Czy woda jest niebieska?

iplywamy 19:38

Czy woda jest niebieska?

czy woda jest niebieska

Jaki kolor ma woda w basenie?

Błękitny odcień wody jest spowodowany selektywną absorpcją i rozpraszaniem światła białego. Zanieczyszczenia rozproszone lub zawieszone w wodzie mogą nadać wodzie różny kolor. Czysta woda ma kolor lekko jasnoniebieski, choć w małych objętościach wydaje się być bezbarwna.

Woda w basenie z góry wydaje się być niebieska, ponieważ światło odbite od dna basenu podróżuje przez wystarczającą ilość wody aby jego czerwony składnik został wchłonięty. Dodatkowo to wrażenie mogą potęgować z reguły basenowe płytki, które zazwyczaj są wykonane z ceramiki w różnych odcieniach koloru niebieskiego.

Woda w jeziorach i oceanach jest niebieska, ponieważ pomimo tego iż część światła uderzając w powierzchnię wody odbija się od niej, znacznie więcej do niej przenika. Cząsteczki wody wibrują a czerwone, pomarańczowe, żółte i zielone długości fal światła są tak absorbowane przez wodę w taki sposób że widzimy więcej długości światła z zakresu niebieskiego i fioletowego.

Barwa wody może też zależeć od stopnia zanieczyszczenia różnymi związkami organicznymi (liście, drewno), substancjami humusowymi, ściekami przemysłowymi lub erozją gleb. Barwa wody może być np. rezultatem obecności soli żelaza (barwa ma wtedy kolor zielononiebieski), żelaza i manganu (żółty do brązowego koloru), siarki (niebieski), siarkowodoru (szmaragdowa) lub substancji organicznych (żółta, pomarańczowa, brunatna, rdzawa, wiśniowa, brązowa, czarna) a także planktonu (ma wtedy kolor zielony).

Źródło: wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − cztery =