Pływanie to bardzo przydatna umiejętność, dzięki której można się bezpiecznie kąpać w basenie, jeziorze i w morzu. Sprawne poruszanie się w wodzie wymaga dobrej koordynacji ruchowej i opanowania podstaw prawidłowego oddychania pod wodą. Nauka pływania powinna być prowadzona przez doświadczonego instruktora, który pokaże Ci, jak poradzić sobie w każdej sytuacji. Dzisiaj dowiesz się, od czego warto zacząć przygodę z pływaniem i co będzie potrzebne na start.
Jak się przygotować do nauki pływania?
Do nauki pływania trzeba się odpowiednio przygotować. Jeśli chcesz szybko opanować podstawy, to znajdź basen, gdzie prowadzone są zajęcia dla Twojej grupy wiekowej. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kursów może być też wakacyjna nauka pływania prowadzona w Gliwicach, Katowicach i Tychach jaką oferuje https://www.fast-swim.com. Niezależnie od tego, na jakie zajęcia się zapiszesz, pamiętaj, aby zabrać ze sobą odpowiednie akcesoria. Co będzie Ci potrzebne na basenie? Na początku warto kupić:
- sportowy strój kąpielowy
- wygodne klapki
- chłonny ręcznik
- okulary do pływania
- żel pod prysznic
Na basenie może Ci się przydać również przestronny plecak, do którego spakujesz wszystkie rzeczy, suszarka do włosów oraz worek na mokry strój. Dla osób o wyjątkowo wrażliwej skórze i dzieci warto zabrać krem nawilżający, który złagodzi uczucie suchości po wyjściu z wody.
Podstawowe elementy nauki pływania
Nauka pływania to proces, który rozpoczyna się od oswajania z wodą. Na tym etapie uczestnik kursu musi stopniowo zanurzyć się w wodzie, aby przyzwyczaić się do warunków, jakie panują na basenie. Kolejnym krokiem będzie próba zamoczenia twarzy i całej głowy oraz nauka wstrzymywania oddechu pod wodą. Oswajanie jest szczególnie istotne w przypadku dzieci, które często boją się zanurzać i mogą niechcący napić się wody. Dlatego to ważne, aby zajęcia prowadził doświadczony instruktor, który wie, jak skutecznie dotrzeć do najmłodszych. W oswajaniu z wodą pomagają także pomoce dydaktyczne w postaci desek, piłeczek, kubeczków i makaronów.
Do podstawowych elementów nauki pływania zalicza się również swobodne unoszenie na wodzie. Choć ludzkie ciało w sposób naturalny potrafi utrzymywać się na powierzchni wody, to jednak osoby, które nie umieją pływać, często obawiają się tej czynności i mają z nią duży problem. Prawidłowe wykonanie tego ćwiczenia wiąże się z koniecznością przełamania bariery psychicznej. Gdy nauczysz się unoszenia na wodzie, poczujesz się bezpieczniej na basenie i z łatwością wykonasz kolejne ćwiczenia.
Jaki styl pływacki będzie dobry na początek?
Naukę pływania najczęściej rozpoczyna się od kraula. Jest to styl, który mogą bez problemu opanować zarówno dorośli, jak i dzieci. Pierwszym etapem nauki jest praca nad prawidłowymi ruchami nóg. W trakcie zajęć instruktor zaproponuje Ci wiele ćwiczeń, dzięki którym nauczysz się, utrzymywać prawidłową postawę ciała i efektywnie machać nogami. Kolejnym etapem nauki będzie pływanie z deską i wyprostowanymi rękami. Dopiero gdy opanujesz tę umiejętność, instruktor pokaże Ci, jak poruszać rękami w wodzie i poprawnie łapać oddech. Pływanie kraulem daje ogromną satysfakcję i jest doskonałą bazą do poznawania kolejnych stylów.
Nauka pływania wymaga czasu. Pierwsze efekty mogą być widoczne już po miesiącu w zależności od Twojego zaangażowania, częstotliwości zajęć i indywidualnych predyspozycji. Ten proces przebiega wolniej w przypadku młodszych dzieci, które najpierw muszą dobrze oswoić się z wodą. Jednak warto podjąć ten wysiłek, ponieważ pływanie daje dużo satysfakcji i jest świetnym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu.
Ostatnie komentarze
Arkovski
max
Klient
Ewa
Basia
Mariola