Zamek Piastowski – as w rękawie Raciborza – tuż obok Parku Wodnego H2Ostróg

iplywamy 10:45

Zamek Piastowski – as w rękawie Raciborza – tuż obok Parku Wodnego H2Ostróg

Zamek Piastowski - as w rękawie Raciborza

Raciborski Zamek Piastowski, usytuowany w otoczeniu  pięknego parku, zabytkowego browaru, nadodrzańskich bulwarów i nowoczesnego aquaparku tworzy jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych na Śląsku.  Po remoncie odzyskały swój blask, którym kusi turystów z całego świata.

ZAMEK PIASTOWSKI – AS W RĘKAWIE RACIBORZA

Wzmianki o raciborskim zamku sięgają XII wieku. Za jego murami życie toczyło się aż do końca  II wojny światowej. Po jej zakończeniu budowlę przeznaczono na mieszkania dla pracowników browaru, a później jako archiwum i siedzibę firmy „Usługa”. Następnie zamek przeszedł na własność Skarbu Państwa, a później wszedł w zarząd Powiatu Raciborskiego.  – W 2009 r. rozpoczął się generalny  remont tego wspaniałego obiektu. Powiat Raciborski pozyskał na ten cel dotację unijną w wysokości ok 5 mln euro w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2014– mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

 Po generalnym remoncie obiekt uzyskał nowy blask, którym z miesiąca na miesiąc przyciąga coraz więcej turystów. – Frekwencję zaczęliśmy liczyć dopiero od końca 2011 roku, kiedy powstał punk informacji turystycznej, ale prace nadal trwały. Już wtedy odwiedziły nas 4 tysiące osób. W następnych latach było ich coraz więcej. W 2012 roku zamek zwiedziło około 32 tys. osób. Rok później 37 tys. w tym 2,5 tys. turystów z zagranicy – relacjonuje Grażyna Wójcik. Zobaczyć średniowieczny obiekt przyjeżdżają wycieczki z Czech, Niemiec, ale i dalekiej Japonii, Chin, Indii czy USA.

Rekordową frekwencję zanotowano w czerwcu tego roku, bo w ciągu miesiąca zamek zgromadził ponadto 23 tys. osób,  w tym 1,8 tys. obcokrajowców. – Od stycznia mamy już 38 tys. odwiedzin, co nas niesamowicie cieszy– wylicza z dumą dyrektor Zamku.

Turyści mogą zobaczyć piękny dziedziniec, basztę, dom książęcy z przewodnikiem, oraz kaplicę zamkową, którą okrzyknięto perłą górnośląskiego gotyku. – Kaplicę będzie można zwiedzać jeszcze tylko chwilę, bo lada dzień rozpoczyna się jej remont i potrwa do października. Zimą nastąpi przerwa w pracach, remont ponownie ruszy wiosną 2015 r – informuje dyrektor.

Jednak raciborski Zamek Piastowski to nie tylko miejsce do podziwiania, to również centrum imprez plenerowych i pikników rodzinnych. – Co roku organizujemy kilka cyklicznych imprez. Zaczynamy wiosennym Jarmarkiem Kwiatów i Rękodzieła artystycznego. Ostatnia edycja przyciągnęła na nasz dziedziniec wielu hodowców roślin i rękodzielników z całego kraju, a wraz z nimi turystów. Następna to słynna już Noc z Duchami, którą witamy wakacje. Kolejne to Akcja Zuchy oraz  „Przemarsz Jana III Sobieskiego z Opactwa w Rudach na raciborski zamek”- wylicza G. Wójcik. Oprócz stałym pikników na zamkowym dziedzińcu odbywają się regularnie plenery malarskie, recitale oraz różnego rodzaju warsztaty. – Zachęcamy  gminy do organizowania u nas imprez. Jedną mamy już za sobą. Przygotowała ją Gmina Nędza, wyszła koncertowo– zapewnia.

Na  zamku mieści się również Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości, która pomaga młodym przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności gospodarczej. Organizuje szkolenia, warsztaty oraz spotkania tematyczne. 

W bezpośrednim sąsiedztwie zamku znajduje się zabytkowy browar, który również można zwiedzić. Sam obiekt usytuowany jest w otoczeniu parku, w sąsiedztwie rzeki Odry, niedaleko od uroczego Rynku. Kilka metrów dalej znajduje się nowoczesny miejski aquapark H2Ostróg z wieloma wodnymi atrakcjami oraz bogatą strefą SPA. – Mamy tu tyle atrakcji, że ul. Zamkowa robi się powoli centrum rekreacyjnym – mówi Grażyna Wójcik. – Turyści przybywający do Raciborza mogą odpocząć podwójnie. Oprócz zwiedzania zamku, polecamy spacer w otoczeniu pięknej przyrody, a na zakończenie doskonałą zabawę, połączoną z relaksem w aquaparku H2Ostróg – kończy dyrektor średniowiecznego obiektu.

Zamek Piastowski - as w rękawie Raciborza Zamek Piastowski - as w rękawie Raciborza Zamek Piastowski - as w rękawie Raciborza Zamek Piastowski - as w rękawie Raciborza

* * *

Zamek Piastowski w Raciborzu – od 2011 roku po generalnym remoncie, otwarto dla zwiedzających. W skład obiektu wchodzą: budynek bramny, dziedziniec, kaplica zamkowa okrzyknięta perłą śląskiego gotyku oraz baszta i dom książęcy. W obiekcie działa Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości. Na dziedzińcu zamkowych odbywają się imprezy plenerowe. W pomieszczeniach zaś prezentacje i spotkania o różnej tematyce. Zamek Piastowski mieści się przy ul. Zamkowej 2 w Raciborzu.

Źródło: materiały prasowe Adventure Media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + 8 =