Jak chronić się przed słońcem – czyli wszystko o fotoprotekcji

iplywamy 20:18

Jak chronić się przed słońcem – czyli wszystko o fotoprotekcji

fotoprotekcja

Jak chronić się przed słońcem – czyli wszystko o fotoprotekcji

Gdy nadchodzą zimowe dni z tęsknotą myślimy o słońcu. Większość z nas kojarzy ochronę przed słońcem z plaża i wodą lub stokiem narciarskim. Jednakże nasza skóra potrzebuję ochrony przed słońcem nie tylko w lecie, ale przez cały rok.

Człowiek nie może prawidłowo funkcjonować bez słońca. Słońce w umiarkowanych ilościach pełni bardzo ważną rolę w naszych procesach biofizycznych. Promieniowanie UVB pełni kluczową role w produkcji witaminy D, bez której synteza wapnia w kościach jest niemożliwa. Światło jest nazywane kluczowym naturalnym antydepresantem, a miłe chwile z rodziną na plaży, które każdy z nas ma zdają się to potwierdzać. Światło podczerwone z kolei działa rozgrzewająco i kojąco regulując temperaturę ciała.

 Tak jak w całym naszym życiu, tak i ze słońcem należy znaleźć złoty środek, gdyż nadmierna ekspozycja na słońce czyli promieniowanie UVA i UVB może być bardzo szkodliwa nie tylko na plaży, ale przez cały rok.  Na plaży i na stoku narciarskim nadmierna ekspozycja na słonko może powodować poparzenia słoneczne i nadwrażliwość na słońce. Jeśli nie chronimy skóry w ciągu roku w ogóle możemy być narażeni na zbyt szybkie starzenie się skóry, a w konsekwencji nawet na nowotwór skóry, czyli czerniaka.

Zewnętrzna fotoprotekcja to nic innego jak stosowanie odpowiednich kremów z filtrem, wewnętrzna to odpowiednie specyfiki na skórę i paznokcie, a naturalna to melatonina wytwarzana przez skórę każdego człowieka. Aby odpowiednio dobrać rodzaj filtra musimy znać fototyp naszej skóry. Klasyfikację fototypów stworzył Fitzpatrick, dermatolog wykładający na Harwardzie. Wyróżnił on 6 rodzajów typów skóry, a swój podział uzależnił od ilości zawartej melatoniny w skórze. Mówiąc prościej zawartość melatoniny to nic innego niż  barwa skóry, która zależy od rasy i ekspozycji na światło czyli klimatu. Nietrudno się domyśleć ze mieszkańcy Afryki będą mieli inny fototyp skóry niż mieszkańcy Koła Podbiegunowego i będą potrzebowali innego rodzaju kremu z filtrem, czyli SPF-u (Sun Protection Factor). Jego granice wahają się od 2 do 50. Jednak należy pamiętać, że żaden filtr nie chroni w 100%.

Rodzaje fototypów skóry:

  1. Skóra biała, bardzo blada, z piegami, włosy blond lub rude, niebieskie/zielone/piwne oczy – bardzo trudno się opala, zawsze ulega oparzeniom; używaj filtra 50+
  2. Skóra blada, oczy niebieskie/zielone/piwne – trudno się opala, łatwo ulega oparzeniom; używaj filtra 30-50+
  3. Ciemniejsza biała skóra – opala się, rzadko ulega oparzeniom; używaj filtra 15-50+
  4. Brązowa, jasna skóra – łatwo się opala, mogą wystąpić minimalne oparzenia; używaj filtra 12-50+
  5. Brązowa skóra – mocno i szybko się opala; używaj filtra 8-50+
  6. Ciemnobrązowa, czarna skóra – zawsze mocno się opala, nigdy nie ulega oparzeniom słonecznym; używaj filtra <8 …”

Pamiętajmy wiec o ochronie skóry przed słońcem w ciągu całego roku, a zrewanżuję się ona nam młodym, jędrnym wyglądem bez piegów i przebarwień.

fotoprotekcja-bezpieczne-opalanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × cztery =