Bezpieczne opalanie bez stresu

iplywamy 11:31

Bezpieczne opalanie bez stresu

bezpieczne-opalanie-bez-stresu

Bezpieczne opalanie bez stresu

Jeszcze przed rewolucją przemysłową, blady odcień skóry był uważany za synonim luksusu. Oznaczał bowiem on życie w pomieszczeniach, czyli wyższy status społeczny w przeciwieństwie do ludzi spędzających czas w pracy na polach. Dopiero w latach dwudziestych XX wieku, kiedy znana francuska projektantka mody Coco Chanel, wróciła opalona z rejsu po Morzu Śródziemnym, zaczęto inaczej postrzegać brązowy kolor skóry. Francuzka zaprojektowała również stroje kąpielowe z odkrytymi nogami, które odniosły sukces na całym świecie. W popularyzacji opalenizny pomógł jej również kreator mody i twórca perfum Jean Patou, który w 1927r. wynalazł olejek do opalania.

Bezpieczne opalanie wymaga podstawowej wiedzy na temat promieniowania ultrafioletowego i jego działania na naszą skórę. Istnieją dwa podstawowe rodzaje promieni, które przenikają przez warstwę ozonową: UVA i UVB. Promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za powierzchowne poparzenia słoneczne, zaczerwienienia naskórka, zmiany rumieniowe i inne stany zapalne. Może też być przyczyną uszkodzeń lipidów i białek, co w niektórych przypadkach może prowadzić do nowotworów. Z drugiej strony, to promieniowanie jednak odgrywa kluczową rolę w produkcji witaminy D, która jest pomocna przede wszystkim przy wchłanianiu wapna i fosforanów odpowiedzialnych za nasz układ kostny. Przy odpowiedniej ekspozycji na słońcu ilość witaminy D, która jest wytwarzana w skórze, jest na tyle wystarczająca, że nie trzeba jej dostarczać ze źródeł pokarmowych.

Z kolei promieniowanie UVA wnika głęboko w skórę i powoduje zmiany w kolagenie co jest przyczyną starzenia się skóry. Pobudza ono komórki do produkcji brązowego pigmentu znanego jako melanina. Promieniowanie UVA działa na nas przez cały rok, również w pochmurne dni i stanowi 95% promieniowania ultrafioletowego. UVA w przeciwieństwie do promieni UVB, nie wywołuje bolesnych objawów i może również prowadzić do nietolerancji na słońce a także do rozwoju nowotworów.

Nawet jeśli nasza skóra nie jest ciemnobrązowa, nie oznacza to że uniknęliśmy działania UVA. Z tego powodu konieczne jest zainwestowanie w szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej, która obejmuje oba rodzaje promieniowania UV. Należy pamiętać, że wszechobecny współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF, Sun Protection Factor) odnosi się tylko do promieni UVB. Skala SPF ma nam pomóc, przy określeniu jak długo możemy przebywać na słońcu po zastosowaniu kosmetyku. Duże znaczenie ma tu typ naszej karnacji, im jest ona jaśniejsza tym wyższy SPF powinniśmy zastosować. Aplikować kosmetyki ochronne należy co najmniej 20 minut przed opalaniem a następnie co około 2 godziny, z wyjątkiem sytuacji kiedy np.: właśnie wyszliśmy z kąpieli w basenie czy morzu.

Po kąpielach słonecznych dobrze jest też stosować kosmetyki po opalaniu. Dadzą nie tylko poczucie schłodzenia skóry, ale także są w stanie naprawić uszkodzenia komórek i pomóc w odbudowie ochronnej bariery skóry. Kosmetyki ochronne najlepiej zacząć stosować na kilka dni przed planowaną ekspozycją na słońcu. Dzięki temu zaczniemy odpowiednio wcześniej budować naturalną ochronę przed promieniowaniem UV.

Możemy również równolegle stosować suplementy diety wspomagające opalanie. Co prawda nie zastąpią kremów z filtrem, ale dostarczą nam antyoksydantów, które będą pośrednio chroniły nas przed działaniem promieniowania.

Należy pamiętać, że nawet stosując kremy z dużym filtrem należy zachować zdrowy rozsądek w opalaniu i nie wystawiać się na długotrwałe przegrzewanie naszego organizmu.

3 komentarze do “Bezpieczne opalanie bez stresu

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    14 + 18 =