Aplikacja Ratunek nad wodą i w górach

iplywamy 12:26

Aplikacja Ratunek nad wodą i w górach

Aplikacja Ratunek nad wodą i w górach

Podróżujemy, wypoczywamy w przeróżnych miejscach, często niezbyt dobrze nam znanych. Kiedy pojawi się zagrożenie życia lub zdrowia, w nerwach czy panice zapominamy jak skutecznie wezwać pomoc. W takich właśnie przypadkach bardzo pomocna okazać się może Aplikacja Ratunek. Dlaczego warto ją natychmiast zainstalować i jakie płyną korzyści z jej posiadania, wyjaśniamy poniżej.

Jak działa Aplikacja Ratunek?

Aplikacja Ratunek umożliwia automatyczne wysłanie do Służb Ratowniczych wiadomości SMS z dokładną lokalizacją osoby wzywającej pomoc. Dzięki niej, możemy również nawiązać kontakt głosowy z ratownikami dyżurującymi całą dobę i otrzymać wskazówki dalszego postępowania. Aplikacja działa we wszystkich sieciach komórkowych.

Jak wezwać pomoc korzystając z Aplikacji Ratunek?

Do poprawnego działania aplikacji niezbędne jest włączenie lokalizacji GPS. Jeśli ta funkcjonalność jest wyłączona, w momencie uruchomienia aplikacji otrzymamy komunikat o konieczności włączenia lokalizacji, po czym po zaakceptowaniu zostaniemy przeniesieni do ustawień telefonu, gdzie możemy ją aktywować.

Po uruchomieniu GPS w telefonie pojawi się na naszym ekranie komunikat:

WARUNKIEM PRZYJĘCIA ZGŁOSZENIA WYPADKU JEST NAWIĄZANIE ROZMOWY TELEFONICZNEJ Z RATOWNIKIEM DYŻURNYM GOPR/TOPR/WOPR/MOPR.

Po zaakceptowaniu tej informacji, na ekranie telefonu pojawią się dwa przyciski z niebieskim krzyżem i symbolem wody oraz gór – oznaczone odpowiednio WODA, GÓRY.

 1. Wybierz swoją lokalizację (Woda lub Góry)
 2. Wezwij pomoc (Naciskając 3 razy przycisk aplikacja automatycznie połączy nas z numerem ratunkowym nad wodą 601 100 100 lub w górach 601 100 300.
 3. Dotknij drugi raz
 4. Dotknij ostatni raz
 5. Wysyłanie Twojej lokalizacji (W tym momencie Aplikacja wysyła wiadomość SMS. Gdy kolor półokręgu zmieni kolor na czerwony, wyświetli komunikat „Pozycja wysłana do ratowników!”)
 6. Wezwij pomoc wysyłając SMS (Sposób dodatkowy, szczególnie przydatny przy niskim poziomie naładowania baterii lub przy ograniczonym zasięgu telefonii komórkowej)

Jeśli pomoc zostanie wezwana – nastąpi połączenie telefoniczne z ratownikiem dyżurnym.

Skąd pobrać Aplikację Ratunek?

Aplikacja jest obecnie dostępna na trzy najpopularniejsze systemy operacyjne funkcjonujące w telefonach komórkowych i urządzeniach mobilnych – Android, Windows Phone oraz iOs.

Bezpłatnie pobrać i zainstalować aplikację można z poziomu telefonu komórkowego:

– dla systemu Android (wersja od 4.0) – poprzez sklep Google Play

– dla systemu iOS (wersja od 7.1) – poprzez sklep App Store

– dla systemu Windows Phone ( wersja od 8.1) – poprzez sklep Windows Store

Jaki zasięg ma Aplikacja Ratunek?

Aplikacja Ratunek działa na terenach obsługiwanych przez wodne i górskie Ochotnicze Służby Ratownicze, a więc GOPR, TOPR, WOPR, MOPR. Swoim zasięgiem obejmuje całe polskie góry oraz tereny kąpielisk morskich i śródlądowych. W momencie gdy przebywamy za granicą i korzystamy z roamingu, ratownik dyżurny przekaże nam numer telefonu do służb ratowniczych danego kraju lub sam przekaże zgłoszenie do tej służby.

Co to jest Książeczka Medyczna w Aplikacji Ratunek?

Książeczka Medyczna to dodatkowa funkcjonalność Aplikacji Ratunek, z informacjami dotyczącymi naszej osoby, które mogą być wykorzystane przy niesieniu pomocy przez służby ratownicze. Wypełnienie Książeczki Medycznej jest dobrowolne i nie jest wymagane do poprawnego działania Aplikacji i wezwania pomocy. Dostęp do danych zawartych w tej funkcjonalności ratownicy mają dopiero po przyjęciu zgłoszenia wezwania pomocy.

Książeczka Medyczna zawiera takie informacje jak:

 • imię i nazwisko
 • data urodzenia
 • kogo powiadomić w razie wypadku
 • grupa krwi
 • informacje o przewlekłych chorobach, przeszczepionych narządach, sztucznych urządzeniach
 • alergie na leki, pokarmy itp.
 • zażywane leki
 • czy jesteś osobą głuchoniemą

Dzięki Aplikacji Ratunek, ratownicy otrzymają:

– dokładną lokalizację osoby wzywającej pomoc, z dokładnością do 3 metrów

– po przyjęciu zgłoszenia, służby ratownicze na żądanie mogą mieć dostęp do lokalizacji poszkodowanego

– posiadają informację o stanie naładowania baterii telefonu osoby wzywającej pomoc

– mogą w każdej chwili nawiązać kontakt telefoniczny z poszkodowanym

– mają możliwość wysłania wiadomości SMS na telefon z którego jest wzywana pomoc

– na żądanie mają dostęp do danych zapisanych w Książeczce Medycznej

Aplikacja powstała dzięki firmie Paga Solutions, we współpracy z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz partnerem technologicznym – operatorem sieci komórkowej Plus.

 

 

2 komentarze do “Aplikacja Ratunek nad wodą i w górach

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1 × cztery =