Jak przestać walczyć z wodą i zacząć pływać jak zawodowcy – Piotr J. Kober

iplywamy 10:21

Jak przestać walczyć z wodą i zacząć pływać jak zawodowcy – Piotr J. Kober

Jak przestać walczyć z wodą i zacząć pływać jak zawodowcy

Zawodowcy nie walczą z wodą.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego zawodnicy pływają znacznie szybciej od amatorów – dlaczego zawodowcy potrafią pokonać basen przeszło 2 razy szybciej – przecież nie są oni 2 razy silniejsi od amatorów. Dzieje się to dlatego, że profesjonaliści nie walczą z wodą, tylko traktują ją jako przyjaciela do którego trzeba się dopasować i dzięki temu osiągają lepsze wyniki pływając:

„The water is your fiend. You don’t have to fight with water, just share the same spirit as the water, and it will help you move.” – Aleksandr Popov.

Pływanie to techniczna dyscyplina.

Wiele osób zapomina o tym, że pływanie to jedna z najbardziej technicznych dyscyplin. Dzieje się to za sprawą tego, że woda generuje kilkanaście razy większy opór niż powietrze (tech. woda jest gęstym ośrodkiem niż powietrze). Dlatego musimy starać się jak najbardziej upodobnić do kajaka (wąski z przodu, nisko zanurzony) a nie być jak tratwa (szeroka i głęboko zanurzona). Jeśli nasza pozycja w wodzie będzie przypominać tratwę, to duża powierzchnia z przodu będzie działała hamująco. Siła hamująca z przodu będzie tym większa, im szybciej będziesz się starał płynąc.

Co pomaga w szybszym pływaniu.

Kiedyś uważano, że do osiągnięcia poprawy wyniku w pływaniu potrzeba tylko wielokrotnego pokonywania dystansu basenu. Dzięki temu rozbudowują się mięśnie, zwiększa się wytrzymałość i jednocześnie w naturalny sposób nasze ciało będzie się starało omijać opory wody i automatycznie nastąpi poprawa techniki – jest to proces długotrwały. W ten sposób przez lata szkolono tysiące, setki tysięcy pływaków na całym świecie.

Dzisiaj, aby poprawić swoje rezultaty, najlepsi pływacy rozwijają nie tyko wytrzymałość, siłę i prędkość, ale też kładą dużo większy niż w przeszłości nacisk na poprawę techniki. Na zadaniach poprawiających technikę pływania spędzają setki, tysiące godzin rocznie.

Dobrzy pływacy mają dużo lepszą technikę pływania co powoduje, że potrzebują dużo mniej siły na przemieszczanie. Kiedy często pływamy, nasze ciało w naturalny sposób stara się dostosowywać do środowiska wodnego, tak aby minimalizować opory.

Droga na skróty do poprawy szybkości pływania – praca nad techniką.

Dzisiaj możemy też wybrać krótszą drogę i dzięki dedykowanym ćwiczeniom świadomie poprawić naszą technikę pływania.

Pierwszym krokiem do świadomej poprawy szybkości pływania jest uświadomienie sobie, jak ważna jest technika w pływaniu oraz poznanie elementów, które składają się na nasz ruch: sposób wyjęcia rąk z wody, praca nóg, rotacja tułowia, pozycja w wodzie, sposób oddychania, ułożenie głowy itd. Następnym krokiem jest zacząć koncentrować się na własnych ruchach.

Jak ćwiczyć aby osiągnąć najszybciej efekty?

Jak pokazuje doświadczenie wielu pływaków, najszybsza poprawa techniki następuje, jeśli podczas ćwiczeń koncentrujemy się tylko na jednym elemencie podczas całej długości basenu. Dobrze jest też wykonywać ćwiczenia na początku treningu (po rozgrzewce), gdy nasz umysł i ciało nie jest jeszcze zmęczone. Musimy też pamiętać, że po kilku basenach ćwiczeń spada nasza koncentracja, dlatego zbyt duża ilość ćwiczeń jednocześnie może nie przełożyć się na wyniki.

Do czego nam trener i co zrobić jeśli go nie mamy.

Najszybsze postępy w pływaniu możemy zrobić pod okiem dobrego trenera. Dzięki swojej wiedzy będzie on w stanie dobrać najbardziej odpowiednie ćwiczenia do poprawy naszej techniki, jak i określić, jaką ilość basenów powinniśmy przepłynąć. Trener dba o właściwe ułożeniu planu treningu, zauważa i koryguje nasze błędy przez zlecenie odpowiednich ćwiczeń , potrafi dopasować trening do celów i planów startowych. Dobry trener to skarb.

Jeśli nie masz trenera, możesz też samodzielnie pracować nad poprawą techniki: wykorzystaj opinie znajomych, z którymi pływasz, poproś kogoś o nagranie, jak płyniesz i oceń swoją technikę. Dowiedz się więcej na temat techniki pływania i wykonuj ćwiczenia poprawiające technikę.

TheFrontCrawl- book Piotr J. Kober jest autorem podręcznika na temat ćwiczeń technicznych do kraula: „The Front Crawl – The Swimming Technique – How to Train Like a Professional” (wydano na Amazon 2013). W 2012 zdobył w pływaniu Wicemistrzostwo Polski Master w sztafecie 4x50m, w 2010 ukończył triathlon na dystansie długim (3.8km pływania, 180km rower, 42km bieg).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + 3 =