Jak wybrać odpowiedni czepek?

iplywamy 14:01

Jak wybrać odpowiedni czepek?

jak-wybrac-odpowiedni-czepek

Jak wybrać odpowiedni czepek?

Czepek. Większość z osób, które korzystały, korzystają lub będą korzystać z basenu, staje kiedyś przed dylematem jaki czepek wybrać? Żeby na jakiś się zdecydować trzeba sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie czemu ten czepek ma służyć, kiedy go będziemy używać, na jakich basenach a może otwartych akwenach, czy ma mieć dodatkowe zadania jak ochrona skóry głowy, włosów, uszu? Od odpowiedzi na te pytania, będzie zależało jaki czepek będzie najlepszy.

Na niektórych basenach czepek po prostu trzeba ze sobą mieć. Posiadanie więc czepka ma służyć nie tyle naszemu komfortowi co zapobiegać zanieczyszczaniu filtrów basenowych przez włosy. Ale czepek ma służyć także jego użytkownikowi. Dla niektórych to pierwsza ochrona włosów i skóry przed wilgocią i chlorem. Dla innych czepek chroni uszy lub zapobiega zasłanianiu twarzy przez dłuższe włosy. Dla osób uprawiających z kolei pływanie wyczynowe na pewno znaczenie ma dokładne przyleganie czepka do głowy lub czepek chroniący głowę przed wyziębieniem.

Producenci mając na uwadze różne oczekiwania użytkowników czepków produkują je z różnych materiałów o różnych właściwościach. Oto przegląd:

Czepki silikonowe – silikon jest jednym z najmocniejszych materiałów używanych do produkcji czepków. Czepki wykonane z silikonu są bardzo wytrzymałe i mogą służyć nam latami. Charakteryzują się łatwością zakładania i zdejmowania bez efektu „ciągnięcia” włosów. Czepki silikonowe są używane przez większość zawodników sportowych. Głównie ze względu na dodatkowe udogodnienia jak wykonanie obszaru w górnej części głowy z cieńszego silikonu co powoduje eliminację „zmarszczek czepka” co ma miejsce często w przypadku czepków lateksowych. Czepki silikonowe produkowane sąw rozmiarach dla dorosłych i dzieci. Są z reguły droższe od lateksowych.



Czepki lateksowe – lateks jest cieńszym materiałem niż silikon. Czepki wykonane z tego materiału są mniej rozciągliwe. Mogą ulec zniszczeniu jeśli niewłaściwie się je zakłada. Są „lżejsze” niż silikonowe i zapewniają większą „oddychalność” oraz są bardziej komfortowe przy wyższych temperaturach. Mogą powodować efekt „ciągnięcia” włosów.  Czepki lateksowe występują w jednym uniwersalnym rozmiarze co też może być przyczyną ich marszczenia się na górze głowy. Osoby skłonne do alergii na lateks powinny rozważyć zakup czepka wykonanego z innego materiału.

Czepki gumowe – guma jest popularnym materiałem uzyskiwanym z lateksu. Czepki gumowe są odrobinę cieńsze niż lateksowe odpowiedniki i przez to są mniej rozciągliwe. Czepki wykonane z tego materiału nie są wskazane dla osób z alergią na lateks.

Czepki z Lycra (Spandex, Elastan) – materiałem jest elastyczne, bardzo wytrzymałe włókno sztuczne a czepek wykonany z tego materiału może służyć przez dłuższy okres czasu. Czepki są bardzo miękkie i nigdy nie powodują efektu „ciągnięcia” włosów. Ze względu na swoją rozciągliwość są łatwe do zakładania. Ponieważ Lycra jest materiałem, nie chronią przed przedostaniem się do skóry wody przez co również nie nadają się do używania w zawodach gdyż zwiększają opór zawodnika.

Czepki poliestrowe – podobnie jak czepki z Lycra nie bronią przed dostępem wody do skóry. Czepki poliestrowe są bardziej wytrzymałe na chlor ale materiał jest mniej elastyczny niż Lycra. Nie powoduje efektu „ciągnięcia” włosów.

Czepki neoprenowe – neopren jest syntetyczną gumą zazwyczaj używaną do produkcji odzieży ochronnej do uprawiania sportów wodnych i nurkowania. Tak jak w kombinezonach celem czepka neoprenowego jest utrzymanie cienkiej warstwy wody blisko ciała która tworzy barierę ochronną. Głównie wykorzystywane w pływaniu na wodach otwartych gdzie utrzymanie komfortu cieplnego ma znaczenie. Czepki neoprenowe nie powodują „ciągnięcia” włosów.

Jak wybrać czepek?

Jeśli pływasz często potrzebny Ci wytrzymały czepek, jeśli zaś rzadko taki który wytrzyma długo na dnie Twojej torby. Silikon może być dobrym wyborem. Latexowe czepki jeśli leżą nie używane, nawet suche przez długi okres czasu mają tendencję do sklejania się i przywierania do innych rzeczy.

Jeśli jesteś uczulona/-y na latex wybierz czepek wykonany z silikonu lub materiału (latex, poliester).

Jeśli czepek potrzebny Ci jest na zajęcia aerobiku w wodzie a temperatura wody w basenie przekracza 27st.C to rozsądnym jest wybranie czepka w którym zbytnio się nie zgrzejesz. Jeśli ma w pewnym stopniu chronić włosy przed zamoczeniem, lepszy od silikonowego będzie latexowy (jest cieńszy, ale mniej rozciągliwy). Najwygodniejszy, zwłaszcza przy długich włosach (łatwość zakładania i elastyczność) pozostanie jednak materiałowy (lycra, poliester) choć są też czepki wykonane z silikonu z dodatkową przestrzenią na dłuższe włosy. Innym rozwiązaniem może być zakup czepka tzw. bąbelkowego którego powierzchnia składa się z malutkich bąbelków, dostępne w nowoczesnych wzorach lub wielokolorowe w stylu vintage (mogą być także zapinane pod brodą).

Jeśli pływasz na otwartych wodach w chłodnej wodzie, najlepszym rozwiązaniem będzie czepek neoprenowy wykonany z takiego samego materiału co kombinezony do pływania. Jeśli temperatura jest naprawdę niska możesz założyć pod czepek neoprenowy silikonowy lub lateksowy.

Czepek zsuwa się z głowy

Niektóre czepki posiadają na krawędzi całego obwodu czepka pasek szorstkiego silikonu lub wzmocnione krawędzie. Zapobiega to ześlizgiwaniu się czepka z głowy. Produkowane są także czepki z paskiem zapinanym pod brodą.

Co zrobić jeśli mój czepek ciągnie włosy?

Jeśli używasz czepka wykonanego z innego materiału niż Lycra i nadal czujesz dyskomfort podczas jego zakładania, spróbuj przed pływaniem użyć odrobiny pudru dla dzieci lub talku.

Chcę mieć zakryte uszy

Jeśli chcesz mieć zakryte uszy podczas pływania a Twój czepek zsuwa się, powinnaś/-eś rozważyć zakup specjalnej opaski na uszy zakładanej pod czepek. Możesz poszukać też czepka ze specjalnie wydłużoną częścią zasłaniającą małżowiny uszne. Można również używać specjalnych zatyczek do uszu lub zakupić czepek do pływania ze specjalnym paskiem zapinanym pod brodą. Oczywiście można też zakupić czepek ze specjalnymi krawędziami zapobiegającymi zsuwaniu się go z głowy.

Konserwacja czepka

Pamiętaj aby zawsze po pływaniu wypłukać czepek pod zimną wodą. To da Ci pewność że żadne chemikalia z basenowej wody nie będą miały szkodliwego wpływu na materiał z jakiego jest wykonany czepek. Nie zapomnij także o wysuszeniu czepka i przechowywania go w suchym miejscu (ale nie zostawiaj czepka na słońcu). Możesz także użyć do konserwacji swojego czepka pudru dla dzieci lub talku.

 iplywamy.pl

4 komentarze do “Jak wybrać odpowiedni czepek?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    trzy + 15 =