YMCA – Kasinka Mała

iplywamy 09:57

YMCA – Kasinka Mała

Basen Kasinka Mała

Miejscowość jest położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Mszana Dolna.

Ośrodek powstał w 1923 roku dzięki Polakom i Amerykanom z popularnej w okresie międzywojennej organizacji YMCA (Young Men’s Christian Association – Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej). Wybrano teren bardzo ładnej polany na zachodnim stoku Lubogoszczy (968m n.p.m) nad jeziorkiem zwanym przez miejscową ludność „Żabim Okiem” które obecnie ma charakter zanikowy. W roku 1931 po okresie suszy wybudowano basen pływacki o wymiarach 25mx8m.

Co jest bardzo ciekawe – basen istnieje do dnia dzisiejszego! W okresie zimowym służy jako zbiornik przeciwpożarowy, natomiast przed sezonem letnim jest dezynfekowany, odnawiany i oczywiście używany jako basen kąpielowy. Zasilany jest źródlaną wodą więc na pewno jest bardzo orzeźwiający

Pocztówka pochodzi z naszych zbiorów, natomiast pozostałe dwa zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony internetowej ośrodka gdzie możecie przeczytać więcej o tym miejscu lubogoszcz.pl. Bardzo dziękujemy przemiłej Pani która odebrała telefon za udzielenie dodatkowych informacji na temat basenu.

Jeden komentarz do “YMCA – Kasinka Mała

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    20 − trzy =