Do czego jest potrzebny chlor w basenie?

iplywamy 15:08

Do czego jest potrzebny chlor w basenie?

chemiadobasenu

Każdy basen wymaga regularnej pielęgnacji oraz czyszczenia wody specjalnie do tego przeznaczonymi środkami chemicznymi. Do najpopularniejszych produktów dbający o czystość wody basenowej zaliczamy chlor. Charakteryzuje się on niezbyt wygórowaną ceną i wysoką skutecznością niszczenia wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, w tym m.in.: bakterii i glonów. Z tego tekstu dowiesz się, do czego wykorzystywany jest chlor oraz jak wygląda jego działanie.

Dlaczego basen potrzebuje chloru?

Woda w basenie, która nie jest poddawana żadnym specjalnym działaniom oczyszczającym,
z biegiem czasu zaczyna pokrywać się glonami i grzybami. Niestety pojawienie się tego rodzaju zanieczyszczeń sprzyja namnażaniu się licznych bakterii niebezpiecznych dla zdrowia użytkowników. W tym przypadku pompy filtrujące nie pomagają w ich usunięciu, dlatego konieczne jest zastosowanie chloru (do kupienia np. tutaj). W ten sposób uzyskamy nie tylko odpowiedni poziom pH wody, lecz także zapobiegniemy rozwojowi niechcianych i chorobotwórczych mikroorganizmów.

Norma chloru basenowego

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2015 roku jasno określa graniczne normy dla chloru wolnego oraz związanego, które muszą być powszechnie przestrzegane. Woda nie może zawierać więcej niż 0,3 mg/dm3  chloru związanego względu na rodzaj basenu. Przekroczenie normy jest niezwykle szkodliwe dla zdrowia i poza podrażnieniem błony śluzowej, oczu czy dróg oddechowych może doprowadzić do zmian skórnych lub wywołania astmy.

Jak przywrócić czystość wody?

Warto pamiętać, że pomimo zabrudzeń zastosowanie chemii basenowej, w kilku krokach pomaga w przywróceniu odpowiedniej jakości wody.

  • po pierwsze – wszystkie większe zanieczyszczenia wyławiamy siatką,
  • po drugie – badamy pH wody, ponieważ to właśnie od jego poziomu uzależniona jest aktywność środków chemicznych, które mamy zamiar zastosować,
  • po trzecie – dodatkowo wypłukujemy filtr,
  • w kolejnym, ostatnim etapie wykonujemy szokowe uzdatnianie chemiczne, które polega na reakcji utleniania złożonych związków organicznych. Czego efektem jest rozpad i zabicie grzybów oraz bakterii. W tym przypadku świetnie sprawdzi się np. z chlor szok (bardzo dobrze rozpuszczalny proszek), podchloryn sodu (roztwór 1%) lub nadtlenek wodoru (roztwór 35%).

Chlor szok – jak z niego korzystać?

Aby skorzystać z preparatu w postaci proszku, musimy wcześniej wymieszać go w  mniejszych porcjach w wiadrze z wodą. Oczywiście można wsypywać chlor wprost do basenu, jednak koniecznie należy zadbać o to, aby środek wymieszany z wodą został szybko rozpuszczony. Ilość tego rodzaju preparatu potrzebnego do dezynfekcji jest podana na opakowaniu. Jeżeli basen jest mocno zanieczyszczony, powinniśmy liczyć się z potrzebą zwiększenia zalecanej ilości chloru o 50, a nawet 100%.

W przypadku basenów zewnętrznych należy pamiętać, aby nie wsypywać proszku bezpośrednio do wody, szczególnie przy wietrznej pogodzie. Chwila nieuwagi może skutkować przedostaniem się do preparatu nie tylko do oczu, lecz także do dróg oddechowych.

Należy pamiętać, że bezpośrednio po dezynfekcji szokowej nie można korzystać z wody. Minimalna przerwa wynosi około 24 godzin od momentu wprowadzenia preparatu dezynfekującego.

Słabo działająca instalacja filtracyjna czy niewystarczająca ilość chemii w szybkim tempie zamienia krystalicznie czystą wodę w basenie w zielony staw. Wiele użytkowników w tym przypadku decyduje się na całkowitą jej wymianę. Jednak w większości przypadków jest to niepotrzebna, a nawet niebezpieczna czynność dla ogrodowego akwenu wodnego. W przywróceniu odpowiedniej jakości wody pomaga zastosowanie chemii basenowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + 13 =