SUP czyli Stand Up Paddle to dyscyplina, która w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. Nic dziwnego, w końcu to idealna forma wakacyjnej rekreacji, która zapewni mnóstwo radości dorosłym i dzieciom. Jak dołączyć do grona jej miłośników i rozpocząć swoją przygodę z deską SUP?
Jak wiele sportów wodnych z deską, także Stand Up Paddle narodził się na Hawajach. W dawnych czasach mieszkańcy tego archipelagu w ten sposób przemieszczali się między wyspami oraz wybierali się na połów ryb. Dziś to świetna dyscyplina dla całej rodziny, pozwalająca jednocześnie aktywnie spędzić czas i odpocząć. Jak zacząć pływać na desce SUP? Jaki sprzęt i akcesoria będą niezbędne?
SUP – na czym polega?
Do uprawiania SUP potrzebna będzie odpowiednia deska i właściwie dobrane wiosło. Samo poruszanie się na niej jest naprawdę proste i nie wymaga długiej nauki czy żmudnych przygotowań. Podstawowym warunkiem jest jednak umiejętność pływania. Zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy się na akweny o znacznych głębokościach.
Na samą deskę można wchodzić z pomostu lub po prostu z wody. Wówczas należy oczywiście ubrać się w strój kąpielowy. Początkowo użytkownicy mogą czuć się nieco niepewnie. Utrzymanie równowagi na desce wymaga rozwiniętej koordynacji ruchowej i znalezienia odpowiedniego balansu. Dlatego warto zacząć od pływania na kolanach i stopniowo przechodzić do pozycji stojącej. Już po kilku próbach, przy których mogą zdarzyć się niewielkie poślizgnięcia, można opanować właściwą technikę pływania. Najlepiej stanąć również w kilku miejscach na desce, aby znaleźć optymalne położenie i przyjąć odpowiednią postawę.
Wiosło służy do utrzymania stabilizacji, a także do poruszania się i zmiany kierunków pływania. W momencie odpychania trzyma się na nim obie dłonie, jedną na środku a drugą przy końcu. Przy wiosłowaniu należy unikać schylania się, a sam ruch powinien rozpoczynać się z bioder i rąk, bez zaangażowania pleców czy brzucha. Prawidłowa technika pozwoli nabrać właściwego tempa przy mniejszym nakładzie sił, zatem będzie również mniej męcząca.
Jaką są rodzaje desek SUP? Którą wybrać?
Decydując się na tę formę aktywności warto od razu postawić na wysokiej jakości sprzęt, który zagwarantuje komfort i wysoki poziom bezpieczeństwa. Najwięcej uwagi należy poświęcić na wybór odpowiedniej deski SUP. W tym przypadku trzeba uwzględnić kilka parametrów. Pierwszym jest długość deski. Modele krótkie, do 300 cm przeznaczone są dla osób początkujących i dzieci. Ułatwiają naukę pływania i utrzymanie stabilizacji. Bardziej doświadczeni użytkownicy mogą sięgnąć po warianty o średniej długości (od 301 do 369 cm), które umożliwiają poruszanie się w miejscach, gdzie występuje niewielki prąd. Najdłuższe deski SUP (od 370 cm) to warianty dla profesjonalistów. Umożliwiają rozwinięcie sporych prędkości, jednak są bardzo wymagające w kwestii sterowania.
Istotna jest także szerokość deski. Dla osób o niewielkim doświadczeniu właściwym wyborem będą modele szerokie (od 70 cm). Mogą na nich pływać nawet dwie osoby czy rodzic z dzieckiem. Warianty wąskie (do 70 cm) to propozycja dla doświadczonych użytkowników, którzy chcą poruszać się z większą prędkością. Wiosłowanie na nich wymaga już sporej precyzji.
Następnie należy skupić się na wyborze właściwego typu deski. Użytkownicy, którzy dopiero rozpoczynają przygodą z tą dyscypliną, powinni sięgnąć po najpopularniejszy wariant All-round. Konstrukcja z lekko uniesionym i zaokrąglonym dziobem zapewnia łatwe utrzymanie równowagi. Świetnie sprawdzi się na akwenach z wodą stojącą. Wiele modeli desek All-round można rozbudować o siedzisko kajakowe.
Bardziej zaawansowani sportowcy często wybierają deski Touring, które charakteryzują się spiczastym zakończeniem, zwykle są także dłuższe i węższe od typu All-round. Deski Touring sprawdzą się w przypadku osób, które oprócz rekreacyjnego pływania chcą spróbować również dalszych wypraw czy uczestniczyć w spływach. Oprócz siedziska, na wielu modelach można zamontować także bagaż.
Deski SUP Race/Sport to propozycja dla profesjonalistów. Ich budowa przypomina deski Touring, jest jednak jeszcze węższa, dzięki czemu pozwala rozwijać znaczne prędkości. Oczywiście sterowanie nimi jest trudne i wymaga sporej wprawy. Deski SUP Race/Sport to warianty wykorzystywane podczas wszelkich zawodów i wyścigów.
Warto wspomnieć także o deskach SUP z żaglem, które pozwalają poruszać się dzięki sile wiatru oraz deskach SUP yoga, na których można wykonywać treningi fitness.
Deska SUP – koszt i polecane marki
Stand Up Paddle to jedna z najłatwiejszych dyscyplin wodnych z deską. Jej opanowanie nie powinno sprawić nikomu większego problemu, niemniej wciąż warto pamiętać o ważnych zasadach bezpieczeństwa. Za każdym razem należy przede wszystkim poprawnie przypiąć do nogi (na wysokości kostki) dołączony do deski leash, czyli specjalny pasek, który gwarantuje, że w czasie upadku deska nie popłynie razem z prądem. Zanim zdecydujemy się wypłynąć w głębsze rejony, warto dobrze opanować technikę skręcania i hamowania. W czasie wywrotek, które na początku są normą i trzeba je wkalkulować w proces nauki, warto kierować się na jeden z boków. Upadek na deskę pneumatyczną może nie być bolesny, ale na wariancie twardym takie ryzyko znacznie wzrasta. Na pierwsze i wszelkie dalsze podróże warto założyć kamizelkę asekuracyjną, która pozwoli utrzymać się na powierzchni wody i zasygnalizuje położenie użytkownika.
Na początek świetnym wyborem będą deski SUP pneumatyczne (pompowane), które po złożeniu z powodzeniem zmieszczą się w bagażniku nawet niewielkiego samochodu. Jeśli dysponujemy większą ilością miejsca i mamy możliwość przewożenia długiego sprzętu, wówczas można sięgnąć po modele sztywne. Ceny profesjonalnych desek SUP wahają się w przedziale 1100 zł – 11 500 zł. Warto stawiać na produkty najlepszych marek takich jak Aqua Marina, SPINERA, Fanatic, Gladiator, STARBOARD, Pure4Fun czy JOBE. Wiele desek sprzedawanych jest w gotowych zestawach, w których znajduje się m.in. także pompka, leash i regulowane wiosło. Do SUP można wybrać również dodatkowe akcesoria jak np. finy, kotwice, platformy, torby na wiosła czy uchwyty na kamerę sportową. Warto z nich korzystać i wnieść swoją aktywność na jeszcze wyższy poziom.
Ostatnie komentarze
Ewa
Basia
Mariola
223
Ewa
Krzysztof Ziarniecki