Czy kąpiel w basenie może być niebezpieczna?

iplywamy 11:36

Czy kąpiel w basenie może być niebezpieczna?

czy-kapiel-w-basenie-moze-byc-niebezpieczna

W życiu angażujemy się w różne zajęcia rekreacyjne, które są niebezpieczne i potencjalnie zagrażają życiu – skoki spadochronowe, wspinaczka skałkowa, kolarstwo górskie, rafting rzeczny i narciarstwo.

Choć trudno w to uwierzyć, ale kąpiel rekreacyjna, która ma być przyjemnością stała się także zagrożeniem dla naszego zdrowia. Kąpiele rekreacyjne obejmują pływanie w basenach, korzystanie ze SPA, wanien z hydromasażem, a także pływanie w jeziorach, stawach, rzekach, oceanach lub parkach wodnych. Coraz częściej ludzie chorują z powodu skażonej wody, czasami nawet wtedy, gdy woda ta jest odpowiednio chlorowana lub oczyszczona. Jakie bakterie występuje w basenie i dlaczego mogą być dużym zagrożeniem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych?

1. Shigella

Shigella nazywana jest też czerwonką bakteryjną. To choroba bakteryjna charakteryzująca się gorączką, nudnościami, wymiotami, skurczami i biegunką spowodowanymi przez gatunki Shigella. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez przeniesienie bakterii ze skóry rąk lub przedmiotów prosto do jamy ustnej, a także poprzez skażoną wodę, pokarm oraz kontakty seksualne. Najbardziej niebezpieczne są powikłania Shigelli, czyli odwodnienie i stan zapalny, które mogą prowadzić np. do niewydolności nerek. Niestety Shigella to choroba, którą możemy się zarazić poprzez pływanie w zanieczyszczonych wodach powierzchniowych lub basenach i obiektach SPA.

2. E. Coli

Bakteria E. Coli, inaczej pałeczka okrężnicy to poważny organizm chorobotwórczy, który powoduje przede wszystkim biegunkę. Bakteria E. Coli wytwarza toksynę, która uszkadza wyściółkę jelita, powodując krwotoczne zapalenie okrężnicy. Ten organizm ma bardzo niską dawkę zakaźną i uważa się, że powoduje ponad 90% wszystkich przypadków zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS) związanego z biegunką, będącego stanem, który powoduje ostrą niewydolność nerek, zwłaszcza u małych dzieci. Bakteria E. Coli przenoszona jest drogą wodną w wyniku skażonej wody pitnej i pływania w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych.

3. Giardoza

Nazywana również Giardia lamblia – wywołana jest pasożytem Giardia intestinalis. Można spotkać się też z nazwą zapalenie jelit Giardia. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ ta infekcja może pozostać bezobjawowa, wywołać ostrą biegunkę i prowadzić do zaburzeń jelitowych, takich jak przewlekła biegunka, stępaczka, skurcze brzucha, wzdęcia. Chorując na tę infekcję nasz organizm nieprawidłowo wchłania tłuszcze, rozpuszcza witaminy, czego skutkiem jest znaczna utrata masy ciała. Choroba ta częściej występuje u dzieci niż u dorosłych, szczególnie na obszarach, na których występują złe warunki sanitarne. Najczęściej wiąże się to z piciem niefiltrowanych wód, pływaniem lub brodzeniem w zanieczyszczonych wodach słodkich i zanieczyszczonych wodach rekreacyjnych, takich jak baseny i brodziki.

Niebezpieczna kąpiel w basenie

Jeżeli po kąpieli odczuwasz swędzenie lub pieczenie skóry, prawdopodobnie to grzybica, która najczęściej dotyka osoby regularnie korzystające z pływalni. Dużym zagrożeniem dla kobiet mogą być także zakażenia dróg rodnych na skutek skażonej wody, na przykład chlamydia, kandydoza (grzybica pochwy) czy rzęsistek. Powikłaniem zarażenia mogą być problemy lub niemożność zajścia w ciążę. Już sam zapach w basenach świadczy o obecności groźnych w nim bakterii. Nieprzyjemny zapach to wcale nie chlor, lecz połączenie chloru z brudem, potem i moczem.

Jeśli wybierasz się na wczasy, pamiętaj o ubezpieczeniu

Nigdy nie wiesz, co może przydarzyć się podczas urlopu. Nie tylko kąpiel w basenie może być niebezpieczna. Bakteriami możemy zarazić się także poprzez nieświeżą lub skażoną żywność. Powikłania zarażeniami mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia i popsuć nam długo oczekiwany urlop. Priorytetowe zatem powinno być dla nas ubezpieczenie na czas podróży. Obecnie możemy nawet wykupić je przez Internet (np. ubezpieczenie turystyczne SIGNAL IDUNA). Warto wybrać taki pakiet, który będzie w pełni dopasowany do rodzaju naszej podróży. Zaleca się także wykupienie ubezpieczenia, które obejmowałoby zwrot kosztów w wyniku straty bagażu czy odwołanej rezerwacji. Zadbajmy o zdrowie i bezpieczeństwo nas samych i najbliższych!

2 komentarze do “Czy kąpiel w basenie może być niebezpieczna?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    piętnaście − 9 =