Jak przygotować basen do zimy?

iplywamy 10:33

Jak przygotować basen do zimy?

Jak przygotować basen do zimy

Masz w ogrodzie wmurowany w grunt basen? Chcesz go prawidłowo przygotować do zimy? Największym błędem popełnianym przez wiele osób jest całkowite spuszczenie wody. Zima i panujące podczas niej mrozy mogą poważnie uszkodzić nie tylko instalację wodną, ale także ściany basenu. Koniecznie sprawdź, jak zabezpieczyć basen przed zimowymi warunkami. Dzięki temu latem ponownie będziesz mógł z niego korzystać bez kosztownych napraw.

 

Obniż poziom wody i wyczyść ścianki basenu

Warto pamiętać, że zamarznięta woda zwiększa swoją objętość, co może być katastrofalne w skutkach zarówno dla ścian basenu, jak i całej instalacji doprowadzającej wodę do niecki. Jak tego uniknąć? Jak się okazuje, spuszczenie całej wody wcale nie uchroni Twojego basenu przed zniszczeniem. W końcu do niecki z pewnością przedostaną się opady atmosferyczne. Ponadto wilgoć osiadająca na płytkach również może zamarznąć i je skruszyć.

 

Spuść zatem wodę z basenu do poziomu ok. 10–12 cm poniżej skimmera, wlotu innych elementów instalacji wodnej. Następnie dobrze oczyść ją z brudu i liści. Na tym etapie warto dokładnie wyczyścić nieckę basenu i pozbyć się brudu czy glonów.

 

W następnym etapie przygotowań basenu do zimy zajmij się pozostałą w basenie wodą. Należy ją dobrze oczyścić. Do tego potrzebna Ci będzie chemia do basenu. Za pomocą odpowiednich preparatów wyreguluj pH wody, zdezynfekuj ją, wypłucz wszystkie filtry. Następnie wprowadź do wody środki ograniczające rozwój glonów. Wymieszaj dokładnie wodę z użyciem pompy.

 

Zabezpiecz wodę, ściany basenu i zawory

Jak sprawić jednak, aby pozostawiona na dnie basenu wody nie zamarzła? Możesz użyć do tego specjalnych pływaków chroniących przed krą. Świetnym pomysłem jest także wpuszczenie do wody połączonych ze sobą butelek lekko wypełnionych piaskiem. Poruszające się w wodzie obiekty uchronią ją przed zamarzaniem. Duży wybór akcesoriów do basenu możesz znaleźć tutaj: https://www.bricomarche.pl/ogrod/kemping-zabawa-w-ogrodzie/basen-i-akcesoria/akcesoria-do-basenow.

 

Zamarzająca woda może uszkodzić nie tylko nieckę basenu, ale także elementy instalacji wodnej. Z tego powodu dokładnie spuść wodę z zaworów i rurek dolotowych, a także instalacji filtracyjnych i grzewczych. Kiedy to zrobisz, zatkaj wszystkie zawory, zabezpieczając je przed dostępem wody.

 

Tak przygotowany basen nie musisz dodatkowo przykrywać folią. Nawet wpadające do niego opady i brud nie powinny uszkodzić basenu, dzięki czemu będziesz mógł korzystać z niego w następnych sezonach. Jeśli jednak basen nie jest tak duży, a Ty masz odpowiednie okrycie, możesz dodatkowo zasłonić nieckę basenu.

 

Zimą temperatura spada poniżej 0°C, co powoduje, że woda w basenie zamarza. Lód może przyczynić się do powstania bardzo poważnych i drogich w naprawie uszkodzeń zarówno samej niecki, jak i całej instalacji wodnej. Z tego powodu przed nastaniem zimowych chłodów dobrze zabezpiecz swój basen przed zimą. Skorzystaj z przeznaczonych do tego preparatów i akcesoriów, które pozwolą Ci wyczyścić pozostałą na dnie wodę i ochronić ją przed zamarzaniem. Zabezpiecz także całą instalację doprowadzającą, podgrzewającą i odprowadzającą wodę z basenu.

 

Komentarze nie są włączone.