TRISWIM kosmetyki neutralizujące chlor

Miss Bauer – amerykańska rekordzistka w pływaniu

iplywamy 10:38

Miss Bauer – amerykańska rekordzistka w pływaniu

Sybil Bauer Sport Wodny

Dnia 31 stycznia r. b., po długiej chorobie, zmarła w Chicago Sybil Bauer, jedna z najświetniejszych pływaczek, jakie kiedykolwiek podziwiano w świecie.

Sybil Bauer przeżyła lat zaledwie 23, i zdążyła już kilkakrotnie wpisać swe nazwisko na tabelę rekordów światowych. Zaczęła karjerę sportową bardzo wcześnie, występując w barwach słynnego „Illinois Athletlc Club”, gdzie trener William Bachrach pracował jednocześnie nad jej przygotowaniem, nad Weissmullerem, i nad mistrzynią olimpijską Ethel Lackie. Szczupła i wątła Miss Bauer, zdradzała niepospolite zdolności do pływania crawlem nawznak, w którym dzięki świetnemu stylowi, mimo braku sił fizycznych, stała się znakomitością wielkiej miary.

To też już w r. 1922; mając lat ośmnaście, ustanawia Sybil Bauer swe pierwsze rekordy światowe, z których części nie zdołała już potem poprawić. Zaczyna od 100 y. (dystans nieoficjalny) w 1:15.8, danej na sto yardów uzyskała 1:59.6, w parę miesięcy później, w czerwcu 1922r, ma 200 metrów w 3:00.8 i w końcu tegoż roku ustanawia jeden z najcenniejszych swych rekordów 400 m. nawznak w 6:27.8. Na tabeli FINA pozostał w pływaniu nawznak jeden tylko rekord, niepobity przez Miss Bauer, na 100 m. t. j. na dystansie nieużywanym w Ameryce. Rekord ten trzymały kolejno Angielka Hart z czasem 1:36, i Czeszka Mullerova (1:35). Sybil Bauer większość rekordów ustanawiała po raz pierwszy, jedynie na 150 yardów istniał przed nią wynik Miss Bleibtrey (2:16.2).

Na 100 metrów startowała Sybil Bauer po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, gdzie odniosła swój najświetniejszy triumf, będący zarazem jednym z najwspanialszych wyników sportowych, jaki kiedykolwiek uzyskała kobieta. Miss Bauer z czasem 1:23.2 pobiła o 13 blisko sekund rekord światowy, zdobyła tytuł Mistrza Olimpijskiego, a wynik jej, między mężczyznami, którzy startowali na największej z Olimpjad, zakwalifikowałby ją na 7-me miejsce! Jest to rekord rekordów kobiecych, który stawia Miss Bauer, obok Getrudy Ederle i Suzanne Lenglen, w trójce pierwszych asów atutowych sportu kobiecego.

Dla porównania, zestawmy jej rekordy z polskiemi rekordami penów: 1:32.6, 3:29.1, 7:11.4 – na 100, 200 i 400 m, nawznak!

Po Igrzyskach Olimpijskich, ciężki wypadek samochodowy zmusił Miss Bauer do porzucenia na dłuższy czas swej nieprzeciętnej karjery sportowej. Powróciwszy do pływalni, odnosiła ona jeszcze szereg zwycięstw w mistrzostwach Stanów Zjednoczonych, jednak rekordów swych nie była już w stanie poprawić.

Teraz śmierć zabrała ją z szeregów, kipiących radością życia w słonecznych pływalniach Florydy, amerykańskich pływaczek. Zabrakło dziś w tej dyscyplinie mistrzyni, która od lat szeregu królowała w niej niepodzielnie, niedostępna dla jakiejkolwiek konkurencji, niepobita ani razu w ciągu całej swej karjery! A tem dotąd niewielu mistrzów może się poszczycić.

Sport Wodny

Sport Wodny Nr 2, Warszawa, Luty 1927r.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *