Technologia na basenach

iplywamy 07:48

Technologia na basenach

technologia_basenowa_bramki_obrotowe

Technologia na basenach

Basen jest obiektem sportowym, w którym można skorzystać z różnych elementów infrastrukturalnych. W najprostszej wersji jest to po prostu pływalnia kryta, przy której znajdują się szatnie, natryski oraz przebieralnie dla wszystkich pływaków i osób towarzyszących im. Przed wejściem na pływalnię, do szatni lub bezpośrednio na akwen basenu, mogą być zainstalowane elementy kontroli ruchu i dostępu, które pozwalają na sprawdzanie kto i kiedy wchodzi. Nowoczesne technologie na basenach odgrywają coraz ważniejszą rolę, zarówno w przypadku pływalni krytych, jak i odkrytych – letnich, oraz dużych aquaparków.

Bramki obrotowe najważniejszym elementem systemu kontroli dostępu.
W obiektach takich jak pływalnie i aquaparki instalowane są już w zasadzie standardowo bramki obrotowe, pozwalające na wspomaganie ruchu klientów. W zależności od zastosowanego modelu bramki – niskie, średnie czy wysokie, mogą one pełnić różne funkcje i w sposób kompleksowy zabezpieczać basen przed nieuprawnionym dostępem.

Bramki obrotowe w obiektach sportowych, do których zaliczane są różnego rodzaju baseny, stanowią barierę mającą na celu kontrolę dostępu do stref płatnych lub zamkniętych. Mogą one współpracować z elektronicznymi systemami rozliczania czasu pozostawania na basenie. Popularne są przy tym specjalne opaski i zegarki z chipami, które rejestrują dokładną godzinę wejścia i wyjścia z basenu. Wówczas to bramki obrotowe wyposażone są w czytniki, będące w stanie automatycznie sczytać godziny przyjścia i wyjścia klienta oraz rozliczyć jego pobyt na basenie. Zadaniem operatora takiego systemu będzie już tylko naliczenie stosownej opłaty i pobranie jej.

W przypadku dużych aquaparków bramki obrotowe mogą stanąć nie tylko przy wejściu do obiektu i do strefy szatni, ale również przy strefach dodatkowo płatnych, np. przy strefie saun, gabinecie masażu czy jacuzzi. Zmniejsza się wówczas zapotrzebowanie obiektu na zatrudnianie pracowników, którzy staliby przy poszczególnych wejściach i pilnowali, aby osoby niepowołane nie miały do nich dostępu.

Jak wybrać bramkę obrotową na basen?
Zadaniem nadrzędnym bramek obrotowych jest nie tylko sprawdzanie i ograniczanie dostępu do danych stref, ale też wspieranie elektronicznego systemu kontroli.

Wysokie bramki obrotowe, mogą służyć do nadzorowania ruchu obrotowego wszędzie tam, gdzie wymagany jest najwyższy stopień kontroli. Z kolei niskie bramki kołowrotkowe z powodzeniem mogą być stosowane na mniejszych basenach i aquaparkach czy na pływalniach letnich. Niezależnie od wysokości, bramki mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje:

  • elektroniczne wspomaganie,
  • miejsce na czytnik,
  • piktogram,
  • oświetlenie,
  • czytnik linii papilarnych,
  • karty zbliżeniowe.

Jeśli bramki mają być stosowane na zewnątrz, to należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane, ponieważ będą narażone na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych. Najlepiej sprawdzą się wtedy bramki z wysokiej jakości stali nierdzewnej.

W użyciu znajdują się mechaniczne i elektromechaniczne bramki obrotowe, które doskonale sprawdzą się w przypadku nadzorowania ruchu bezpośrednio przez operatora lub też z użyciem systemu elektronicznego. Na nowoczesnych basenach i w aquaparkach dobrym rozwiązaniem są bramki elektromechaniczne, które mogą służyć do kontrolowania czasu, jaki poszczególne osoby spędzają na basenach. Można je zintegrować z indywidualnie dostosowanymi do potrzeb pływalni elektronicznymi systemami obsługi klienta ESOK i sterować nimi elektronicznie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, na przykład w sytuacjach ekstremalnych, przy konieczności podjęcia jak najszybszej ewakuacji, bramki otwiera się za jednym razem, przez naciśnięcie odpowiedniego guzika (przycisku ewakuacyjnego lub otrzymanie impulsu z systemu przeciwpożarowego) lub ustawienie odpowiednich parametrów w systemie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Jawa Control – producentem systemów kontroli dostępu. Firma oferuje takie rozwiązania jak: bramki obrotowe, systemy płatnych wejść czy systemy rejestracji czasu pracy.

Jeden komentarz do “Technologia na basenach

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    3 × trzy =