Świętoszów – baseny na terenie jednostki

iplywamy 12:01

Świętoszów – baseny na terenie jednostki

Świętoszów (do 1945 niem. Neuhammer am Queis) miejscowość w województwie dolnośląskim. W 1898 w rejonie Świętoszowa powstał poligon wojskowy, który dynamicznie rozwijał się do końca I wojny światowej. Po dojściu NSDAP do władzy w 1933 teren poligonu powiększono do tego stopnia, że w czasie II wojny światowej należał do największych na terenie Niemiec.

Świętoszów został wyzwolony w wyniku operacji dolnośląskiej 13 lutego 1945 przez wojska rosyjskie. Bardzo krótko stacjonowała tu Armia Polska, którą podobno wizytował tu generał Karol Świerczewski. Po wojnie Świętoszów zajęli Rosjanie. Wkrótce stał się miejscem stacjonowania 20 Dywizji Pancernej Północnej Grupy Wojsk ZSRR. W tym okresie miejscowość była „białą plamą” na mapach Polski. Dopiero 18 maja 1992 Świętoszów został oficjalnie przekazany 11 Dywizji Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego w Żaganiu. Ostatni rosyjscy żołnierze opuścili Świętoszów 20 lipca 1992.

Dzięki Andrzejowi Jakubczykowi (któremu serdecznie dziękujemy!), administratorowi strony swietoszow.pl, dowiedzieliśmy się że na terenie jednostki funkcjonowały dwa baseny z czego jeden na dzień dzisiejszy został zasypany.

W czasie pobytu Rosjan oba baseny funkcjonowały (Pan Andrzej kąpał się nawet w nich z dziećmi). Po wejściu Wojska Polskiego baseny jeden sezon działały, jednak były nieszczelne i z powodu zbyt dużego ubytku wody zapadła decyzja o ich likwidacji. Na naszej pocztówce widać jeden z basenów z czasów jego świetności. Obecnie zabudowania dookoła basenu i szatnie nie istnieją. Dzięki Panu Andrzejowi Jakubczykowi możemy Wam zaprezentować dwa zdjęcia ostatniego pozostałego, nieczynnego już basenu.

Źródło opisu: www.swietoszow.pl

4 komentarze do “Świętoszów – baseny na terenie jednostki

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    trzy × 4 =