Basen ogrodowy a nauka pływania – oswajamy dzieci z wodą

iplywamy 16:12

Basen ogrodowy a nauka pływania – oswajamy dzieci z wodą

Pływanie to jedno z najpopularniejszych rodzajów aktywności fizycznej, a jego umiejętność może przynieść sporo możliwości i pewności siebie w dorosłym życiu. Wczesne rozpoczęcie nauki pływania ma pozytywny wpływ na kondycję fizyczną i prawidłowy rozwój ciała oraz pozwoli na oswojenie się z wodą i pokonanie ewentualnych lęków. Dlatego tak istotnym jest, by nasze dzieci miały kontakt z wodą najwcześniej jak to możliwe. Jeżeli chcemy samodzielnie zadbać o pierwsze kroki naszych pociech w kwestii nauki pływania, to idealnym narzędziem będzie basen ogrodowy, w którym zapewnimy bezpieczeństwo i pełną kontrolę z jednoczesną możliwością zabawy. W zależności od wieku naszej pociechy najlepiej sprawdzi się mniejszy basen ogrodowy dmuchany lub większy, stelażowy.

Jak oswoić dziecko z wodą w basenie ogrodowym? 

Pierwszy kontakt dziecka z wodą jest niezwykle istotny i może zawarzyć na późniejszej niechęci do pływania. Dlatego ważnym jest, by ten kontakt powstał poprzez wspólną zabawę, która kojarzyć się będzie z beztroską i śmiechem. Jeżeli tylko mamy takie możliwości i dysponujemy ogródkiem lub działką, to w tym celu świetnie sprawdzi się basen ogrodowy. Na początek może to być nieduży, dmuchany basen, w którym nie będziemy jeszcze pływać, ale będzie on miejscem wspólnej aktywności i radosnego pluskania się. Zadbajmy o dodatkowe zabawki, które zachęcą dziecko do spędzania czasu w wodzie.

dziecko uczące się pływać w basenie

Pierwsze aktywności wcale nie muszą być w żaden sposób zaawansowane i tak naprawdę wystarczy przelewanie wody z wiaderka czy puszczenia baniek mydlanych. Zawsze pamiętajmy o bezpieczeństwie i wyposażmy dziecko w dmuchane rękawki, dzięki którym będzie unosić się nad powierzchnią wody. Możemy zakupić takie w ulubionym kolorze lub z wizerunkiem ukochanego super bohatera naszej pociechy. Baseny znajdziesz na stronie https://erli.pl/baseny-i-osprzet-baseny-ogrodowe,516

Nauka pływania w basenie ogrodowym 

Gdy dziecko ma już za sobą pierwszy kontakt z wodą i wykazuje dalszą chęć do korzystania z basenu, możemy spokojnie zabrać się za naukę pływania na większej powierzchni. W takim momencie bardzo dobrze sprawdzi się basen ogrodowy stelażowy o większej średnicy (np. 3-4 metry), który pozwoli na swobodne poruszanie się. Nawet jeżeli nie jesteśmy zawodowymi instruktorami pływania, to z powodzeniem możemy przeprowadzić parę prostych ćwiczeń, które zapewnią frajdę naszemu dziecku i pozwolą nabrać zdrowych nawyków, które w przyszłości zagwarantują brak obaw przed pływaniem. Wejdźmy z dzieckiem do basenu i kontrolując jego postawę, zainicjujmy kładzenie się na plecach i swobodne dryfowanie.

dziecko uczące się pływać w basenie

Możemy również ćwiczyć zanurzanie się (częściowe lub całościowe) z jednoczesnym wstrzymywaniem oddechu. Gdy nasze dziecko będzie leżeć w wodzie na brzuchu, przytrzymajmy je tak, by nie zanurzało się i pozwólmy wykonywać podstawowe ruchy pływackie rąk i nóg. Przygotujmy niezbędne akcesoria takie jak okularki pływackie, dzięki którym nasza pociecha będzie czuła się komfortowo w i pod wodą. 

Basen ogrodowy – nauka i zabawa w jednym 

Wspólna nauka pływania w basenie ogrodowym to nie tylko świetny sposób na zabawę, ale też dobry początek oswajania naszego dziecka z wodą i zapewnienie niezbędnych podstaw, które ułatwią dalszą naukę w przyszłości. Pamiętajmy, by być wyrozumiałym i cierpliwym, ponieważ każde dziecko może inaczej reagować. Jedno będzie odważne i od razu chętne do cięższych ćwiczeń, a inne będzie potrzebować więcej czasu by czuć się pewnie w wodzie. Nie naciskajmy na intensywność, a raczej pozwalajmy na to, co sprawia dziecku największą przyjemność. W ten sposób zabawa w basenie ogrodowym przerodzi się w pozytywne skojarzenia, które później ułatwią dziecku poruszanie się po krytej pływalni w ramach zajęć szkolnych.   

Komentarze nie są włączone.