Basen stelażowy na zimę — czy sprawdzi się w morsowaniu?

iplywamy 07:17

Basen stelażowy na zimę — czy sprawdzi się w morsowaniu?

basen stelażowy

Uwielbiasz się hartować i poważnie rozważasz morsowanie? Zanim zdecydujesz się na próbę plenerową, warto zdobyć pierwsze doświadczenia…we własnym ogródku. Basen stelażowy znakomicie sprawdzi się w tym celu.


Gdy nadchodzi zima, większość osób składa baseny stelażowe i przechowuje je w suchym miejscu aż do następnego lata. Nic w tym dziwnego – najczęściej korzystamy z tego rodzaju akcesoriów, aby zagwarantować sobie ochłodę w najgorętsze dni. Praktyczny basen stelażowy służy temu znakomicie, stanowiąc kompromis między niezbyt stabilnym i głębokim basenem dmuchanym a wariantem zagłębionym w gruncie. Nie wszyscy jednak preferują takie wykorzystanie basenu, szukając czegoś zupełnie odwrotnego – a mianowicie możliwości morsowania.


Morsów zazwyczaj kojarzymy z wypadów nad Bałtyk czy nad rzekę. Trenując swoją wytrzymałość, wystawiają oni swoje ciała na działanie lodowatej wody – i wbrew pozorom, zazwyczaj nawet się nie zaziębiają! To kwestia zahartowania, ale również naturalnych predyspozycji. Nie każdy będzie w stanie oddawać się urokom morsowania z uwagi na wrażliwość na zimno czy inne fizyczne ograniczenia.


Chcesz ćwiczyć morsowanie w domu? Basen skutecznie może zastąpić zbiorniki wodne, do których nie każdy ma bliski dostęp. Szeroki przekrój modeli możesz znaleźć w sklepach internetowych np. w Dollo oferującym baseny stelażowe.


Baseny stelażowe – czy można używać ich w zimie?


Podobnie jak warianty zagłębione w gruncie, ogrodowe baseny stelażowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli Twój sezon kąpielowy kończy się wraz z zakończeniem lata, wystarczy opróżnić basen z wody, a następnie wyczyścić jego wnętrze i ścianki i dokładnie osuszyć – już po złożeniu. Tak przygotowany basen pozostanie w nienaruszonym stanie i bez większych problemów wykorzystasz go w kolejnych sezonach.


Morsowanie w basenie stelażowym jest możliwe, jeśli zadbasz o tę istotną kwestię. W zimie basen nie powinien stać rozłożony przez cały czas – sprawia to bowiem, że jego konstrukcja jest narażona na niszczące działanie czynników zewnętrznych. W zimie wzrasta wilgotność powietrza, a częste opady deszczu i śniegu mogą doprowadzić do jej częściowego zniszczenia. Dlatego nie warto przez cały czas pozostawiać go na zewnątrz – a jeśli już tak, powinien zostać okryty pokrowcem dołączonym do zestawu czy choćby plandeką.


Małe baseny stelażowe – czy są odpowiednie dla morsów?


Osoby pasjonujące się morsowaniem zazwyczaj nie pływają intensywnie – w tej aktywności chodzi raczej o samo stawienie czoła lodowatej wodzie. Dlatego hartowanie się będzie jak najbardziej możliwe, nawet jeśli masz do wyboru tylko małe baseny stelażowe. Który z nich wybrać? Najczęstszym wyborem wśród klientów sklepów internetowych są modele okrągłe, ale jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią ogrodową, bardziej trafionym wyborem będzie raczej ten kwadratowy.

Aby móc liczyć na czystą wodę bez konieczności częstego wymieniania zawartości basenu, wybierz basen stelażowy z pompą. Wybierając wśród modeli dostępnych w sklepach, warto zwrócić uwagę również na zawartość zestawu. Najtrafniejszym wyborem może okazać się zakup zestawu, w którym zawarto nie tylko sam basen, pompę i filtry, ale również chemię basenową, dozowniki i matę pod basen, która pozwoli na wygładzenie powierzchni i wyizoluje wilgoć. Wybierając kompleksowy zestaw, oszczędzasz sporo na dodatkowych zakupach, które mogą okazać się niezbędne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 13 =