Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

iplywamy 19:13

Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

czy-mozna-plywac-w-soczewkach

Wiele osób aktywnie uprawiających sport, a mających wadę wzroku decyduje się na soczewki kontaktowe. Jest to bardzo wygodna alternatywa tradycyjnych okularów, które przeszkadzają w treningach, zsuwają się ze spoconego z nosa, oraz łatwo je uszkodzić.

A jak jest w przypadku pływania? Czy można również korzystać z soczewek kontaktowych gdy jednym z naszych ulubionych zajęć jest pływanie?

Specjaliści odradzają używanie soczewek kontaktowych podczas pływania aby zapobiec zanieczyszczeniu oczu bakteriami. Niestety, ale pływanie w soczewkach może mieć poważne konsekwencje w postaci różnego rodzaju infekcji oczu. Woda, mimo tego iż jest wielokrotnie filtrowana i dezynfekowana w basenowych systemach oczyszczania, nadal może zawierać niezliczone ilości niebezpiecznych drobnoustrojów i wirusów, w tym najniebezpieczniejszy organizm – amebę Acanthoamoebę, która może związać się z soczewkami i spowodować pełzakowate zapalenie rogówki. Zagrożenie jest tak duże, że może prowadzić do przeszczepu rogówki, a nawet trwałej utraty wzroku.

Amerykańskie Towarzystwo Optometrii (AOA) oraz amerykańska Agenda ds. Żywności i Leków (FDA) przestrzegają przed wchodzeniem do wody w soczewkach kontaktowych zarówno miękkich jak i sztywnych. Dotyczy to nie tylko basenów pływackich, ale również mórz, basenów, wanien z hydromasażem czy nawet kąpieli pod prysznicem.

Jeśli zdecydujemy się pływać w soczewkach

Jeśli już zdecydujemy się jednak na soczewki kontaktowe podczas pływania, można zastosować jedynie soczewki jednorazowe miękkie. Soczewki sztywne nie nadają się zupełnie do pływania gdyż są bardzo podatne na wyparcie z oka. Niestety, soczewki miękkie są porowate i łatwo mogą wchłaniać substancje chemiczne i bakterie, prowadząc do podrażnień oczu i niebezpiecznych infekcji. Soczewki jednorazowe powinny być dodatkowo chronione szczelnymi okularkami pływackimi, które jednak nie zapewniają 100% gwarancji bezpiecznego pływania. Po pływaniu soczewki jednorazowe powinny być wyrzucone i pod żadnym pozorem nie można z nich ponownie korzystać.

W przypadku dostania się wody do oczu w których mamy soczewki, należy natychmiast je usunąć, wyczyścić i zdezynfekować specjalnym płynem, nigdy wodą. Przed dokonaniem tej czynności należy także pamiętać o umyciu i wytarciu rąk przed każdorazową aplikacją. Dodatkowo warto przepłukać oczy kroplami nawilżającymi lub solą fizjologiczną. Należy również ściśle przestrzegać instrukcji producenta odnośnie regularnej wymiany pojemnika na soczewki oraz specjalnego płynu.

Jeśli nasza wada wzroku jest duża i powoduje dyskomfort widzenia, to najlepszą i najbezpieczniejszą alternatywą będzie zakup korekcyjnych okularków pływackich. Obecnie producenci wielu znanych marek oferują takie okularki wyposażone w ujemne szkła korekcyjne, które z reguły mają korekcję co 0,5 dioptrii.

Zawsze natychmiast należy skontaktować się z lekarzem okulistą jeśli po pływaniu w soczewkach kontaktowych występuje przedłużone podrażnienie oka, nadwrażliwość na światło lub inne niepokojące objawy.

Źródła:

fda.gov

aoa.org

allaboutvision.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 3 =