Ucho pływaka – objawy, leczenie, profilaktyka

iplywamy 18:09

Ucho pływaka – objawy, leczenie, profilaktyka

ucho pływaka

Co to jest ucho pływaka?

Ucho pływaka jest zakażeniem w zewnętrznym przewodzie słuchowym, który biegnie od błony bębenkowej na zewnątrz głowy. Często jest to spowodowane przez wodę, która pozostaje w uchu po kąpieli, tworząc wilgotne środowisko, które wspomaga rozwój bakterii. Zwykle spowodowane jest przez bakterie powszechnie występujące w wodzie i glebie. Zakażenia wywołane przez grzyby lub wirusy występują rzadziej. Uszkodzenie cienkiej warstwy skóry przewodu słuchowego, spowodowane wkładaniem palców, patyczków higienicznych czy innych ostrych przedmiotów również może prowadzić do zakażenia ucha. Natychmiastowe leczenie może zapobiec powikłaniom i bardziej poważnym infekcjom.

Objawy ucha pływaka zwykle są łagodne w pierwszym stadium choroby ale mogą się pogorszyć, jeśli infekcja jest nieleczona lub zacznie się rozprzestrzeniać. Lekarze klasyfikują ucho pływaka jako łagodne, umiarkowane i o zaawansowanym stadium rozwoju.

Łagodne objawy ucha pływaka

– swędzenie w przewodzie słuchowym

– lekkie zaczerwienienie wewnątrz ucha

– łagodny dyskomfort, który się nasila gdy ciągniemy za zewnętrzne części ucha

– czasem pojawia się bezwonny wysięk

Umiarkowane objawy ucha pływaka

– intensywne, uporczywe swędzenie

– zwiększony ból

– bardziej rozległe zaczerwienienie ucha

– zwiększony wysięk z ucha

– pojawienie się ropy

– uczucie pełności ucha i częściowego zatkania przewodu słuchowego

– pogorszony słuch

Zaawansowane objawy ucha pływaka

– silny ból, który może promieniować do twarzy, szyi lub boku głowy

– całkowite zatkanie przewodu słuchowego

– zaczerwienienie lub obrzęk ucha zewnętrznego

– obrzęk węzłów chłonnych szyi

– gorączka

Należy skontaktować się z lekarzem jeśli pojawią się jakiekolwiek oznaki lub objawy ucha pływaka, nawet jeśli są łagodne. Gdy występuje silny ból oraz gorączka nie powinno się zwlekać z wizytą u lekarza.

Ludzkie przewody słuchowe mają naturalne mechanizmy obronne, które pomagają je również utrzymać w czystości i zapobiec infekcji.

Funkcje ochronne obejmują:

– gruczoły wydzielające woszczynę, która tworzy cienki film na skórze czyniąc ją „wodoodporną”. Woskowina jest lekko kwaśna, która pomaga w zniechęcaniu do rozwoju bakterii. Ponadto, woskowina zbiera bród, martwy naskórek i inne zanieczyszczenia i pomaga przenieść te cząstki na zewnątrz ucha

– przewód słuchowy nieznacznie opada w dół od ucha środkowego do zewnętrznego co pomaga w wydalaniu wody na zewnątrz

W jaki sposób dochodzi do zapalenia ucha

Pojawienie się objawów ucha pływaka oznacza że naturalne mechanizmy obronne zostały naruszone. Warunki, które mogą osłabić obronę ucha i pomóc w rozwoju bakterii:

– nadmiar wilgoci w uchu, mocne pocenie się, długotrwałe przebywanie w wilgotnym środowisku lub wodzie, która pozostaje w uchu po kąpieli

– zadrapania i otarcia w przewodzie słuchowym, na skutek zbyt głębokiego czyszczenia ucha patyczkami kosmetycznymi, drapanie palcem itp. Również częste noszenie słuchawek lub aparatów słuchowych, powodujące małe przerwy w skórze mogą sprzyjać warunkom do rozwoju bakterii.

– wrażliwość na różne produkty do włosów lub biżuterię, które mogą powodować alergie i choroby skóry sprzyjając zakażeniu

Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko ucha pływaka to:

– częste pływanie

– kąpiel w wodzie z podwyższonym poziomem bakterii, takich jak naturalne zbiorniki wodne czy w basenach z zanieczyszczoną wodą

– wąski przewód słuchowy, na przykład u dzieci, który sprzyja zatrzymywaniu wody

– agresywne czyszczenie kanału słuchowego za pomocą pałeczek czy innych ostrych przedmiotów

– częste korzystanie ze słuchawek dousznych lub aparatów słuchowych

– alergia lub podrażnienia skóry związane z biżuterią, kosmetykami do mycia, lakierem czy farbą do włosów

Możliwe powikłania ucha pływaka

Jeśli szybko zareagujemy ucho pływaka nie jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Niestety w przypadku zlekceważenia objawów i nie leczenia mogą wystąpić powikłania.

– tymczasowa utrata słuchu. Może wystąpić pogorszenie słuchu, który zwykle po usunięciu infekcji znika.

– przewlekłe zapalenie ucha zewnętrznego, za które uznaje się kiedy objawy utrzymują się dłużej niż trzy miesiące. Przewlekłe infekcje powstają zazwyczaj w przypadkach sprzyjających dla choroby warunków, jak np.: rzadkie szczepy bakterii, reakcje alergiczne skóry, reakcje alergiczne na antybiotyki, krople do uszu, lub kombinacje infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

– głębokie zakażenie tkanki łącznej.  Występuje rzadko, może jednak powodować rozprzestrzenianie się infekcji do głębokich warstw tkanki łącznej skóry.

 – uszkodzenia chrząstki i kości (martwicze zapalenie ucha zewnętrznego). Zapalenie ucha zewnętrznego, które się rozprzestrzenia, może powodować stan zapalny i uszkodzenia skóry i tkanki chrzęstnej części ucha zewnętrznego i kości dolnej części czaszki, powodując coraz bardziej dotkliwy ból. Osoby starsze, chorujące na cukrzyce lub osoby z osłabionym układem odpornościowym są narażone na zwiększone ryzyko tego powikłania. Jeśli ucho rozwija się w martwicze zapalenie ucha zewnętrznego, zakażenie może się rozprzestrzeniać i wpływać na inne części ciała, takie jak mózg czy pobliskie nerwy. To rzadkie powikłanie ale może być groźne dla życia.

Leczenie ucha pływaka

W przypadku zaobserwowania objawów zapalenia ucha należy skontaktować się z lekarzem otolaryngologiem, który wykona wziernikowanie ucha, a także z dermatologiem, który pobierze wymaz do badania. Na podstawie wyników, przeprowadza się odpowiednie leczenie.

W przypadku gdy jest to zapalenie o podłożu bakteryjnym, lekarz zazwyczaj przepisuje krople z antybiotykiem. W celu zmniejszenia bólu można stosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Jeśli zapalenie będzie miało charakter grzybiczy, lekarz stosuje mechaniczne oczyszczanie przewodu słuchowego oraz podaje leki przeciwgrzybiczne.

Profilaktyka 

Należy unikać kąpieli w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych. Można również stosować specjalne zatyczki do uszu a także zakładać czepek zakrywający uszy.

Po kąpieli należy usunąć wodę z uszu – przechylić głowę, poruszyć małżowiną w dół i do tyłu, użyć wacika na samym brzegu przewodu słuchowego, użyć suszarki.

Profilaktycznie po kąpieli można stosować preparaty zakwaszająco-wysuszające na bazie alkoholu i octu. Można zakupić gotowe preparaty lub przygotować je samodzielnie najlepiej jednak po konsultacji z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 5 =