Basen na wulkanie – Lubań

iplywamy 11:39

Basen na wulkanie – Lubań

Lubań. Basen na Kamiennej Górze. Najwyżej położony basen w Europie. Wybudowany i oddany do użytku przez Niemców w 1930 roku. Basen znajduje się na terenie wygasłego wulkanu. W trakcie II wojny światowej nie uległ zniszczeniu i w latach 50 i 60 był jeszcze dość nowoczesnym obiektem gdyż Niemcy przed 1943 rokiem przeprowadzili jego modernizację. Następne lata to niestety tylko doraźne, niezbędne naprawy polegające głównie na wysmołowaniu niecek wodnych czy napraw szatni i toalet. Brak kompleksowych remontów pogarszał stan obiektu i nie znalazł się nikt zainteresowany by takowe przeprowadzić. W roku 1995 ze względu na zły stan techniczny został zamknięty.

W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Miasta przewidziano modernizację basenu w latach 2009-2015 jednakże w grudniu 2011 roku zarzucono projekt ze względu na brak funduszy. Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Gminy obiekt jest przekazany w użytkowanie MOSiR lecz jakie będą jego losy na razie nie wiadomo.

Źródło opisu oraz aktualne zdjęcia obiektu: http://www.luban24.pl/index.php?topic=984.0

Pocztówki pochodzą natomiast z naszych zbiorów (do 1945r) i możecie się dzięki nim przekonać jak świetnym obiektem był „basen na wulkanie” czyli Kamiennej Górze.

Jeden komentarz do “Basen na wulkanie – Lubań

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    cztery + osiem =