Czym są węglowodany i jak je stosować?

iplywamy 16:42

Czym są węglowodany i jak je stosować?

czym-sa-weglowodany-i-jak-je-stosowac

Czym są węglowodany i jak je stosować?

Odżywki węglowodanowe są często pomijane, gdy tworzymy plan suplementacji – to duży błąd, ponieważ bez nich, pozbawiamy swój organizm łatwo przyswajalnego źródła energii.

Najważniejsze grupy węglowodanów, to:

  • monosacharydy
  • disacharydy (dwucukry)
  • oligosacharydy
  • polisacharydy

Do cukrów zalicza się dwie pierwsze grupy węglowodanów, natomiast do węglowodanów złożonych, dwie ostatnie z powyżej wymienionych. W zależności od długości oraz stopnia rozgałęzienia łańcucha, węglowodany różnią się czasem wchłaniania i aktywnością anaboliczną. Im krótsze łańcuchy cukrów, tym krócej się one wchłaniają i ich działanie szybciej mija. Węglowodany złożone rozkładają się długo, przez kilka godzin podwyższając poziom glukozy we krwi.

Jak i dlaczego stosować węglowodany przy treningach?

Węglowodany są dla organizmu najlepiej przyswajalnym źródłem energii, dlatego szybko odbudowują niedobory i pozwalają obudować utracone zapasy glikogenu. Niedobór węglowodanów, objawia się mniejszą ilością energii, przekładającą się na słabą wydajność pracy mięśni i ogólne zmęczenie. Węglowodany poprawiają także samopoczucie i sprawiają, że nie narzekamy na niedobór energii podczas treningu. Brak węglowodanów, może być powodem zwiększonego wydzielania kortyzolu, który utrudnia odchudzanie oraz pogarsza nasze samopoczucie.

Węglowodany zwykle przyjmuje się przed treningiem, ponieważ wpływają one na większe wydzielanie insuliny. Insulina to hormon o silnym działaniu anabolicznym, który wspomaga wzrost mięśni i zapobiega ich rozpadowi.

Przyjmowane po treningu, będą zarówno uzupełniały niedawno powstały niedobór kalorii i energii, jak i wpłyną na szybszą odbudowę mięśni. Podczas uprawiania sportów wymagających bardzo długiego wysiłku fizycznego (jak biegi długodystansowe), węglowodany przyjmuje się także w trakcie wysiłku, w niewielkich dawkach. Pozwalają one wtedy pokonać zmęczenie i trenować jeszcze dłużej.

Aby osiągnąć optymalne efekty treningu, można stosować węglowodany zarówno w formie posiłków, jak i suplementów diety.

Szeroką gama odżywek węglowodanowych znajdziesz na https://www.megapower.pl/odzywki-weglowodanowe-c-31.html

Autor: MegaPower.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 2 =