W Parku Wodnym Koszalin chloru jak na lekarstwo

iplywamy 10:29

W Parku Wodnym Koszalin chloru jak na lekarstwo

W Parku Wodnym Koszalin chloru jak na lekarstwo

Pobyt na basenie zazwyczaj kojarzy się ze specyficznym zapachem chloru. To naturalne, bo w celu dezynfekcji wody, aquaparki używają najczęściej chloru, który zabija bakterie. Park Wodny Koszalin jako jeden z pierwszych aquaparków w Polsce zastosował innowacyjny system filtracji wody, który pozwolił na ograniczenie chloru do niezbędnego minimum. To dobra wiadomość przede wszystkim dla alergików, dzieci i osób ze skłonnościami do podrażnień skóry. Co więcej, jest to niezwykle skuteczna metoda, czego potwierdzeniem są niedawno przeprowadzone badania czystości wody.

W Parku Wodnym Koszalin chloru jak na lekarstwo

W tym roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia o dopuszczanym poziomie chloru w nieckach basenowych. Ustalono maksymalny poziom chloru związanego na 0,3 mg/l. Dla wielu publicznych basenów i aquaparków jest to bardzo trudne do osiągnięcia. Wynika to z zastosowania systemów oczyszczania wody, które nie wyłapują odpowiedniej ilości zanieczyszczeń, a przez to należy stosować więcej substancji chemicznych do dezynfekcji.

W standardowych systemach oczyszczania głównym elementem filtrującym jest piasek kwarcowy. Jego ziarenka mają charakterystyczną strukturę, która jak rzep wyłapuje z wody drobinki brudu i bakterie. Niestety po kilku latach w wyniku działania wody, ziarenka takiego piasku stają się obłe, podobnie jak kamienie w morzu. Przez zmianę struktury, piasek nie wyłapuje już wtedy takiej ilości brudu jak powinien, dlatego w celu jego unieszkodliwienia stosuje się więcej środków chemicznych. One z kolei działają nie tylko na bakterie, ale także na zdrowie ludzi – wyjaśnia Jacek Sinkiewicz, Kierownik Parku Wodnego Koszalin, w którym zastosowano zintegrowany system filtracji wody Dryden Aqua (DAISY). System Uzdatniania Wody w koszalińskim aquaparku opiera się na trzech kluczowych elementach. Po pierwsze w konsekwencji zastosowania odpowiedniego materiału filtrującego bakterie nie mają podłoża, na którym mogłyby się rozwijać. Po drugie za pomocą zaawansowanych flokulacji, koagulacji i filtracji usuwana jest pożywka dla potencjalnych bakterii. Trzecim filarem jest system Dryden Aqua, który jest przykładem najnowocześniejszej technologii, dostępnej w zaledwie kilku publicznych basenach w Polsce. System Uzdatniania Wody w Parku Wodnym Koszalin stanowi przedmiot zainteresowania specjalistów, a nawet temat prac doktorskich.

Najlepszym sposobem, na ograniczenie ilości chloru w wodzie, jest zapobieganie rozwojowi bakterii. Można to uzyskać poprzez filtrację lepszą niż klasyczne czyszczenie z wykorzystaniem piasku. – W naszym aquaparku korzystamy z technologii filtracji drobinkami zielonego szkła, które są naładowane, dlatego lepiej wyłapują drobinki brudu. Dzięki temu, łatwiejsze jest też spłukiwanie zanieczyszczeń z filtra. Ta skuteczniejsza filtracja pozwala nam na znaczące zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w wodzie, co przekłada się na mniejsze zużycie chloru i środków chemicznych do uzdatniania wody. Organizm człowieka lepiej znosi kontakt z wodą bez chemii, dlatego tak ważne jest dla nas ograniczenie jej stosowania do minimum. Obecne w naszych nieckach stężenia chloru są tak znikome, że są całkowicie bezpieczne dla alergików i dzieci – zapewnia Jacek Sinkiewicz.

Ostatnie badania wody w Parku Wodnym Koszalin potwierdziły te informacje. Zbadana została woda w brodziku, z którego najczęściej korzystają dzieci, a przez to powinno znajdować się w nim więcej zanieczyszczeń. Okazało się, że oprócz dużej czystości wody, stężenie chloru związanego wynosi zaledwie 0,02 mg/l, czyli o wiele mniej, niż dopuszcza norma. W koszalińskim aquaparku wykorzystywana jest technologia opracowana przez biologa dra Howarda Drydena. Dzięki obserwacji przyrody naukowiec postanowił wykorzystać naładowane szkło do oczyszczania, co okazało się o wiele bardziej skuteczne od klasycznych metod filtracyjnych.

* * *
Autor tekstu: SZYMON KAMCZYK / ADVENTURE MEDIA

Zdjęcia: Archiwum Park Wodny Koszalin

* * *
Park Wodny Koszalin to najnowocześniejszy aquapark na Pomorzu, który do użytku został oddany 30 lipca 2015 r. Obiekt, wyposażony w szereg atrakcji wodnych, strefę saun, dwie siłownie, zewnętrzny plac zabaw i część gastronomiczną, mieści się w Koszalinie, przy ul. Rolnej 14. Administratorem obiektu jest Zarząd Obiektów Sportowych Sp. z o.o.

W strefie rekreacyjnej Parku Wodnego znajduje się sześć basenów, z których dwa umiejscowione są na zewnątrz, a jeden czynny jest przez cały rok. Park posiada sześć zjeżdżalni, najdłuższa z nich, Anakonda, ma aż 176 m długości. W wewnętrznej strefie rekreacji znajdziemy m. in. baseny: sportowy, do nauki pływania, dla dzieci, a także rwącą rzekę, sztuczną falę i wiele innych atrakcji. W części rekreacyjnej można korzystać z leżanek basenowych, wodospadów rurowych, gejzerów powietrznych, jacuzzi, ściennych masażerów oraz zjeżdżalni wodnych. Strefa saun to szczególne miejsce w aquaparku, bogata różnorodność saun i łaźni spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Inwestorem jest Miasto Koszalin. Budowa Parku Wodnego Koszalin dofinansowana została z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Programu Regionalnego Narodowa Strategia Spójności.

Źródło: materiały prasowe Adventure Media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − osiemnaście =