Kiedy dzieci mają się nauczyć pływania?

iplywamy 11:34

Kiedy dzieci mają się nauczyć pływania?

kiedy nauczyc plywac dziecko

Na to pytanie odpowiedzieć należy: Jak najwcześniej i to już po skończonym czwartym roku; Oczywiście, że u takiego maleństwa dozór dorosłych jest konieczny. Nie potrzeba do pływania nawet zbyt silnie rozwiniętego dziecka. Ciepłota wody nie powinna być poniżej 22 stopni Celsjusza. Dziecko wśród zabawy powinno przywyknąć do większych obszarów wody. Do nauki nadawa – ją się najlepiej młode nauczycielki, które się też nauki pływania wyuczyły i najszybciej pozyskałyby zaufanie dzieci. Obawy przed, wodą dzieci najprędzej się pozbywają; gdy im się podwala wrzucać do wody zabawki gumowe lub nadmuchane, które chwytać są zniewolone. W niektórych większych miastach Niemiec wyuczono sztuki pływania po kilkanaścioro dzieci uczęszczających jeszcze do ochron. Wynik był bardzo dodatni. Pływanie wpływa na apetyt, sen i ogólny rozrost cielesny. Malcy tacy jednakowoż najwyżej raz do dwóch razy tygodniowo powinni uczęszczać na naukę pływania, która w 60 lekcjach wymaga 30 tygodni nauki.

O którym czasie kąpać się należy

Kąpiel w rzece lub morzu należy do największych przyjemności lata i nieraz zanurzeni w falach zapominamy o niebezpieczeństwach i o tern, że należy przyjemności tej używać z zachowaniem ostrożności.

Istnieją, zdrowi ludzie i silni, którym kąpiel w ogóle nie szkodzi, chociażby siedzieli w wodzie dobę całą, większość jednak ludzi pozbawia się korzyści, płynących z kąpieli, jeżeli nie przestrzega pewnych prawideł, a nawet naraża się wtedy na szkody.

Lekarze ustalili, że najkorzystniej kąpać się mniej więcej o godz. 11 przed południem. Wtenczas ciało ma ciepłotę odpowiednią, bo wystygło już po wyspaniu się, powietrze jest nagrzane, ciało wzmocnione śniadaniem, które żołądek zdołał już strawić. Nieprawdą jest, że najzdrowsza kąpiel jest wczesnym rankiem, bo ktoś, kto się kąpie przed śniadaniem przy zimnem powietrzu poranka, nie uzyskawszy jeszcze pełnego rozwoju sił po śnie, osłabia się raczej na cały dzień, tern więcej, że kawał drogi przeszedł o głodnym żołądku i ochłodził się zbytnio. Przeciętnie należy pozostawać w wodzie 15 do 20 minut i tylko bardzo silni ludzie mogą wytrzymać w wodzie bez szkody dłużej niż pół godziny. Nikt nie powinien się kąpać w ciągu dnia dwa razy.

Zdrowie, dwutygodnik dodatek bezpłatny, Katowice 22 sierpnia 1926 rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − 2 =