Jak dbać o strój kąpielowy?

iplywamy 10:34

Jak dbać o strój kąpielowy?

jak dbać o strój kąpielowy

Pływanie jest jedną z najlepszych form rekreacji ruchowej, a do uprawiania tej dyscypliny sportu nie potrzeba wyrafinowanego sprzętu. Oczywiście nie mówimy tu o profesjonalnych pływakach, którzy korzystają ze specjalistycznych, bardzo drogich strojów kąpielowych, ale będziemy tutaj raczej skupiać się na zwykłych śmiertelnikach, którzy kochają pływanie i po prostu posiadanie stroju pływackiego nie jest im obce.

Woda słona czy chlorowana, wpływ promieni słonecznych jeśli nie pływamy tylko pod dachem, korzystanie z kosmetyków do opalania mogą wpływać na trwałość stroju. Oczywiście, prędzej czy później staniemy przed koniecznością wymiany starego bo zmęczenie materiału będzie już zbyt duże lub częściej w przypadku Pań, strój kąpielowy może szybciej się „zużyć moralnie”, czyli po prostu przestanie być modny.

Niemniej jednak wydatek na strój pływacki może nie być mały i warto poznać kilka trików, w jaki sposób przedłużyć jego żywotność. Oczywiście, co gorąco polecamy, warto posiadać co najmniej dwa stroje kąpielowe, drugi na zmianę podczas gdy pierwszy akurat będzie w praniu czy suszeniu. To dość ważne jeśli z pływania korzystamy dość często a nasz strój kąpielowy notorycznie nie jest w stanie w zwykłych warunkach wyschnąć.

Podstawowym odruchem, który często jest pomijany powinno być sprawdzenie zaleceń producenta na metce. Tam znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące prania, prasowania czy suszenia stroju kąpielowego. Zdarza się jednak, że metki ucinamy bo nas uwierają lub po paru praniach cały nadruk znika.

Tak czy inaczej, z metki czy nie – warto zapamiętać kilka podstawowych zasad dzięki którym przedłużymy żywot naszych strojów kąpielowych.

Strój kąpielowy pierzemy ręcznie.

Najlepszym sposobem na odświeżenie stroju pływackiego jest upranie go ręcznie w delikatnych detergentach lub przy użyciu mydła. Silne środki piorące mogą zniszczyć strukturę włókien materiału oraz powodować blaknięcie kolorów. Chropowate wnętrze pralki oraz intensywność samego prania mogą również powodować uszkodzenia. Temperatura prania nie powinna być wysoka, a zdecydowanie bardziej odpowiednia będzie woda letnia. Można też na kilkanaście minut namoczyć strój w wodzie z dodatkiem octu lub sody oczyszczonej.

Unikamy suszenia mechanicznego.

Strój kąpielowy pozostawmy do wyschnięcia w przewiewnym miejscu, unikając pełnego słońca które również może spowodować jego wyblaknięcie. Nie skręcamy również stroju i nie wyciskamy z niego wody, to może uszkodzić materiał. Lepiej pozostawić go do wyschnięcia na ręczniku lub powiesić na wieszaku. Wysoka temperatura mechanicznej suszarki może być przyczyną blaknięcia i utraty kształtu stroju.

Nie prasujemy stroju kąpielowego.

Niektórzy producenci dopuszczają prasowanie strojów kąpielowych, jednak wysoka temperatura może uszkodzić materiał oraz wpłynąć na trwałość jego kolorów.

Kiedy używamy strój kąpielowy.

Należy unikać siadania na chropowatych powierzchniach aby uniknąć powstawania zadziorów i zniszczeń materiału. Najprostszym i najszybszym zabezpieczeniem będzie rozłożenie wcześniej w danym miejscu ręcznika. Jak wcześniej wspominaliśmy wysoka temperatura i chlor bardzo niekorzystnie wpływają na trwałość materiału stroju pływackiego. Jeśli jesteś również wielkim miłośnikiem bąbelków i wanien z jacuzzi, pamiętaj aby po wyjściu z basenu przepłukać strój w chłodnej wodzie.

Przebywając na świeżym powietrzu i słońcu, korzystamy zazwyczaj z różnego rodzaju kosmetyków do opalania. Po ich zaaplikowaniu poczekajmy kilka minut aż się wchłoną aby uniknąć zanieczyszczenia nimi materiału. Kontakt z nimi może powodować plamy i żółknięcie materiału. Jeśli już do tego dojdzie, należy przemyć strój w chłodnej wodzie z octem lub delikatnym detergentem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − czternaście =