Basenowa etykieta czyli savoir-vivre na pływalni

iplywamy 18:03

Basenowa etykieta czyli savoir-vivre na pływalni

basenowa-etykieta

Basenowa etykieta czyli savoir-vivre na pływalni

Poniżej zbiór kilku zasad których przestrzeganie zapobiegnie nieporozumieniom i uprzyjemni pływanie wszystkim :)

Wybór toru.

Jeśli tory są oznaczone jako nauka pływania, pływanie rekreacyjne, pływanie sportowe, wybierz ten tor który najbardziej pasuje do Twoich umiejętności pływackich. Zazwyczaj tory do nauki pływania to tory zewnętrzne, potem rekreacyjne i w środku sportowe.

Zwróć uwagę na liczbę osób pływających na torach. Przez chwilę poobserwuj basen i wybierz pusty tor jeśli jest dostępny.

Jeśli wszystkie tory są zajęte wybierz ten tor, który najbardziej odpowiada Twoim umiejętnościom, zwróć także uwagę przy wyborze toru jak szybko na nim pływają inni.

Wchodzenie do wody.

Usiądź na brzegu basenu z jego płytszej strony i pozwól płynącemu dokończyć długość basenu a także daj mu szansę aby zauważył, że zamierzasz pływać na tym samym torze. Nie skacz do basenu gdyż grozi to niebezpieczeństwem dla innych pływających, których możesz nie zauważyć. Jeśli chcesz poskakać ze słupka, zrób to na pustym torze lub też zapytaj ratownika (często na słupkach jest ustawiony zakaz skoków, wtedy bezwzględnie zapytaj ratownika o pozwolenie).

Pływanie.

Daj płynącemu przed sobą odpłynąć kilka metrów. Nie odbijaj się od ściany zaraz po nawrocie płynącego przed Tobą. Nikt nie lubi jak ktoś na niego wpływa.

Na naszych basenach obowiązuje ruch prawostronny a środek toru wyznacza linia na jego dnie. Jeśli musisz dzielić z kimś innym tor płyń jego prawą stroną. Po dopłynięciu do ściany płyń w drugą stronę po przeciwnej części toru – cały czas po prawej stronie.

Zatrzymywanie.

Jeśli zamierzasz się zatrzymać, nie rób tego nigdy na środku toru tylko dopłyń do ściany i stań po prawej stronie, zrób płynącym za Tobą miejsce do wykonania nawrotu.

Jeśli pływasz wolniej od innych poczekaj przy ścianie aż szybciej płynący zrobi nawrót (jeśli jest już stosunkowo blisko). Dzięki temu szybciej pływający nie będzie musiał Cię wyprzedzać, gdzie czasem to jest niemożliwe z powodu dużej liczby pływających na jednym torze.

Wyprzedzanie.

Jeśli pływasz zdecydowanie szybciej od innych i musisz kogoś wyprzedzić, rób to zawsze z lewej strony i bądź ostrożny aby nie zrobić nikomu krzywdy. Pamiętaj również że szybko płynąc tworzysz fale która może spowodować zachłyśnięcie się wodą przez osoby płynące na grzbiecie lub słabiej pływające.

Używanie sprzętu.

Nie używaj desek, makaronów, płetw i innego sprzętu który leży na krawędzi basenu a nie przyniosłeś/-aś go ze sobą. Być może któryś pływających go używa a także może nie być własnością pływalni. Ponadto warto zawsze zapytać ratownika o pozwolenie na używanie własnego sprzętu np.: płetw które przyniosłeś/-aś z zewnątrz na teren basenu.

Pozostałe.

Jeśli dzielisz z kimś tor, pozwól i jemu cieszyć się z pływania, nie staraj się go staranować płynąc stylem motylkowym na całej szerokości toru.

Nigdy nie pływaj w poprzek basenu, to może być niebezpieczne dla Ciebie i innych pływających. Ponadto przeszkadzasz wtedy innym pływającym zmuszając ich do zwalniania czy nawet do zatrzymania.

Jeśli korzystasz z sauny i następnie zamierzasz pływać, weź obowiązkowo prysznic. Niecka do pływania czy basen rekreacyjny to nie miejsce na spłukanie potu.

Opracowanie: iplywamy.pl

2 komentarze do “Basenowa etykieta czyli savoir-vivre na pływalni

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    szesnaście + dziewięć =