Dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia z pływania?

iplywamy 07:59

Dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia z pływania?

nauka-plywania-zalety

Wakacje mijają i zbliża się kolejny rok szkolny. W czasie kiedy dzieci korzystają z czasu wolnego od nauki i wypoczywają, rodzice pewnie zastanawiają się na jakie dodatkowe zajęcia zapisać swoje pociechy w tym roku szkolnym. Opcji jest wiele chcemy jednak zastanowić się dlaczego z pośród wielu dyscyplin sportowych wybrać dla swojego dziecka akurat pływanie.

Pływanie to sport, który angażuje całe ciało i rozwija wszystkie partie mięśni. Dodatkowo fakt, że ćwiczenia odbywają się w wodzie sprawia, że nasze stawy nie są obciążone. Dziecko, które regularnie będzie uczęszczało na lekcje pływania już w wieku 5-6 lat poradzi sobie lepiej w wodzie niż nie jeden dorosły, pływający tylko rekreacyjnie raz na jakiś czas.

nauka-plywania-dzieci-czy-warto nauka-plywania-dla-dzieci nauka-i-doskonalenie-plywania-dla-dzieci

Uczestnictwo w lekcjach pływania dwa razy w tygodniu oraz powtarzanie danych czynności sprawia, że dziecko staje się mocniejsze również psychicznie i uczy się podejmować określony wysiłek w konkretnym celu – w tym przypadku celem jest nauczenie się dobrze pływać. Dziecko doświadczy również wówczas, że aby coś osiągnąć potrzebna jest wytrwałość, determinacja i uważne słuchanie uwag instruktora.

Systematyczny kontakt z wodą sprawi, że dziecko będzie czuło się bezpiecznie i poradzi sobie dobrze w sytuacji kiedy na wakacjach będzie miało okazję wskoczyć do morza czy jeziora.

korzysci-z-nauki-plywania kiedy-z-dzieckiem-na-basen kiedy-zapisac-dziecko-na-plywanie

Co w przypadku gdy rodzic ma problem z tym aby namówić dziecko właśnie na tę dyscyplinę sportu? Głównym powodem najczęściej jest strach dziecka przed wodą, który często jest skutkiem nieprzyjemnych doświadczeń z przeszłości związanych z środowiskiem wodnym. Ważne jest wtedy aby instruktorzy mieli odpowiednie podejście do dzieci i umieli zachęcić je do zajęć. W przypadku najmłodszych trzeba to robić poprzez atrakcyjne zabawy w wodzie, jednocześnie dając dziecku poczucie bezpieczeństwa. Zajęcia dla początkujących możliwie zaczynać trzeba w basenie płytkim (brodziku). Wówczas dziecko ma okazję oswoić się z wodą czując dno pod nogami. Wytwarza to u dziecka poczucie bezpieczeństwa w tych pierwszych krokach pływackich.

Inna zaletą uczestnictwa dziecka w zajęciach grupowych jest to, że ma ono okazję poznać nowe osoby, zawiązywać relacje i uczyć się prawidłowych zachować społecznych. Dzięki temu, że ma stały kontakt z instruktorem uczy się dyscypliny i posłuszeństwa.

doskonalenie-plywania-dla-dzieci zalety-nauki-plywania plywanie-malych-dzieci

Autor:

Agata Zając
HumanSport
www.humansport.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + osiem =