Co ma większy wpływ na komfort jazdy – buty czy narty?

iplywamy 13:34

Co ma większy wpływ na komfort jazdy – buty czy narty?

backcountry-skiiing

Większość osób przed swoim pierwszym sezonem narciarskim, często popełnia błąd, spędzając godziny na szukaniu odpowiednich nart i poświęcając dosłownie chwilę na znalezienie odpowiedniej pary butów narciarskich.

Ich uzasadnienie często brzmi następująco: „to narty sprawiają, że jestem szybki, i to narty wyglądają fajnie, a nie moje buty!”. Najwyższy czas odwrócić tę kolejność priorytetów. Poniżej przedstawimy argumenty przemawiające za tym, by spędzić więcej czasu na wyborze odpowiedniej pary butów narciarskich, zanim wybiegniecie po nową parę nart.

Dlaczego buty narciarskie są ważniejsze od nart?

Twoje buty mają bezpośredni kontakt ze stopami. Bez dobrych, solidnych butów Twoja kontrola nad nartami jest znacznie zmniejszona. Po prostu nie możesz kontrolować narty, gdy but rusza się na stopach lub pięta unosi się z miejsca (!). Po drugie, nikt nie będzie w stanie cieszyć się jazdą na nartach, jeśli jego buty narciarskie są niewygodne.

Jazda w takich butach to wystarczająca rzecz, która potrafi zrujnować przyjemny dzień na stoku i to bez względu na inne czynniki, takie jak:

  • fantastyczne warunki na stoku,
  • niesamowitej jakości, nowe narty,
  • wspaniałe towarzystwo.

I po trzecie, naprawdę bez najmniejszego problemu można zmienić i wypróbować nową parę nart w sezonie, choćby biorąc ją z wypożyczalni, podczas gdy cóż – buty zwykle ma się jedne i nosi się je przez cały sezon. Z tych powodów każdemu nowemu narciarzowi, zaufani specjaliści tacy, jak CI których możesz znaleźć na stronie skifanatic.pl, zalecają w pierwszej kolejności zainwestowanie w parę idealnie dopasowanych butów, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie nart.

Buty narciarskie: jak znaleźć to idealne dopasowanie?

Ogólnie rzecz biorąc, początkujący narciarze wolą nieco bardziej wygodne buty, a bardziej zaawansowani – odrobinę ciaśniejsze. Oznacza to, że zaawansowany narciarz wybrałby dopasowanie o pół rozmiaru, do pełnego rozmiaru mniejsze niż zwykłe dopasowanie, które zaleca się początkującemu. Wynika to z faktu, że zaawansowani narciarze będą chcieli pokonywać duże górskie tereny, czy strome klify i prawdopodobnie wolą ciaśniejszy but, aby zapewnić sobie mniejszy ruch stopy w bucie przy silnym uderzeniu w narty.

Natomiast początkujący narciarze prawdopodobnie wolą buty narciarskie bardziej wygodne dopasowanie do stopy. Dla początkujących mniej ważne jest zapewnienie minimalnego ruchu w bucie, ponieważ na wyżej wymienione, bardziej zaawansowane zjazdy mają jeszcze czas. Ostatecznie jednak nie jest to regułą i koniec końców wszystko sprowadza się do osobistych preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + 1 =