Aminokwasy BCAA – kiedy i dlaczego warto je stosować?

iplywamy 17:52

Aminokwasy BCAA – kiedy i dlaczego warto je stosować?

aminokwasy-bcaa-kiedy-i-dlaczego-warto-je-stosowac

Aminokwasy BCAA – kiedy i dlaczego warto je stosować?

Aminokwasy BCAA, stanowią około 35% masy mięśni i ich przyjmowanie wraz z pożywieniem jest konieczne, dla ich prawidłowego wzrostu. W skład aminokwasów BCAA, wchodzą trzy składniki:

  • L-leucyna
  • L-walina
  • L-izoleucyna

Wielu producentów dodaje do nich także czwarty aminokwas, jakim jest glutamina, która dodatkowo wzmacnia regenerację. Proporcja 3 podstawowych aminokwasów różni się, w zależności od preparatu – najpopularniejszą jest 2:1:1 (leucyna, izoleucyna, walina). Na rynku pojawiają się także preparaty o proporcji 4:1:1, a nawet 8:1:1.

BCAA stanowią także szybkie źródło energii dla mięśni i pozytywnie wpływają na regenerację glikogenu. Przyjmowane regularnie, wraz z intensywnym treningiem, będą wspierały odbudowę włókien mięśniowych.

Kiedy przyjmować BCAA?

BCAA mogą być przyjmowane zarówno w celu zwiększenia efektywności treningu siłowego, jak i wytrzymałościowego. Objawami, które wskazują na ich niedobór w organizmie, są:

  • bóle mięśni
  • problemy z regeneracją
  • uczucie silnego zmęczenia po treningu
  • brak zauważalnych efektów ćwiczeń
  • osłabienie odporności

Świadczą one o nasileniu procesów katabolizmu w organizmie.

Uzupełniając niedobór BCAA, dostarczasz mięśniom wartościowego paliwa, które wpływa pozytywnie na ich rozwój. Co więcej, wpływają one korzystnie na Twój bilans azotowy, dzięki czemu, łatwiej jest Ci budować muskulaturę.

Aminokwasy BCAA można przyjmować zarówno przed, jak i po treningu – wchłaniają się bardzo szybko i dzięki temu, możesz szybko zareagować na przykład na uczucie zmęczenia i zapobiegać katabolizmowi. Dzienna dawka aminokwasów BCAA przy intensywnym wysiłku fizycznym, to około 0.5- 1 gram na 10 kilogramów masy ciała. Należy pamiętać także o tym, że pewna ilość BCAA jest dostarczana wraz z dietą.

Podsumowując – BCAA są niemal niezbędne, jeśli chcemy uzyskiwać lepsze wyniki na siłowni i zapobiegać katabolizmowi. Dzięki nim, można szybciej osiągnąć upragnione efekty, jednak ich przyjmowanie, musi być połączone z odpowiednią dietą i treningiem.

Autor: MegaPower

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + dwa =