Wyścig pływacki długodystansowy

iplywamy 13:12

Wyścig pływacki długodystansowy

Wyścig pływacki długodystansowy

Najdłuższy wyścig pływacki o mistrzostwo Polski rozgrywany jest na dystansie 1500 mtr. Jest to już duży wysiłek mięśni i serca, a po części i wytrzymałości ciała na temperaturę wody. Co prawda, to dużo słyszeliśmy z opowiadań, że we Francji, Holandii czy Danii zawodnicy pływają po kilka kilometrów. Był to wyczyn raczej „przepłynąć”, a nie wyścig. Znany jest wypadek z czasów zatonięcia „Titanika”, że jeden z marynarzy utrzymywał się na wzburzonym morzu przez dwa dni i to nie otrzymując żadnego posiłku, jak to ma miejsce podczas takich „przepłynięć”, jeśli jeszcze zważymy, że to był marynarz, a więc członek załogi, która podczas takich wypadków właśnie ma najwięcej roboty, to będziemy musieli go uznać za rekordzistę długotrwałowego przebywania w wodzie. Słyszeliśmy że pierwsza pływaczka, która przepłynęła Kanał La Manche była znakomita pływaczka amerykańska Gertruda Ederle, przepłynęła ona przestrzeń między Francją a Anglią w ciągu 14 godz. 30 min. Była to pierwsza kobieta. Mężczyźni o wiele wiele lat przedtem atakowali Kanał. Już w roku 1875 pływak angielski kapitan Webb przepływa w ciągu 21 godz: 45 min. w 1911 roku przepływa Burgess w ciągu 23 godz. 40 min., był on później trenerem tej właśnie Ederle. W roku 1923 w kanale robi się tłok. Kilku pływaków kusi się o rekord trasy. 13 sierpnia 1923 roku Tiraboschi ustanawia nowy rekord trasy 16 godz. 54 min. Rekord ten dotrwał do roku 1926, kiedy to uczennica słynnego Burgessa ustanawia nowy rekord 14 godz. 30 min.

Mówimy tak dużo o pływakach zagranicznych, tylko o polskich jakoś mało nam pozostaje w pamięci. Zatoka Pucka też już była terenem walk długodystansowców. Zatoka Gdańska nie pozostała w tyle choć to tylko 22 km. Na tym tle indywidualnych wyczynów poszczególnych pływaków, fenomenalnie wygląda pomysł pływaków duńskich, którzy chcą zorganizować formalny wyścig pływacki z Danii do Szwecji. Do zawodów tych startują asy pływactwa długodystansowego świata. Jak w tamtych, tak i w tych wyczynach kobiety prowadzą zdecydowanie. Oto na pięciu zawodników, którzy zgłosili swój udział w tym maratonie pływackim jest aż trzy kobiety: Kammersgaard, Andersen. Bauer oraz dwóch mężczyzn Edm. Olsen i Poul Olsen. Ułożony został nawet regulamin i to dość ostry, aby nie narazić się międzynarodowej komisji kwalifikacyjnej a nuż, a widelec taki pan z Komisji zajrzy i zobaczy coś co mu się specjalnie nie będzie podobać i dyskwalifikacja gotowa – przechodź tedy bracie na zawodostwo. Jeśli ta impreza się uda projektowany jest wyścig przez kanał La Manche.

W Polsce organizowany jest co rocznie długodystansowy wyścig na trasie Wilanów — Warszawa, ale to tylko 7 km. i to z prądem wody, a jeszcze częściej po piasku, jak Wisełka wyschnie. Może i u nas długodystansowe pływactwo ruszy się, przyczyni się to do popularyzacji pływania i do częstego i długiego przygotowania do biegu. Gdy w biegach takich jak bieg pomiędzy mostami organizowany w Poznaniu na dystansie 2500 mtr. startuje około 70 zawodników. W biegu Wilanów — Warszawa startuje około 300 zawodników. Nie chcę sądzić, ale muszę stwierdzić że każdy pływak dąży do tego aby pływać na dłuższych dystansach, bo wtedy może się pochwalić że pływa, bo przepłynął 7 kilometrów. Może by do mistrzostw wprowadzić taki bieg długodystansowy choćby tylko na próbę, jaki rezultat ona da. Może z tych adeptów biegów pływackich – narodowych wybierze się kilku dobrych pływaków.

Trenerów mamy — sięgnijmy do mas.

Tatar.

Sport Wodny, Nr 12/13, lipiec 1939r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 4 =