Czym jest arginina jest i jak działa?

iplywamy 09:26

Czym jest arginina jest i jak działa?

czym-jest-arginina-jest-i-jak-dziala

Czym jest arginina jest i jak działa?

Arginina to aminokwas endogenny, którego produkcja znacznie maleje wraz z wiekiem. Nasz organizm produkuje go w pewnej, niewielkiej ilości, jednak w wielu sytuacjach, zapotrzebowanie na argininę rośnie i trzeba ją uzupełniać z pożywienia. Naturalnymi źródłami tej substancji, są głównie produkty pochodzenia zwierzęcego, takie, jak mięso i nabiał.

Arginina zdobyła dużą popularność jako suplement diety dla sportowców, z uwagi, na korzystny wpływ na wydzielanie tlenku azotu.

Arginina wpływa na lepsze utlenienie tkanki mięśniowej oraz prowadzi do waskularyzacji, czyli rozszerzenia światła naczyń krwionośnych. Inne efekty działania argininy, to między innymi:

  • szybsza regeneracja mięśni po treningu
  • wspomaganie odtruwania organizmu
  • hamowanie procesów starzenia
  • wspomaganie działania kreatyny
  • zwiększone wydzielanie hormonu wzrostu
  • zapobieganie chorobom przewlekłym, mającym przyczynę w złym stanie naczyń krwionośnych (zmniejsza między innymi poziom cholesterolu)
  • szybsze gojenie się ran

Ta substancja ma także pośredni wpływ na zdrowie seksualne mężczyzn. Tlenek azotu to jedna z najważniejszych substancji odpowiedzialnych za erekcję, a sławna Viagra, ma podobny mechanizm działania do argininy.

Arginina łatwo rozkłada się pod wpływem kwaśnego pH żołądka, dlatego podaje się ją zwykle w formie stabilniejszych form. Może być to na przykład AAKG, czyli alfaketoglutaran argininy. Dostępność tej substancji zwiększa także cytrulina. W sprzedaży dostępna jest jedynie lewoskrętna forma argininy. Należy pamiętać o tym, że arginina nie może być przyjmowana w zbyt dużych dawkach. Może skutkować to nadciśnieniem i większym ryzykiem zawału, jednak do takiego ryzyka, dochodzi tylko wtedy, gdy arginina jest stosowana przez długi czas w nadmiernych dawkach.

Podsumowując – arginina to jeden z popularniejszych preparatów, zwiększających skuteczność treningu, którego działanie, potwierdzono naukowo.

Autor: MegaPower.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − 1 =