Aktywność fizyczna a sen

iplywamy 13:32

Aktywność fizyczna a sen

Aktywnosc fizyczna a sen
Mówi się, że zawodowi sportowcy „jedzą, śpią i oddychają” swoim sportem, ale wielu z pośród nich coraz częściej spycha tą druga czynność na margines. Pęd życia, plany, podróże, praca i codzienny trening nie pozostawiają wystarczająco dużo czasu na sen.

Spychanie wieczornego odpoczynku i regeneracji na margines dobija się bezpośrednio na organizmie oraz na kondycji zarówno fizycznej jak i psychicznej. Zarówno lekarze, jak i trenerzy sportowi zgadzają się, co to tego, że sen jest tak samo ważny dla zdrowia jak ćwiczenia i odżywianie. Ostatnie badania dowiodły, że wartościowy sen jest bezpośrednio związany z regeneracją i wydajnością, a co za tym idzie wpływa na wyniki w sporcie.

Sen i regeneracja mięśni

Po ośmiu godzinach snu istnieje powód, dla którego człowiek czuje się wypoczęty i zregenerowany. Ciało przechodzi przez dwie fazy snu: REM i NREM, które są dodatkowo podzielona na stadia. W momencie przejścia w jedno z nich, mózg wchodzi w tak zwany sen długofalowy. Można to łatwo skojarzyć z snami, niekontrolowanymi ruchami ciała czy nawet lunatykowaniem. Oddech wydłuża się i pogłębia, ciśnienie krwi spada, tym samym zwiększając dopływ krwi do mięśni.

W miarę upływu czasu do komórek dostarczany jest tlen, który regeneruje je oraz wspomaga wzrost mięśni. To właśnie podczas snu wolnofalowego są uwalniane hormony wzrostu, które są tak ważne dla sportowców w budowaniu bicepsów, czteropaku czy potocznie mówiąc kaloryfera.

Gdy cykl snu zostaje przerwany, organizm nie ma możliwości dostarczenia tych kluczowych składników odżywczych do regeneracji mięśni. Pozbawiając organizm snu, nie tylko mięśnie i tkanki tracą składniki odżywcze potrzebne do leczenia i wzrostu. Organizm zostaje narażony na zmniejszenie wydajności podczas wysiłku fizycznego i co gorsza, utratę masy mięśniowej z powodu braku hormonów wzrostu.

Sen i zdolność umysłowa

Na pierwszy rzut oka sport może nie kojarzyć się ze dobra kondycją umysłową. Jednak nie można zapomnieć, że stres odczuwany podczas startu w zawodach czy innych sportowych wydarzeniach jest tak samo naturalny, jak stres odczuwany w pracy czy w szkole. Regeneracja umysłowa jest zatem niezbędna nie tylko ze względu na lepsze samopoczucie, ale także wyniki uzyskiwane w różnych rodzajach dyscyplin sportowych.

Wszystko jest związane reakcją ruchową i kontrolą emocjonalną. Szybkość podejmowania decyzji czasami decyduje o zwycięstwie w walce, meczu czy biegu.

Sen i kontuzje

Ostatnie badania dowiodły, że sen wpływa również na możliwość powstawania urazów podczas treningu. Osłabione mięśnie są bardziej podatne na złamania, nadwyrężenia czy skurcze. Powolny czas reakcji, osłabiony układ odpornościowy i niewystarczająca produkcja hormonów spowodowana brakiem snu są bezpośrednio związane z urazami sportowymi.

Jak wspomóc prawidłową regenerację po treningu?

Wielu ekspertów zaleca, aby sportowcy spali, przez co najmniej dziewięć godzin. W tej sytuacji wygodny materac to podstawa do pełnej regeneracji organizmu. Wybór odpowiedniego posłania nie powinien stanowić problemu. Najlepiej zakupić materace sklep. Można na miejscu sprawdzić i dopasować konkretny model pod osobiste preferencje. Wybrać twardość, model i dobrać dodatki. Dla sportowców opracowano specjalne pokrowce, które zachowują równowagę w rozprowadzaniu energii w ciele, ułatwiają zasypianie, rozprowadzają nadmiar ciepła w organizmie oraz wspomagają regenerację. Dla wygody można dokonać szybkiego zakupu w sklepie internetowym z możliwością dostawy pod same drzwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 5 =