Stawy kąpielowe – alternatywa dla tradycyjnego basenu

Stawy kąpielowe - alternatywa dla tradycyjnego basenu

Stawy kąpielowe to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych basenów, w których do oczyszczania wody nie stosuje się chemii, a jedynie wykorzystuje się mechaniczno-biologiczne procesy samooczyszczania się wód.

Są to sztuczne zbiorniki wodne, odizolowane od gruntu za pomocą folii lub specjalnej włókniny, posiadające ściśle zdefiniowane wymagania dotyczące jakości wody. Zazwyczaj składają się z części rekreacyjnej, służącej do kąpieli oraz części regeneracyjnej posiadającej filtry bagienne. Zwykle w tej części umieszcza się również rośliny tzw. repozycyjne, które biorą udział w procesie oczyszczania wody.

W skład całego systemu wchodzą też różnego rodzaju urządzenia mechaniczne jak filtry, skimmery (przelewy powierzchniowe pozwalające zasysać powierzchniową warstwę wody), rynny przelewowe, pompy, odpływy denne oraz systemy filtracji biologiczno-chemicznej.

W tradycyjnych basenach do usuwania zanieczyszczeń wody, oprócz filtrów, stosuje się przede wszystkim związki chemiczne chloru, który wykazuje działanie bakteriobójcze oraz pozwala na usunięcie nieodfiltrowanych zanieczyszczeń pochodzenia organicznego. W stawach kąpielowych biogeny eliminuje się wykorzystując konkurencję o związki odżywcze, między glonami a roślinami bagiennymi oraz dzięki zjawiskom sorbcyjnym zachodzącym w złożu filtra. Zamiast chloru stosuje się filtry bagienne z dodatkiem specjalnie dobranych minerałów, w tym wymieniaczy jonowych i absorbentów, które czyszczą krążącą wodę. Filtry bagienne zatrzymują zarówno biogeny jak i zanieczyszczenia bakteryjne.

Stawy z filtrami bagiennymi są najbardziej skomplikowanymi typami stawów kąpielowych, jednak dzięki ich zastosowaniu możemy zagwarantować wysoką jakość wody. Obiekty takie mogą kształtem również przypominać konwencjonalne baseny oraz mieć zastosowanie jako stawy kąpielowe publiczne.

 

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>