Hokej podwodny, bo w basenie nie ma nudy!

iplywamy 08:52

Hokej podwodny, bo w basenie nie ma nudy!

Hokej Podwodny

Hokej podwodny, bo w basenie nie ma nudy!

Hokej podwodny narodził się w 1954 roku jako ćwiczenie dla płetwonurków podczas sezonu zimowego. Od tamtego czasu z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Dopiero jednak w roku 1978 sport ten został oficjalnie uznany przez Światową Konfederację Działalności Podwodnej CMAS a w połowie lat osiemdziesiątych zasady gry zostały ujednolicone.

Mecze hokeja podwodnego odbywają się w basenach zwykle na głębokościach 2-3 metrów i trwają 33 minuty (2x po 15min każda połowa, plus 3 minuty przerwy między nimi). Gra polega na manewrowaniu ciężkim krążkiem w taki sposób aby trafić nim do bramki przeciwnika. Zawodnicy wynurzają się jedynie w celu zaczerpnięcia powietrza. Drużyny składają się z sześcio osobowych drużyn zaś poza wodą może czekać po 4 rezerwowych.

Krążek do gry w hokeja podwodnego jest wykonany z ołowiu pokrytego tworzywem sztucznym a jego waga wynosi około 1,2 kilograma (+/- 0,2kg). Zawodnicy posiadają podstawowy zestaw ABC czyli płetwy, maski i rurki do nurkowania oraz krótki kij o długości 31-35cm. Ponadto ich głowy chronią czepki/kaski do gry w piłkę wodną z charakterystycznymi ochraniaczami na uszy oraz wiązane pod brodą. Dłoń, która trzyma kij do gry chroni gruba rękawica. Od niedawna również wprowadzono obowiązek noszenia ochraniacza na zęby podczas oficjalnych zawodów, mocowanego do ustnika fajki. Bramki wykonane są z metalu odpornego na korozję w wodzie o szerokości 3 metrów i rozstawiane są na przeciwległych końcach pola do gry.

Największą popularnością gra w hokeja podwodnego cieszy się w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii, Republice Południowej Afryki, Stanach Zjednoczonych, Holandii a także w Polsce i Francji.

Hokej podwodny w Polsce:

Dnia 22.03.2014 na pływalni Aqua Centrum w Kościerzynie odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Polski w Hokeju Podwodnym.

Ponadto organizowano także turnieje hokeja podwodnego we Wrocławskim Aquaparku, Aqua Battle w Trzebnickim Parku Wodnym „Zdrój” czy Aquattack w Bełchatowie.

fot. wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 2 =