Pokonać Jeziorak – pierwsze pływackie wyzwanie Tomasza Chwaliszewskiego

iplywamy 20:11

Pokonać Jeziorak – pierwsze pływackie wyzwanie Tomasza Chwaliszewskiego

Pokonać Jeziorak - pierwsze pływackie wyzwanie Tomasza Chwaliszewskiego

Pokonać Jeziorak.

Jeszcze nikt w świecie pływackim tego nie dokonał.
Pierwsze pływackie wyzwanie Tomasza Chwaliszewskiego już 22-30 czerwca 2015 r.

Jeśli mu się powiedzie będzie pierwszą osobą, która dokona tego wyczynu.
Według Urzędu Żeglugi Śródlądowej żaden z pływaków długodystansowych nie przepłynął do tej pory najdłuższego jeziora w Polsce – Jezioraka. Tomasz Chwaliszewski postanowił podjąć się tego wyzwania .Stara się zrealizować bardzo ekstremalne przedsięwzięcia. Chce zrobić to co nie udało się jeszcze żadnemu pływakowi długodystansowemu . Jeziorak to jezioro rynnowe położone w północno-wschodniej Polsce w obrębie Pojezierza Iławskiego. Jest najdłuższym oraz szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. Na Jezioraku znajduje się wiele zatok, półwyspów i 16 wysp. Jezioro połączone jest z Kanałem Elbląskim. Brzegi jeziora są zalesione – północne wysokim drzewostanem, a południowe niskim. Nad Jeziorakiem leży miasto Iława.

Chwaliszewski rozpoczął już przygotowania do przepłynięcia najdłuższego jeziora w Polsce. Wystartuje z miejscowości Zalewo ,by po około 12 godzinach dotrzeć do Iławy . To 28 km, w rzeczywistości będzie to dystans o kilka kilometrów dłuższy. GPS na bieżąco będzie zapisywał długość oraz czas płynięcia. Temperatura wody podczas próby wyniesie około 17-20 stopni. Tak jak w poprzednich przedsięwzięciach pływak może płynąć w piance. Jedynym wyjątkiem był kanał La Manche . Zgodnie z zasadami zawodnik musi przepłynąć bez dotknięcia łodzi. Dozwolone są przystanki w formie pływania w miejscu – w takiej pozycji zawodnik może przyjmować pożywienie i płyny. „ Ciężko pracuję na treningach, aby zrealizować swój cel” – opowiada Chwaliszewski. „Od października znowu rozpocząłem treningi po okresie odnowy biologicznej. Codziennie staram się pływać. Pierwszy trening 15.00-17.00,drugi koło 20.00 godziny. Do tego 4 razy w tygodniu siłownia oraz ćwiczenia z gimnastyki ogólnej. Wszystko po to, aby zachować ogólną gibkość i zwinność, bo bez tego nie ma nawet sensu myśleć długodystansowym pływaniu”.

Sprawdź również:  Zbliża się termin wyczynu pływackiego Tomasza Chwaliszewskiego

Jednak trening to nie wszystko. Oprócz przygotowania fizycznego bardzo ważna jest także silna psychika. Myślę ,że podczas każdego mojego przedsięwzięcia ją kształtuję . Chociaż pewnego rodzaju kryzys zawsze przychodzi .”Poczułem to na własnej skórze podczas przepłynięcia Zatoki Gdańskiej w dwie strony mimo ogromnego ryzyka związanego z tego typu ekstremalnym wysiłkiem. Istnieje możliwość, że w czasie długotrwałego wysiłku wątroba, nerki czy jelita mogą być narażone na niskie dostarczanie krwi i tym samym słabszą wydolność później” – wyjaśnia Tomasz Chwaliszewski. Na dodatek może dojść do wychłodzenia organizmu (hipotermii, która może zagrażać życiu pływaka) oraz niebezpiecznej utarty wagi ciała.

Lekarze sportowi uważają , że nie ma żadnych powodów do tego, aby jednorazowo wykonywać intensywny wysiłek fizyczny dłużej niż 1,5 do 2 godzin. Wysiłek, który trwa dłużej, a zwłaszcza ponad 12 godzin może być niebezpieczny dla zdrowia.

„Wydaje mi się , iż fizycznie jestem w stanie sobie z tym poradzić. Nie mówię tu oczywiście o warunkach pogodowych , nad którymi nikt nie jest w stanie zapanować, a które zniweczyły całe moje przygotowania podczas przepłynięcia kanału La Manche”.

Chwaliszewski to człowiek ,który realizując swoje pasje pomagając jednocześnie innym. Akcja charytatywna towarzyszy każdemu z jego przedsięwzięć. I tak jest tym razem.
Zbierane są pieniądze na rehabilitację Błażeja Żyty – 9 letniego chłopca z porażeniem mózgowym, z którym Chwaliszewski zaprzyjaźnił się na basenie w Osielsku.

Więcej informacji możecie Państwo uzyskać na stronie Pana Tomasz Chwaliszewskiego.
www.facebook.com/TomaszChwaliszewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 8 =