku.

Nowoczesna instalacja uzdatniania wody z filtracją opartą o szkło aktywowane, redukująca wprowadzane do wody środki dezynfekcyjne – podchloryn sodu.

Indywidualna regulacja parametrów powietrza dzięki systemowi wentylacji miejscowej, w pomieszczeniach obsługi, biurowych, strefach ajentów zastosowano indywidualne urządzenia grzewczo-chłodniczo-wentylacyjne.

Oszczędność wody

Znacznie zredukowana ilość wody do płukania filtrów basenowych, dzięki zastosowaniu medium filtracyjnego ze szkła aktywowanego.

Spłuczki oszczędzające wodę i armatura oszczędna.

Elektroniczna armatura prysznicowa oszczędza nie tylko wodę, ale również bardzo dokładnie reguluje temperaturę, dzięki czemu ogranicza zużycie ciepła.

Wodny Park Tychy basen sportowy

Techniczne rozwiązania redukujące użycie wody

Elektroniczne mieszacze wody i włączony w system BEMS system dystrybucji wody w prysznicach, z możliwością ustalania harmonogramów temperatury, strumienia i czasu wypływu wody.

Złoża filtracyjne z aktywowanego szkła ograniczają zużycie wody i odczynników chemicznych do uzdatniania wody, redukując jednocześnie zużycie ciepła.

Materiały, zmniejszanie produkcji odpadów, zwiększanie odzysku

Zarówno instalacja kogeneracji, jak i szczytowo-rezerwowy kocioł gazowy zasilane są z sieci odpadowego biogazu wytwarzanego w Oczyszczalni Ścieków Tychy-Urbanowice. Wytwarzana w obiekcie energia elektryczna i ciepło stanowią więc całkowicie „zieloną energię”.

Chłodzenie obiegów technologicznych np. pomp symulatora surfingu realizowane jest pompami ciepła, co pozwala na przekazanie ciepła z chłodzenia do wody basenowej.

Odzysk ciepła prowadzony jest również z powietrza pochodzącego z central wentylacyjnych, jak i z wody – ścieków szarych oraz wód popłucznych, pochodzących z instalacji filtracji i uzdatniania wody w obiegach basenowych.

Wodny Park Tychy Sauny Wodny Park Tychy saunarium

Lokalizacja i dostęp do udogodnień

Wodny Park Tychy znajduje się w południowej części miasta Tychy sąsiadując od południa z Jeziorem Paprocańskim oraz lasami Kobiórskimi, do których naturalnych kształtów nawiązuje monumentalna bryła budynku.

Sąsiaduje z osiedlami domów wielorodzinnych – w niedalekiej odległości są więc rozwinięte strefy usług.

Wodny Park Tychy połączony jest z centrum miasta komunikacją miejską dostępną od razu po wyjściu z budynku. Nie zapomniano również o pieszych i rowerzystach – budynek jest połączony z pozostałą częścią miasta ścieżkami rowerowymi, co zachęca do aktywności fizycznej.

Obiekt posiada rozwiązanie umożliwiające korzystanie przez osoby niepełnosprawne.

Wodny Park Tychy widok z lotu ptaka Wodny Park Tychy widok zewnętrzny 1

3 główne zrównoważone cechy.

  1. Podstawowym elementem ekologicznym, który osiągnięto poprzez zastosowanie paliwa alternatywnego i wprowadzenie symbiozy w funkcjonowaniu Wodnego Parku Tychy oraz oczyszczalni ścieków Tychy-Urbanowice jest brak konieczności pobierania energii elektrycznej i cieplnej na potrzeby obu obiektów z zewnętrznej sieci energetycznej. Wykorzystanie energii odnawialnej pochodzącej z własnego źródła przyczynia się jednocześnie do zmniejszenia ilości emisji CO2 do środowiska, w porównaniu do konwencjonalnej elektrowni węglowej.
  2. Rozbudowany system BEMS (Building Energy Management System), czyli System Zarządzania Energią w Budynku integruje pracę wszystkich urządzeń technologicznych pracujących w budynku. W przeciwieństwie do obiektów w których zastosowano systemy automatyki budynku pozwalające wyłącznie na nadzór nad pracą urządzeń, w obiekcie zastosowano szereg rozwiązań pozwalających na optymalizację pracy rozwiązań technologicznych, grzewczych, chłodniczych i instalacji wody.
  3. Odzysk ciepła prowadzony  z powietrza pochodzącego z central wentylacyjnych, jak i z wody – ścieków szarych oraz wód popłucznych, pochodzących z instalacji filtracji i uzdatniania wody w obiegach basenowych. 

Wodny Park Tychy widok zewnętrzny 3

Nagrody i wyróżnienia:

  • World Architecture Festival Amsterdam 2019 – kwalifikacja na “Shortlist” w kategorii “Budynki ukończone: produkcja energii i recykling”
  • I nagroda w konkursie “Budowa Roku 2018”
  • Śląska Wielka nagroda budownictwa 2018
  • Ekolaur w kategorii Energooszczędność, Efektywność Energetyczna przyznawana przez Polską Izbę Ekologii.
  • I nagroda w konkursie architektonicznym “Fasady bez ograniczeń” organizowanym przez firmę RockWool.

Dane charakterystyczne

Zespół projektowy: Schick Architekci by TKHolding:

Arch. Andrzej Truszczyński

Arch. Paweł Kobierzewski

Współpraca:

Arch. Irena Kokott

Artur Stajszczyk

Śp. Helmut Schick.

Inwestor: RCGW S.A.

Generalny wykonawca: MOSTOSTAL WARSZAWA S.A.

Oddanie do użytku: kwiecień 2018r.

Wodny Park w Liczbach:

  • Koszt inwestycji: ok 114mln zł.
  • powierzchnia działek, będących na stałe zajęta przez inwestycję: 39 265 m2,
  • powierzchnia zabudowy obiektów kubaturowych (bez parkingu): 8024,58 m2,
  • powierzchnia użytkowa obiektów kubaturowych bez parkingu – 15 899,70 m2,
  • kubatura budynku Parku Wodnego: 89 429,22 m3,
  • maksymalna ilość osób przebywająca w budynku Parku Wodnego: ok. 2050,
  • ilość miejsc parkingowych: 235 w tym 19 dla osób niepełnosprawnych oraz 4 dla autokarów,
  • wysokość budynku 16,73 m, dominanty: 19,30 m,
  • powierzchnia lustra wody: ok 1 721,5 m2 w tym baseny zewnętrzne: 393,3 m2,
  • łączna powierzchnia zabudowy wszystkich obiektów objętych inwestycją: 10604,78 m2,
  • łączna powierzchnia wszystkich obiektów objętych inwestycją: 21026,9 m2,
  • łączna kubatura wszystkich obiektów objętych inwestycją: 97830,42 m3

Więcej informacji o TKHolding Truszczyński Kobierzewski Sp. z o.o

Andrzej_Truszczynski

Arch. Andrzej TRUSZCZYŃSKI – prezes TKHolding – Architecture • BIM • VR

Członek Śląskiej Izby Architektów , założyciel TKHolding. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, otworzył na Politechnice Krakowskiej przewód doktorski dotyczący grywalizacji w architekturze. Laureat licznych konkursów architektonicznych. Zdobywca tytułu „człowieka roku miasta Ruda Śląska”. Z zamiłowania narciarz oraz pilot PPL.

Pawel_Kobierzewski

Arch. Paweł Kobierzewski – prokurent TKHolding – Architecture • BIM • VR

Członek Śląskiej Izby Architektów, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, założyciel TKHolding. W czasach studenckich, przewodniczący Samorządu Studenckiego Wydziału Architektury. Laureat licznych konkursów architektonicznych. Miłośnik nowoczesnych technologii takich jak VR i BIM. W wolnych chwilach trenuje warsztat rysunku odręcznego.

TKHolding założona przez arch. Andrzeja Truszczyńskiego oraz arch. Pawła Kobierzewskiego.

Grupa projektowa w skład której wchodzą biura architektoniczne Schick Architekci oraz DreamWorlds, specjalizujące się w projektowaniu dużych obiektów użyteczności publicznej, szczególnie o funkcji sportowo-rekracyjnej, hotelowej oraz edukacyjnej zarówno w Polsce jak i za granicą. Zespół tworzą doświadczeni i wyspecjalizowani architekci oraz inżynierowie, którzy dotrzymują kroku dynamicznemu rozwojowi rynku, uwzględniając najnowsze trendy, funkcjonalność architektury, a także potrzeby indywidualne.

Początki działalności zespołu sięgają 1975r. W tym czasie powstało ponad 100 projektów na terenie całej Europy, głównie na terenie Polski oraz Niemiec.

Do najważniejszych projektów można zaliczyć:

  • Wodny Park Tychy
  • Chełmski Park Wodny
  • Zespół basenowo – saunowy Homburg (DE)
  • Fabrykę Wody w Szczecinie
  • Radius – Śląskie centrum biznesu
  • Aquadrom Ruda Śląska
  • Zespół hotelowo – basenowy Trzęsacz
  • Halę Sportową do unihokeja w Warszawie
  • Basen przyszkolny w Gminie Lubartów
  • Basen miejski w Wolbromiu

Źródło: materiały prasowe TKHolding Truszczyński Kobierzewski Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − sześć =