Kraul metodą Total Immersion – kilka słów o książce

iplywamy 06:55

Kraul metodą Total Immersion – kilka słów o książce

Kraul metoda total immersion

„Woda jest Twoim przyjacielem. Nie musisz walczyć z wodą, poczuj istotę ducha wody, a pomoże Ci się poruszać.” Alexander Popov*.

Pływanie to świetna forma aktywności fizycznej zarówno dla wytrawnych sportowców jak i dla zupełnie początkujących. Nie ma tu ograniczeń wiekowych, ani też nie jest wymagane używanie specjalistycznego, drogiego sprzętu. Wiele osób jednak zniechęca się do pływania, w wyniku słabych postępów i zbyt szybkiego męczenia się w wodzie. Jeśli nie stać nas lub nie mamy czasu na regularne zajęcia z trenerem na basenie, warto sięgnąć do literatury. Dzięki wydawnictwu Bukrower, możemy zapoznać się z jedną z najefektywniejszych metod nauki pływania jaką jest Total Immersion.

Książka wydana pod tytułem „Kraul metodą Total Immersion” oferuje zestaw praktycznych i łatwych do wykonania ćwiczeń. Wykorzystując proste i oryginale techniki, autor przekonuje że to płynny ruch a nie siła, sprawia że jesteśmy skuteczniejszymi pływakami.  Ponieważ woda jest tysiąc razy bardziej gęsta od powietrza, opór podczas jej pokonywania jest znaczny. Jednak generowanie większej siły, aby poruszać się szybciej w wodzie, nie jest najlepszą strategią. Priorytetem dla Laughlina** jest pływanie w spokojnym, kontrolowanym tempie.  Autor kładzie nacisk na technikę, skupia się bardziej na perfekcyjnym wykonaniu ruchów w wodzie aniżeli na szybkości przepłynięcia długości basenu. Pokazuje jak obracać ciało, które jest źródłem rytmu i siły oraz jak umiejętnie łączyć starannie zaplanowane ruchu ramion z obrotami tego ciała. Dzięki zastosowaniu tej metody, przeciętny pływak jest w stanie skrócić ilość ruchów potrzebną do przepłynięcia długości basenu z dwudziestu do dwunastu.

Autor często też nazywa swoją metodę „rybim pływaniem”, gdyż jego głównym celem jest odnalezienie perfekcji poruszania się w wodzie na wzór ryb czy morskich ssaków. Istotą jest odnalezienie jak najbardziej opływowego ułożenia ciała w wodzie tak, by stawiać jej jak najmniejszy opór. Total Immersion często porównywana jest też do jogi lub tai chi. Autor stara się przekazać również jak odnaleźć w sobie harmonię, świadomie kontrolować ruchy ciała w wodzie i jak zbliżyć się do stanu absolutnej równowagi.

Ćwiczenia opisane w książce są dość jasno wytłumaczone. Oczywiście nie sprawią, że nauczymy się pływać w jeden dzień, ale w stosunkowo krótkim czasie jak zapewnia autor, powinniśmy zaobserwować znaczną poprawę formy i stylu. Z pewnością też nauka pływania tą metodą nie zastąpi tradycyjnego treningu siłowego i szybkościowego, zwłaszcza jeśli trenujemy pływanie sportowe. Niemniej jednak, dzięki doskonaleniu techniki poruszania się w wodzie, możemy sprawić że efekty naszej pracy pojawią się szybciej. Metoda Total Immersion szczególnie polecana jest początkującym pływakom, triathlonistom, pływakom dystansowym oraz wszystkim tym, którzy pływają dla relaksu i utrzymania dobrego zdrowia.

**Terry Laughlin (ur. 1951 – zm. 2017) – amerykański trener pływania, autor nowatorskiej techniki nauki pływania Total Immersion. Pod jego skrzydłami wyrosło 24 mistrzów kraju. W 1996 roku wydał książkę „Total Immersion: The Revolutionary Way to Swim Better, Faster and Easier”, która stała się światowym bestsellerem.

*Alexander Popov (ur. 1971r) – były rosyjski pływak, czterokrotny złoty medalista olimpijski, który przez 8 lat był posiadaczem rekordu świata na 50m stylem dowolnym (21,64s) ustanowionym 1 czerwca 2000 r. w Moskwie. Terry Laughlin, analizował między innymi ruchy w wodzie tego wybitnego sportowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − dziesięć =