Intymne zagrożenia na basenie

iplywamy 13:31

Intymne zagrożenia na basenie

choroby na basenie

Jakie choroby możemy złapać na basenie?

Któż z nas idąc na basen nie boi się niepożądanych substancji w wodzie, takich jak pot, mocz, ślina, czy martwy naskórek. Ponadto niebezpieczeństw na pływalni jest znacznie więcej, dość wspomnieć o mokrych płytkach, wilgotnych ławkach, zawilgoconych ręcznikach, mokrych strojach kąpielowych –  tam patogenów jest równie dużo co w wodzie. Aby uniknąć zagrożenia wystarczy, że każdy z nas na pływalnie pójdzie świeży i umyty. Nierealne – zacznijmy od siebie, a na pewno się uda. Jeśli chodzi o wodę to jest ona odpowiednio chlorowana i uzdatniana do tego aby nie szkodzić. To, że czujemy w większym lub mniejszym stopniu zapach „chloru” to zasługa chloramin, które tworzą się po wejściu w reakcję z substancjami bakteryjnymi z naszych ciał.

W trakcie wizyty na basenie musimy w sposób szczególny zadbać o swoją higienę. Pamiętajmy aby w trakcie korzystania z basenu używać klapek basenowych, które przeciwdziałają przenoszeniu grzybicy. Zawsze też powinniśmy mieć przy sobie dwa ręczniki: jeden do wycierania, który na pewno będzie zawilgocony, a drugi do okrycia. Po wyjściu z wody należy jak najszybciej założyć suche, przewiewne ubranie. Należy też pamiętać  o tym, aby prysznica wziętego zaraz po kąpieli nie traktować jako ostatecznego i w domu go powtórzyć z pomocą odpowiednich środków myjących i żeli, zwłaszcza tych do higieny intymnej.

Poniżej najczęstsze zagrożenia jakie można znaleźć na pływalni:

Grzybica stóp i paznokci

Pierwszymi objawami jest zaczerwienienie skóry, pojawia się również swędzenie i pieczenie. Brak leczenia powoduje pękanie i łuszczenie się skóry. Najczęściej grzybica atakuje między czwartym i piątym palcem stopy gdzie jest najciaśniej i najwilgotniej.  W przypadku grzybicy paznokci najczęściej ulega mu pierwszy i piąty palec stopy, co jest wynikiem najprawdopodobniej najszczelniejszego przylegania do nich butów. Objawami są przebarwienia, początkowo białe, potem żółtawe i brązowe a stopy zaczynają brzydko pachnieć.

Grzybica narządów rodnych

Jej główne objawy to: upławy, swędzenie i pieczenie pochwy oraz bóle nasilające się nocą. Do zakażenia może dojść gdy okolice intymne zostaną otarte lub ulegną innemu urazowi. W momencie tym dochodzi do przerwania ciągłości naskórka i błon śluzowych. W efekcie w wilgotnym środowisku na przykład na basenie  może dojść do zakażenia. Sprzyjają temu syntetyczna bielizna, zbyt obcisłe stroje kąpielowe oraz używanie wspólnych  ręczników.

Chlamydia trachomatis – Chlamydioza

Choroba ta jest bardzo zwodnicza, gdyż zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Czasami można zaobserwować upławy, swędzenie pieczenie pochwy, dyskomfort podczas oddawania moczu, mdłości i gorączka.  Chlamydioza uszkadza narządy płciowe i prowadzi do choroby zrostowej..

Rzęsistek pochwowy- Rzęsistkowica

Główne objawy to ból i pieczenie cewki moczowej, upławy o nieprzyjemnym zapachu, częstomocz, bóle podbrzusza, dyskomfort podczas seksu. Ta nieleczona infekcja może powodować wiele trudności ciążowych takich jak: przedwczesny poród, niska masa urodzeniowa dziecka. Może również przejść w fazę utajoną i trwale zakazić pęcherz i pochwę, gruczoły Bartholina.

Waginoza bakteryjna

Nazywana również zakażeniem pochwy BV. Zaburzona zostaje mikroflora pochwy i gwałtownie mnożą się bakterie beztlenowe. Najczęstszym objawem są białawe lub szarawe upławy o nieprzyjemnym zapachu. Czasem towarzyszy tej chorobie świąd lub podrażnienie.

Zapalenie pęcherza

To najczęstszy, bakteryjny stan zapalenia dróg moczowych. Najczęściej wywołują go bakterie pałeczki okrężnicy. Atakują gdy spada nasza odporność na skutek pływania w zimnej wodzie. Najczęstsze objawy to pieczenie, ból przy oddawaniu moczy czy ciągłe „parcie” na pęcherz.

Oczywiście, nie należy się obawiać chodzenia na basen. Zachowując odpowiednie środki ostrożności jesteśmy w stanie ryzyko chorób bardzo zminimalizować. Pamiętajmy o prysznicu zarówno przed wejściem na basen jak i po wyjściu z niego. Dokładnie wycierajmy ciało i przestrzenie między palcami stóp. Korzystajmy z czystych i suchych klapek oraz ręczników. Jeśli jednak zaobserwujemy któryś z wyżej wymienionych objawów, najlepiej będzie skonsultować to z lekarzem.

Wymagamy aby woda w basenie była nie zanieczyszczona oraz oczekujemy czystości od innych – zacznijmy więc od siebie i dajmy dobry przykład innym.

3 komentarze do “Intymne zagrożenia na basenie

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    trzy × trzy =