Kąpielisko miejskie w Kargowej – Unruhstadt

iplywamy 12:55

Kąpielisko miejskie w Kargowej – Unruhstadt

Kargowa - kąpielisko miejskie

Kolejna historyczna ciekawostka związana z kąpieliskiem miejskim.

Poniższy tekst nawiązujący dzięki Panu Przemysławowi Nitschka, Kierownikowi Referatu Inwestycji, Funduszy Unijnych i Promocji w Kargowej.

Kargowa (miasto w powiecie zielonogórskim – woj. Lubuskie, położone w Kotlinie Kargowskiej, nad Obrzycą) – Unruhstadt było już w okresie międzywojennym miejscowością o charakterze turystycznym. Doniesienie z10 października 1929 roku informuje, że miasto dysponowało wieloma miejscami noclegowymi w kilku hotelach i zajazdach.  „W 1929 roku  nad rzeką Leniwą Obrą przy drodze do Karszyna urządzono kąpielisko miejskie. W sezonie letnim było czynne we wszystkie dni”- Stefan Petriuk.( Unrugowa i Kargowa. Miasto powstałe w czasach tolerancji, podczas istniejących napięć między Polakami i Niemcami). Oficjalnie kąpielisko zamknięto w 1960 roku.

Po 50 latach odżył ten teren na nowo w postaci kompleksu rekreacyjnego nad rzeką Obrzycą. Dzięki staraniom Władz Gminy Kargowa odzyskał swoją historyczną wartość jako miejsce spacerów i odpoczynku Mieszkańców i turystów. Aby  umożliwić przyjemny i bezpieczny  pobyt uporządkowano brzeg rzeki i wykonano plażę  na którą nawieziono 700 ton czystego piasku. Wokół plaży powstały miejsca do odpoczynku, a wśród nich  5 altan ogrodowych ze stołami i ławkami. Nie zapomniano również o najmłodszych oddając do dyspozycji ogrodzoną piaskownicę. Na rzece ustawiono drewniany pomost o powierzchni 25 m2. Przygotowano również miejsce pod ognisko. Zmotoryzowani plażowicze  mogą korzystać ze  specjalnie przygotowanego  miejsca postojowego dla samochodów.  Chcąc umożliwić spędzanie wolnego czasu na sportowo wybudowano boisko do siatkówki plażowej. Kompleks rekreacyjny posiada również pod pole namiotowe i stanicę kajakową. Wszystkie te prace kosztowały  160.000,00 złotych.

Pocztówka: archiwum iplywamy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 3 =