Jak wybrać kurs sternika motorowodnego? – porady specjalisty

iplywamy 05:59

Jak wybrać kurs sternika motorowodnego? – porady specjalisty

 

lodzie-motorowe-2

Czym się kierować przy wyborze kursu na sternika motorowodnego? Na co warto zwracać uwagę przed zapisem na taki kurs? Na te i inne pytania odpowiada Pan Łukasz ze szkoły motorowodnej MotoSternik. Pan Łukasz to doświadczony Instruktor Motorowodny oraz Zawodnik w dyscyplinie Skuterów Wodnych.

Decyzja zapadła: chcemy zrobić kurs sternika motorowodnego. Szukamy więc najtańszego kursu…

Pan Łukasz: Wybór kursu sternika motorowodnego powinniśmy uzależnić od wielu czynników. Cena nie może być jedynym kryterium! Coraz więcej Polaków odkrywa uroki wakacji na wodzie – chociażby w naszej ukochanej Chorwacji czy na rodzimych Mazurach – i firmy oferujące kursy motorowodne wyrastają jak grzyby po deszczu. Jeśli naprawdę zależy nam na zdobyciu rzetelnej wiedzy i kompetencji, powinniśmy poszukać dobrego kursu, a potem zdać egzamin.

Oczywiście można podejść do egzaminu na stopień sternika motorowodnego bez ukończenia kursu na sternika motorowodnego, ale jeśli już na wejściu wydaje nam się, że wiemy i umiemy wszystko, to nie jest dobry prognostyk. Każdy, kto miał do czynienia z wodą wie, że to potężny i nieprzewidywalny żywioł. Wybór dobrego kursu to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa – naszego i naszej załogi. Dlaczego? Bo ostatecznie to MY jako przyszli sternicy motorowodni będziemy podczas rejsu lub czarteru łodzi motorowej odpowiedzialni za bezpieczeństwo całej załogi. W razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa to MY będziemy musieli udzielić pomocy albo wyjaśnić zasady zachowania w zaistniałej sytuacji naszym załogantom. Taką wiedzę, niezbędną w warunkach zagrożenia, możemy zdobyć właśnie na kursie sternika motorowodnego.

lodzie-motorowe-2

Rozumiem. Czyli nie ulegamy magii “najtańszego kursu w okolicy”. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę, przeglądając oferty poszczególnych szkół motorowodnych?

Jeśli przeglądamy te oferty w sieci, zwracajmy uwagę na wygląd strony oraz łatwość a także intuicyjność nawigacji. Innymi słowy: wchodzimy na stronę w poszukiwaniu informacji dotyczących kursu i znajdujemy je bez kłopotu. Wszystkie linki prowadzą do rzetelnych informacji i wiarygodnych źródeł. Wszystkie informacje i dane teleadresowe są aktualne – i stale aktualizowane.

Niezmiernie istotna jest atrakcyjna baza szkoleniowa. To bardzo ważne, aby szkolenie było przeprowadzone w komfortowych warunkach. Dostępność do akwenu, duże molo wyposażone w urządzenia do cumowania, w razie potrzeby ogólnodostępna baza noclegowa czy możliwość zjedzenia ciepłego posiłku przed rozpoczęciem zajęć praktycznych na wodzie to niezaprzeczalne zalety. Dla osób przyjeżdżających własnym samochodem ważny jest parking, aby można było bezpiecznie zostawić samochód – najlepiej bezpłatny, żeby po przybyciu na miejsce nie okazało się, do ceny za kurs trzeba jeszcze doliczyć koszty parkingu. Wiarygodne, atrakcyjne i godne polecenia miejsce jest gwarancją i wizytówką szkolenia. Pamiętaj: przede wszystkim musisz czuć się komfortowo w miejscu, w którym spędzisz dzień lub 2 dni szkolenia.

Musisz wiedzieć, że ludzie, do których udajesz się po naukę, podchodzą do swojej działalności poważnie, naprawdę znają się na rzeczy i potrafią w maksymalnie prosty i zrozumiały sposób przekazać wiedzę innym.

Sprawdź też, czy harmonogram kursu został jasno opisany oraz jak często są organizowane kursy – to znacząco zwiększa elastyczność terminu szkolenia. Jeśli kurs motorowodny nie jest jedynym, który planujesz, zorientuj się, czy szkoła motorowodna oferuje dodatkowe usługi jak możliwość dalszego kształcenia na stopnie wyższe lub czy wypożycza/czarteruje łodzie motorowe i nie boi się oddać je w ręce swoich absolwentów.

Na koniec sprawdź, czy harmonogram kursu został jasno opisany oraz jak często są organizowane kursy co zwiększa elastyczność terminu szkolenia.

Dodatkowo czy szkoła motorowodna oferuje dodatkowe usługi jak możliwość dalszego kształcenia na stopnie wyższe lub, czy wypożycza / czarteruje łodzie motorowe i nie boi się oddać je w ręce swoich absolwentów.

lodzie-motorowe-5

Drąż, czyli…?

Czyli zorientuj się, na jakim sprzęcie będziesz pływał – to prawie zawsze adekwatne jest do ceny kursu. Ostatecznie chcesz poradzić sobie i z małymi jachtami, które ważą około lub do 400 kg, i z pływaniem półtoratonowym jachtem. Sprzęt szkoleniowy powinien być doskonałej jakości i dostosowany do potrzeb współczesnych, wymagających motorowodniaków.

Dalej: poszukaj nie tylko informacji o tym, czego wymaga się od sternika motorowodnego – takie informacje znajdziesz przecież po prostu w ministerialnym rozporządzeniu – czyli czego będą od Ciebie wymagali na kursie, ale i o tym, co ci na tym kursie oferują. Czego Cię nauczą. To powinien być komunikat w stylu: “Jesteśmy grupą pasjonatów sportów motorowodnych oraz aktywnej rekreacji na wodzie. Naszą pasją staramy się dzielić z innymi, organizując kursy i szkolenia dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z motorowodniactwem oraz pomagając doskonalić umiejętności motorowodniakom bardziej zaawansowanym. Wolne chwile spędzamy na podnoszeniu kwalifikacji i zdobywanie wiedzy oraz praktycznego doświadczenia, które chętnie przekazujemy uczestnikom naszych szkoleń”.

A czy lokalizacja, miejsce, w którym odbywa się kursa ma znaczenie?

Oczywiście. Własna baza szkoleniowa – akwen wodny, sprzęt, sale wykładowe – możliwość dogodnego dojazdu i pozostawienia samochodu na parkingu mają zasadnicze znaczenie.

Po pierwsze, nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że akwen, na którym się uczymy, a potem zdajemy egzamin powinien mieć warunki zbliżone do tych, w jakich poruszać się będziemy podczas samodzielnych eskapad.

Po drugie, żeby dobrze wchłaniać wiedzę teoretyczną, potrzebujemy miejsca, w którym są warunki na zorganizowanie prezentacji czy pokazu.

Po trzecie wreszcie, wielu kursantów nie może pozwolić sobie na długie szkolenia. Dlatego oferuje się możliwość odbycia kursu ekspresowo – w jedyne 2 dni (łącznie z egzaminem). Jeśli na miejscu można skorzystać np. z bazy hotelowej, może to być znaczącym ułatwieniem.

lodzie-motorowe-4

Załóżmy, że znaleźliśmy taki idealny kurs na sternika motorowodnego. Doskonale wyszkolona kadra, nowoczesny sprzęt, atrakcyjna baza szkoleniowa. Jest jakaś zupełnie przyziemna kwestia, na którą MUSIMY zwrócić uwagę?

No to wracamy do pieniędzy. Ale nie do ceny kursu, a do legalności działania. Szukajmy szkół, które działają legalnie. Wydanie paragonu lub faktury VAT jest potwierdzeniem zawartej transakcji, a posiadając je macie prawo do wszystkiego, co zapewnione jest w regulaminie. Jeżeli nie dostaliście potwierdzenia zapłaty, macie prawo podejrzewać że w tej szkole nie wszystko działa tak jak powinno. Np. szkoła może nie mieć wykupionego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Mówił pan na początku, że “firmy oferujące kursy motorowodne wyrastają jak grzyby po deszczu”. Może nie ma się co spieszyć z wyborem? Zawsze może pojawić się kolejna – lepsza od tej, na którą już prawie się zdecydowaliśmy…

Pewnie, że może. Takie są prawa rynku. Ale jeśli znaleźliśmy naprawdę dobry kurs motorowodny spełniający wszystkie nasze oczekiwania, lepiej nie zwlekać. Im bliżej sezonu letniego, tym większe obłożenie kursów. Może się zdarzyć tak, że kiedy już podejmiemy tę ostateczną decyzję, nie uda nam się zrobić kursu i zdać egzaminu przed planowanym urlopem na wodzie.

O kursach motorowodnych warto pomyśleć już teraz – nawet mimo panującej pandemii. Jedną z pierwszych odblokowanych gałęzi chorwackiej turystyki ma być żeglowanie. Dobrze byłoby mieć wtedy patent sternika motorowodnego w kieszeni…

Za rozmowę dziękujemy Panu Łukaszowi ze szkoły motorowodnej MotoSternik, która oferuje kursy teoretyczne i praktyczne na Patent Sternika Motorowodnego. Chcesz zapisać się na kurs na sternika motorowodnego? Wejdź na stronę https://www.motosternik.pl/kursy-motorowodne/sternik-motorowodny/ i sprawdź szczegóły!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 1 =