Historia mydła od czasów najdawniejszych

iplywamy 11:22

Historia mydła od czasów najdawniejszych

reklama mydła fot. NAC

Reklama mydła „Munka” w Żywcu. 1929 rok. Fot. NAC.

Powiadają, że stopień cywilizacji i kultury narodu mierzy się ilością mydlą, zużytą w danym kraju na osobę. Wobec tego, że w odległej starożytności mydła nie znano, można przypuszczać, że w bardzo dawnych czasach ludzie nie dbali zbytnio o czystość. Dziś mydło stało się jednym z najważniejszych artykułów pierwszej potrzeby, i trudno sobie nawet wyobrazić życie bez mydła.

Pierwsze mydło ukazało się podobno około roku 600 przed Narodzeniem Chrystusa. Według wszelkiego prawdopodobieństwa była to po prostu zwykła mieszanina oleju lub łoju z popiołem. W dawnych czasach rzymskich istniała legenda o świętym pagórku Sappo, znajdującym się w pobliżu Rzymu. Na pagórku tym, jak powiada legenda, kapłani palili na ofiarę bogom tuczne barany i cielęta.

Stopiony łój spływał pod kamienie ołtarza, tam mieszał się z popiołem i jako bezużyteczny odpadek bywał wyrzucany do strumienia, płynącego u stóp pagórka. W strumieniu tym okoliczne kobiety prały odzież. Okazało się, że wyrzucana z pod ofiarnego ołtarza mieszanina znakomicie pomagała do prania i to dało powód do przekonania, że w pagórku jest jakaś nadziemska siła. Lud okoliczny przez długie wieki wierzył w cudowne własności owego pagórka, aż do czasu, kiedy odkryto, co właściwie powodowało łatwość prania. Było to pierwotne mydło.

Reklama mydła „Albor”. 1922-1939 rok. Fot. NAC.

Tłuszcz mieszany z popiołem jako środek oczyszczający znajdował coraz szersze uznanie i zastosowanie. — Przemysł wyrobu mydła powstał jednak dopiero w dziewiątym stuleciu we Francji południowej, w okolicach Marsylii. Pewien sprytny przemysłowiec skorzystał z mnóstwa drzew oliwnych, rosnących w południowej Francji i rozpoczął mieszać oliwę z sodą, otrzymywaną drogą zwapnienia roślin morskich. W czternastym stuleciu sposoby wyrabiania mydła przedostały się do Anglii. Pierwszy patent na ulepszenie fabrykacji mydła wydano w Anglii w roku 1622.

Wtedy też półka, wyrabiająca mydło w Anglii, uzyskała monopol na wyrób, za co płaciła 20,000 funtów szterlingów rocznie. Wkrótce potem monopol zaprowadzono i we Francji. Z biegiem czasu tajemnica wyrobu mydła przeniknęła do innych krajów i dotarła nawet do chat wieśniaczych. Długo jeszcze wyrabiano mydło w sposób pierwotny. Do teraźniejszego nawet czasu wieśniacy licznych krajów Europy wyrabiają mydło dla swej potrzeby, mieszając po staremu łój i odpadki tłuszczu z popiołem lub ługiem.

Prawdziwy postęp w fabrykacji mydła datuje się od czasu, gdy uczeni zwrócili u-wagę na ten ważny produkt. W roku 1791 we Francji odkryto sposób wydostawania sody ze zwykłej soli, a gdy następnie chemia objaśniła świat o składnikach tłuszczów, droga do naukowych sposobów wyrabiania mydła została otwarta. Stopniowo odkrywano coraz to nowe tłuszcze. Obecnie w przemyśle używane są liczne rodzaje tłuszczów, jak z nasienia bawełny, orzeszków ziemnych, orzechów kokosowych, lnu, rzepaku, oliwek, rycyny, słonecznika, palmy, tłuszczów rybich, tranu z wieloryba i wiele innych, a każdy rok. przynosi nowe odkrycia w tej dziedzinie.

fabryka mydła fot. NAC

Fabryka mydła – widok wewnętrzny. 1943 rok. Fot. NAC

Z chwilą kiedy fabrykanci mydła zaczęli angażować do pracy w fabrykach uczonych chemików, to znaczy od lat około pięćdziesięciu, w przemyśle mydlanym nastąpił przewrót. W teraźniejszym czasie przemysł mydlany dostarcza światu znakomitych wyrobów, stojących prawdziwie na wysokości swego zadania. Mydło dzisiejsze jest wyrabiane z pierwszorzędnych surowców, przy zastosowaniu sposobów naukowych i doskonałej maszynerii. Laboratorium chemiczne jest teraz najważniejszym oddziałem wytwórni mydła.

Nowiny Codzienne nr 252, 4 listopada 1938 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × trzy =