Truskawiec – przedwojenne uzdrowisko

iplywamy 12:22

Truskawiec – przedwojenne uzdrowisko

Blisko granicy z Polską, w dolinie rzeczki Pomiarki leży najsłynniejsze przed wojną uzdrowisko w Galicji – Truskawiec. Najbardziej znane leczniczej wody mineralnej zwanej „Naftusią”, zawierającą elementy pochodzące z ropy naftowej, mającą zbawienne działanie dla cierpiących na choroby układu pokarmowego, wątroby, dróg żółciowych, nerek i układu moczowego oraz choroby kobiece.

W okresie II Rzeczypospolitej w Truskawcu zbudowano 286 willi, pensjonatów i hoteli. Przed II wojną światową  obok Krynicy był najczęściej odwiedzanym i najdroższym polskim kurortem. Bywali tu między innymi Józef Piłsudski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński a także aktorzy, pisarze i piosenkarze – Adolf Dymsza, Hanka Ordonka, Eugeniusz Bodo, Zofia Nałkowska, Kornel Makuszyński, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jak Kiepura i wielu wielu innych. Miejsce to miało klasę europejską i zjeżdżała tu również elita międzynarodowa – na deptakach można było słyszeć rozmowy w wielu językach a na parkingach spotkać luksusowe auta.

Niestety po wojnie w czasach ZSRR część willi zostało zniszczonych a w ich miejscu powstały wysokie, betonowe domy sanatoryjne. Obecnie Truskawiec utracił na dawnym uroku a proces rozbudowy o nowe osiedla i kolonie domków jednorodzinnych trwa…

 

Pocztówki są z naszych zbiorów natomiast fotografie pochodzą z archiwum cyfrowego  www.nac.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + 19 =