Czy zdawałeś sobie sprawę, ile szkodliwych bakterii znajduje się w basenach?

iplywamy 09:20

Czy zdawałeś sobie sprawę, ile szkodliwych bakterii znajduje się w basenach?

generator-ozonu-trioxygen

Wydawać by się mogło, że kąpiel w basenie jest w pełni bezpieczna i absolutnie nie powinniśmy się niczego obawiać. Wierzymy, że woda jest regularnie chlorowana, dzięki czemu wszystkie bakterie są zabijane.

Jednak ostatnio przeprowadzone badania laboratoryjne wykazały, że w basenie znajdziemy:

  • bakterię E. Coli;
  • pałeczkę ropy błękitnej;
  • bakterie kałowe;
  • grzyby;
  • paciorkowce i gronkowce;
  • mocz.

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego twoja skóra po wyjściu z basenu ma nieprzyjemny zapach? Problemem nie jest chlor, tylko połączenie chloru ze wszystkimi zanieczyszczani znajdującymi się w basenie. Chlor wchodzi w reakcje z drobnoustrojami i potem. Dodatkowo podrażnia naszą skórę.

Oczywiście, nie we wszystkich basenach znajdziemy tak dużą ilość groźnych bakterii. Jednak im więcej ludzi korzysta z pływalni, tym oczywistszym jest fakt, że będziemy mieli do czynienia z wieloma niebezpiecznymi patogenami. Ryzyko zwiększa się dodatkowo, gdy korzystamy z basenów odkrytych, które są dodatkowo zanieczyszczone przez kurz, ptasie odchody czy liście.

Niestety błędy popełniamy my sami. Nie bierzemy kąpieli przed wejściem do basenu, zapominamy o klapkach czy nie używamy czepków. Chociaż baseny regularnie poddawane są kontroli inspekcji sanitarnych, to i tak nie jesteśmy w stanie w stu procentach uchronić się przed bakteriami. Jednak obecnie istnieją skuteczne środki dezynfekcji wody basenowej, przez wielu uważanych za zdecydowanie lepsze niż chlorowanie. Należy do nich ozonowanie. Czym jest ozonowanie i jakie jest jego główne zastosowanie? Sprawdź, dlaczego warto ozonować wody basenowe.

Skuteczne i silne właściwości ozonu

Ozon to gaz niepalny o błękitnej barwie. Jest cząsteczka składająca się z trzech atomów tlenu. Ozon uaktywnia się na przykład po burzy. Specyficzny zapach, który czujemy właśnie w powietrzu po burzy to zapach ozonu. Właśnie ze względu na swoje naturalne właściwości, ozon obecnie jest wykorzystywany jako silny, ekologiczny środek do dezynfekcji. Stąd mówimy o procesie ozonowania. Jak to wygląda w praktyce? Za pomocą specjalnych generatorów ozonów wytwarza się ozon, który wchodzi w reakcje z wszelkimi niebezpiecznymi bakteriami, wirusami, pleśniami, roztoczami. Usuwa także nieprzyjemne zapachy na przykład dym papierosy, stęchliznę, a także zapach po pożarze czy zalaniu pomieszczenia. Co zatem oprócz basenów możemy ozonować?

  • Klimatyzacje i wentylacje;
  • pomieszczenia mieszkalne;
  • pomieszczania o dużych powierzchniach: hale, szpitale, hotele, restauracje;
  • samochody;
  • żywność.

Działanie ozonu jest bardzo szybkie, ponieważ w ciągu ok. 2 sekund rozbija on komórkę i usuwa cytoplazmę bakteryjną. Na przykład bakterię E. Coli zniszczy ponad trzy razy szybciej niż inne środki dezynfekujące.

Ozon doskonale sprawdzi się w uzdatnianiu wody basenowej. Jest szybki, silny, bezpieczny oraz ekologiczny. Generatory ozonu możemy kupić i używać na własną rękę np. generatory ozonu firmy Trioxygen lub w razie wątpliwości skorzystać z pomocy profesjonalnych firm. Pamiętaj, że woda basenowa, aby była bezpieczna dla jej użytkowników musi być stale oczyszczana ze wszelkich niebezpiecznych bakterii i wirusów.

Jeden komentarz do “Czy zdawałeś sobie sprawę, ile szkodliwych bakterii znajduje się w basenach?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    15 + szesnaście =