Kolejna historyczna ciekawostka związana z kąpieliskiem miejskim.
Poniższy tekst nawiązujący dzięki Panu Przemysławowi Nitschka, Kierownikowi Referatu Inwestycji, Funduszy Unijnych i Promocji w Kargowej.
Kargowa (miasto w powiecie zielonogórskim – woj. Lubuskie, położone w Kotlinie Kargowskiej, nad Obrzycą) – Unruhstadt było już w okresie międzywojennym miejscowością o charakterze turystycznym. Doniesienie z10 października 1929 roku informuje, że miasto dysponowało wieloma miejscami noclegowymi w kilku hotelach i zajazdach. „W 1929 roku nad rzeką Leniwą Obrą przy drodze do Karszyna urządzono kąpielisko miejskie. W sezonie letnim było czynne we wszystkie dni”- Stefan Petriuk.( Unrugowa i Kargowa. Miasto powstałe w czasach tolerancji, podczas istniejących napięć między Polakami i Niemcami). Oficjalnie kąpielisko zamknięto w 1960 roku.
Po 50 latach odżył ten teren na nowo w postaci kompleksu rekreacyjnego nad rzeką Obrzycą. Dzięki staraniom Władz Gminy Kargowa odzyskał swoją historyczną wartość jako miejsce spacerów i odpoczynku Mieszkańców i turystów. Aby umożliwić przyjemny i bezpieczny pobyt uporządkowano brzeg rzeki i wykonano plażę na którą nawieziono 700 ton czystego piasku. Wokół plaży powstały miejsca do odpoczynku, a wśród nich 5 altan ogrodowych ze stołami i ławkami. Nie zapomniano również o najmłodszych oddając do dyspozycji ogrodzoną piaskownicę. Na rzece ustawiono drewniany pomost o powierzchni 25 m2. Przygotowano również miejsce pod ognisko. Zmotoryzowani plażowicze mogą korzystać ze specjalnie przygotowanego miejsca postojowego dla samochodów. Chcąc umożliwić spędzanie wolnego czasu na sportowo wybudowano boisko do siatkówki plażowej. Kompleks rekreacyjny posiada również pod pole namiotowe i stanicę kajakową. Wszystkie te prace kosztowały 160.000,00 złotych.
Pocztówka: archiwum iplywamy.pl
Ostatnie komentarze
Arkovski
max
Klient
Ewa
Basia
Mariola