Jak ocalić małe zwierzęta wpadające do basenów

iplywamy 17:00

Jak ocalić małe zwierzęta wpadające do basenów

froglog

Jak ocalić małe zwierzęta wpadające do basenów

Baseny kojarzą się nam zwykle z pływaniem, harcami dzieci czy po prostu miejscem ucieczki przed słońcem w upalne dni. Zapominamy jednak często, że baseny otwarte są niemałym zagrożeniem dla ogromnej rzeszy małych stworzeń, które po przypadkowym wpadnięciu do basenu, nie mają siły wydostać się samodzielnie z wody.

Podobnie pomyślał Rich Mason, biolog ze stanu Maryland w Stanach Zjednoczonych. Latem 2004 roku, przyjaciel zwierzył mu się, iż praktycznie codziennie wyławiał ze swojego przydomowego basenu małe żaby. Niektóre żywe, w większości zaś niestety martwe znajdował w basenie czy zassane przez basenowe filtry. Zwierzęta jakie łapały się w tę śmiertelną pułapkę to nie tylko żaby, ale także inne małe stworzenia jak myszy, krety, małe ptaki, jaszczurki czy nawet wiewiórki. Gdy małe zwierzęta wpadają do basenu, instynktownie płyną w kierunku ściany zbiornika, okrążają wzdłuż całą jego krawędź szukając wyjścia. Nie mogąc się wydostać po pewnym czasie tracą siły i niestety zazwyczaj giną. Ponadto w przypadku żab czy jaszczurek ich przepuszczalna skóra sprawia że chloru zawarty w wodzie przedostaje się do krwiobiegu co ostatecznie i tak prawdopodobnie zabije płazy, które zbyt długo przebywały w kontakcie ze środkami chemicznymi.

mysz-w-basenie

Rich zaczął pytać innych swoich znajomych, którzy posiadali przydomowe baseny czy mają podobne problemy. Jak się okazało, tak i to wielu, więc z natury jako biolog zaczął szukać odpowiedniego rozwiązania. Na rynku było dostępnych kilka urządzeń do tego celu, jednak okazywały się mało skuteczne. Niektóre miały źle zaprojektowane drabinki czy mocowania, inne z kolei były przeznaczone dla większych zwierząt domowych.

basen-bezpieczny-dla-zwierzat

Wpadł więc na pomysł aby zbudować własne urządzenie i tak narodził się FrogLog. Początkowo było to prymitywne rozwiązanie wykonane z pianki, kawałka materiału i paska z siatki umieszczone w basenie. Po instalacji przez pierwsze kilka dni nie znaleziono żadnych martwych stworzeń, ale żeby potwierdzić jego skuteczność zbudowano pułapkę w kształcie lejka umieszczoną w górnej części urządzenia. Przez 23 dni funkcjonowania wynalazku FrogLog z pułapki wyciągnięto 50 żywych żab a tylko dwie znaleziono martwe w filtrach. Podczas tego krótkiego okresu testowego FrogLog okazał się w 94% skuteczny, pozwalając uwięzionym płazom bezpiecznie wydostać się z basenu.
Ponieważ wyniki testów z prototypem FrogLog okazały się bardzo zachęcające, Rich zbudował kilka kolejnych urządzeń i przekazał je innym znajomym posiadającym baseny. Wyniki były bardzo obiecujące i okazało się że znikoma ilość małych zwierząt ginęła w basenach od czasu zastosowania tego rozwiązania.

ratowanie-tonacych-zwierzat

W latach 2004 i 2005 dalej testowano i modyfikowano urządzenie a w 2005r złożono wniosek patentowy. W 2010r nawiązano współpracę z firmą Swimline, producentem akcesoriów basenowych w celu poszerzenia produkcji i rozwinięcia dystrybucji produktu.

FrogLog to produkowana w różnych rozmiarach pływająca przy krawędzi basenu platforma wykończona na obrzeżach siatką, połączona z brzegiem zbiornika pomostem po którym łatwo małym stworzeniom wydostać się na brzeg. Całość utrzymuje obciążnik znajdujący się na zakończeniu połączenia. Ponieważ FrogLog jest urządzeniem pływającym może się unosić lub opadać w zależności od poziomu wody w zakresie około 8-25cm.

Dzięki zastosowaniu urządzeń typu FrogLog, możemy ocalić wiele istnień małych stworzeń. Ponadto dzięki takim rozwiązaniom utrzymamy wodę w większej czystości redukując zanieczyszczenia bakteryjne pochodzące od zwierząt. Również z punktu widzenia ochrony środowiska warto zastosować takie urządzenia, gdyż płazy są bardzo ważnym ogniwem łańcucha pokarmowego i w Polsce są objęte ochroną.

Zdjęcia umieszczone dzięki uprzejmości wynalazcy Richa Masona. Więcej informacji na stronie autora projektu FrogLog.

Jeden komentarz do “Jak ocalić małe zwierzęta wpadające do basenów

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    11 + 13 =