Bondi Iceberg Klub – ikona zimowego pływania w Australii

iplywamy 10:45

Bondi Iceberg Klub – ikona zimowego pływania w Australii

bondi-iceberg-klub

fot. http://freeaussiestock.com

Jeden z najpiękniejszych basenów na świecie to… Basen Klubu Bondi w Australii.

Od ponad 100 lat Kąpielisko Bondi jest wizytówką Bondi Beach, zaś sam Klub Bondi Icebergs został założony w 1929 roku. Swoje powstanie zawdzięcza grupie ratowników, którzy pragnęli utrzymać swoją dobrą formę również podczas zimowych miesięcy. Jest to najstarszy klub „morsów” w Australii. Celem działalności jest wspieranie i zachęcanie wszystkich do sportu i zimowych kąpieli. Obecnie Klub posiada ponad 900 członków. Jego ikoną jest betonowy basen, wkomponowany w skalny klif nad brzegiem oceanu. Ze względu na swoją konstrukcję, woda w basenie jest chłodniejsza od wody w oceanie. W okresie zimowym temperatura wody spada poniżej 16 st.C, zaś w sezonie letnim potrafi się nagrzać do około 21 st.C.

Basen składa się z dwóch niecek – jedna sportowa z czterema torami o wymiarach olimpijskich i długości 50m, druga mniejsza do nauki pływania i dla dzieci. Tory w głównym basenie znajdujące się bliżej budynku są przeznaczone dla początkujących pływaków, następnie kolejne dla wolniej pływających a tor przy samym oceanie jest dedykowany dla najlepszych pływaków. Podyktowane jest to jest to tym, iż czasem  woda w oceanie jest na tyle niespokojna że basen zalewają fale morskiej wody, która potrafi przenieść pływającego z jednego toru na drugi.

Każdy chętny może pływać w tym basenie, jednak jeśli ktoś zdecyduje się zostać członkiem Klubu musi pływać w okresie zimowym przez trzy niedziele w miesiącu przez okres 5 lat. Jeśli ktoś z jakichś przyczyn opuści więcej niż jedną niedzielę musi dostarczyć pisemne wyjaśnienie do końca danego miesiąca. Jest to zasada związana z historią Klubu i nosi nazwę Historyczna Zasada 15B. Nie zastosowanie się do tych przepisów może skutkować zawieszeniem członka we wszystkich imprezach Klubu lub pozbawieniem go członkostwa na okres do 12 miesięcy.

Od 1985 roku przy Klubie Icebergs działa również największy klub morsów dla dzieci i młodzieży pod nazwą Bondi Icecubes. Jedynym kryterium jest samodzielne przepłynięcie odległości 40 metrów.

Basen Bondi Iceberg znajduje na południowym końcu plaży Bondi Beach w pobliżu Sydney i można się do niego dostać po około 15-20 minutowym spacerze

Na terenie klubu znajduje również się bistro, dwa bary, centrum fitness oraz taras słoneczny o powierzchni 1600 metrów kwadratowych. Nad bezpieczeństwem pływających czuwają profesjonalni ratownicy. Obiekt jest również dostępny dla osób niepełnosprawnych z poziomu ulicy.

2 komentarze do “Bondi Iceberg Klub – ikona zimowego pływania w Australii

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    dwadzieścia + trzy =