Tajemnica obozu pływackiego w Andrychowie

iplywamy 19:46

Tajemnica obozu pływackiego w Andrychowie

Basen Andrychów

Zdjęcie: Basen Andrychów 1935 rok. Narodowe Archiwum Cyfrowe

W Andrychowie doszło do nie lada skandalu sportowego. W ub. czwartek w obozie pływackim, prowadzonym przez Stepa interweniowała policja, co skłoniło kierownika obozu pływackiego p. Hregorowicza do rozwiązania obozu i wysłania wszystkich zawodników i zawodniczek do domów.

Jak zdołaliśmy się dowiedzieć, rozwiązanie obozu miało następujące przyczyny: Polski Związek Pływacki, organizując obóz wspólnie z PUWF-em w Andrychowie, wyznaczył na kierownika obozu p. Hregorowicza z Warszawy. Zawodnicy i zawodniczki wyznaczeni do obozu w Andrychowie skarżyli się, że p. H. był dla nich niezwykle surowym i niedostępnym. Traktował on wszystkich z góry, po wojskowemu. Poza tym zarzucają mu, że nie troszczył się zbytnio o potrzeby sportowców.

Dużo rozgoryczenia wywołała wycieczka uczestników obozu, którą grupa pływaków odbyła pieszo, podczas gdy p. Hregorowicz w towarzystwie pań i kolegów jechali autobusem. Najwięcej rozgoryczenia wywołał fakt, że wszelkie dostawy, a zwłaszcza żywnościowe dokonywane były do obozu przez handlarza żydowskiego.

Niechlujny wygląd handlarzy żydowskich (z broda i w hatatach) wywołał reakcję, zwłaszcza wśród zawodników śląskich. Doszło do incydentów i Żyd, dostarczający żywność do obozu pływackiego, sprowadził policję, w rezultacie czego obóz rozwiązano. Przykre to zajście znajdzie swój epilog w dyscyplinarnych władzach sportowych; p. Hregorowicz zapowiedział, że domagać się będzie ukarania szeregu czołowych zawodników polskich.

Trzeba dodać, że zawodnicy na temat stosunków w obozie i powodów rozwiązania nie chcą zupełnie mówić, obawiając się dyskwalifikacji. Jedno jest pewne, że stosunki jakie panowały w czasie kursu prowadzonego przez amerykańskiego trenera nie były normalne, gdyż jeszcze przed wybuchem skandalu szereg zawodników opuściło obóz.

Siedem Groszy nr 234, 25 sierpnia 1937 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + 13 =