Najlepsi pływacy w Polsce walczyli o tytuł Masters w H2Ostróg

iplywamy 14:24

Najlepsi pływacy w Polsce walczyli o tytuł Masters w H2Ostróg

Puchar Polski Masters w H2Ostróg (2)

159 najlepszych pływaków z kraju w miniony weekend walczyło o tytuł Masters. Zawody odbyły się w raciborskim aquaparku H2Ostróg.

W weekend 24 i 25 października Racibórz był areną ogólnopolskich zmagań pływaków. Zawody o Puchar Polski Masters odbyły się w basenie sportowym raciborskiego aquaparku H2Ostróg. Do rywalizacji stanęło 109 zawodników i 50 zawodniczek. Pływacy pokonywali dystans basenowy różnymi stylami. Rywalizowali również w sztafecie wodnej.

Zawody o tytuł Masters, to impreza cykliczna, odbywająca się kilka razy w roku, w różnych miejscach Polski. Dlaczego jesienną edycję przeprowadzono właśnie w Raciborzu? – Racibórz ma wieloletnie tradycje pływackie. To w naszych szkołach rodziły się prawdziwe pływackie talenty. Wielu naszych zawodników reprezentowało i nadal reprezentuje Racibórz na arenie międzynarodowej. Ponadto mamy nowoczesny obiekt, a na nim doskonałe warunki do przeprowadzanie tego typu imprez – mówił Sławomir Szwed, prezes MKS-SMS „Victoria” w Raciborzu. Ze słowami trenera zgodził się również Robert Myśliwy, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Racibórz. – Planując budowę aquaparku jednym z kryteriów było, aby powstał tu również basen, na którym będzie można przeprowadzać zawody sportowe. Dzisiejsza walka w Pucharze Masters to kolejna pływacka impreza na tym obiekcie. Podobnie, jak przed kilkoma miesiącami, gdy odbywały się tu Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, frekwencja wśród zawodników dopisała, co nas ogromnie cieszy. Jednak te zawody są szczególne, bo startują w nich pływacy seniorzy, większość to ludzie po 50, a nawet 60 roku życia. Podziwiam ich i mocno kibicuję, chciałbym w ich wieku mieć taką kondycję, sprawność i odwagę – przyznał Robert Myśliwy, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Racibórz.

Puchar Polski Masters w H2Ostróg (15) Puchar Polski Masters w H2Ostróg (13) Puchar Polski Masters w H2Ostróg (27)

Zmagania pływaków seniorów obserwowali przedstawiciele władz miasta, powiatu, a nawet województwa. – Jestem amatorem pływania, ponieważ to sport, który można uprawiać w każdym wieku. Ma doskonały wpływ na nasze zdrowie, kondycję i samopoczucie. Kibicuję dzisiaj wszystkim zawodnikom, ale najbardziej Ludmile Nowackiej, która dla mnie jest wzorem aktywności fizycznej. To w dużej mierze dzięki niej oraz wspaniałym trenerom Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nauczyłam się pływać. Co prawda, było to dopiero, gdy skończyłam 50 lat, ale ogromnie się cieszę, że przełamałam lęk przed wodą i potrafię swobodnie się na niej unosić – przyznała Gabriela Lenartowicz, wicewojewoda śląski.

Pływam rekreacyjnie, nie biorę udziału w zawodach, ale moi znajomi namówili mnie, żeby tu dziś wystartować. Nie mogłam im odmówić, dlatego popłynę grzbietem i żabką. Nie są to moje ulubione style, ale jest okazja sprawdzenia się. Pływanie to wspaniały sport, polecam każdemu, niezależnie od wieku – mówiła Ludmiła Nowacka, reprezentująca raciborską grupę pływaków.

Obecnie największą wagę przywiązuje się do pływania dzieci i młodzieży, a przecież zawodnicy, którzy lata swojej młodości mają już za sobą, ale nadal czynnie uprawiają ten sport, również potrzebują rywalizacji. Uważam, że takie zawody są jak najbardziej potrzebne, a to, że odbywają się w raciborskim obiekcie cieszy mnie podwójnie. Sam trenuję lekką atletykę, ale pływanie zawsze było mi bliskie – podkreślał Kazimierz Stępień, wicedyrektor ZSOMS w Raciborzu.

Puchar Polski Masters w H2Ostróg (8) Puchar Polski Masters w H2Ostróg (5) Puchar Polski Masters w H2Ostróg (30) Puchar Polski Masters w H2Ostróg (48)

W zawodach uczestniczyli reprezentanci Raciborza, a także z tak odległych miast jak Warszawa, Szczecin czy Poznań. – Przyjechałyśmy z Poznania, chętnie i często bierzemy udział w zawodach Masters. Pływanie to samo zdrowie oraz recepta na zachowanie młodości i radości życia – mówiły zgodnie Maria Łukowicz i Anna Gano- Kosturkiewicz, reprezentujące Olimpię Poznań. Panie pływanie trenują od wczesnej szkoły podstawowej. – Mam 75 lat i na koncie 74 rekordy Polski. Pływanie to moja największa pasja, bez której nie wyobrażam sobie życia. Co prawda. miałam aż 50 lat przerwy w treningach, ale radość i satysfakcję, jaką daje mi ten sport nie potrafię opisać. Od kilku lat startuję w zawodach Masters, gdzie zdobywam kolejne rekordy – mówiła Krystyna Nicpoń z Katowic. Do Raciborza przyjechali również zawodnicy z drugiego końca kraju. – Nigdy nie brałem udziału w żadnych zawodach pływackich, dopiero w Mastersach, ale od kiedy pamiętam, lubiłem pływać i robiłem to regularnie. W końcu pływanie, to sport, przy którym pracują wszystkie mięśnie. Jest też doskonałym lekiem na bóle kręgosłupa oraz wiele innych schorzeń. Polecam każdemu – przyznał Marcin Żebryk z WOPR Świdwin.

Dekoracje i wręczanie nagród odbywały się po każdej z konkurencji.

Organizatorami zawodów byli: Urząd Miasta Racibórz, MKS-SMS „Victoria” w Raciborzu, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu, Komitet Techniczny Pływania Masters PZP, Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, Szkoła Podstawowa nr 15 w Raciborzu.

Puchar Polski Masters w H2Ostróg (46) Puchar Polski Masters w H2Ostróg (37) Puchar Polski Masters w H2Ostróg (34)

***

Fot. i tekst: JUSTNA KORZENIAK, ADVENTURE MEDIA

***
H2Ostróg:

Aquapark H2Ostróg to nowoczesny park wodny, usytuowany w Raciborzu, przy ul. Zamkowej 4. Inwestorem jest Miasto Racibórz. Administratorem obiektu jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu.

Racibórz to niespełna 60-tysięczne miasto położone w woj. śląskim, tuż przy graniczy z Czechami. Swoje siedziby i zakłady produkcyjne mają tu takie firmy jak: RAFAKO S.A., SGL Carbon Polska, Henkel, Mieszko S.A., Eko-Okna, ENSOL, Sunex S.A. Jest centralnym miastem powiatu raciborskiego, w skład którego wchodzą miasta Kuźnia Raciborska i Krzanowice oraz gminy Pietrowice Wielkie, Kornowac, Rudnik, Nędza i Krzyżanowice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − 6 =