Jak wybrać odpowiedni basen ogrodowy?

iplywamy 12:44

Jak wybrać odpowiedni basen ogrodowy?

chlordobasenu2
Basen ogrodowy dla większości osób kojarzy się z przepychem, luksusem oraz dużym domem z ogródkiem. Okazuje się jednak, iż ze względu na szeroką dostępność różnych rodzajów i wymiarów basenów ogrodowych staje się to coraz bardziej powszechne. Warto zatem wiedzieć w jaki sposób dobrać basen ogrodowy pod względem wymiarów i czym należy kierować się podczas jego zakupu.

Czym jest basen ogrodowy?

Basen we własnym ogrodzie stanowi najlepszego rodzaju urozmaicenie oraz świetny sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz na dodatkową aktywność fizyczną. Jest to również idealne rozwiązanie na schłodzenie się podczas gorących letnich dni. Pomimo faktu, iż zakup takiego basenu generuje spore koszty, to mimo to taka inwestycja będzie służyć na lata i szybki zwróci się w zamian za częste wizyty w parkach wodnych.

Warto również nadmienić, iż budowa basenu sama w sobie jest bardzo kosztowna. Główny koszt generuje budowa elementów doprowadzających oraz odprowadzających wodę z basenu. Jednak na szczęście coraz więcej osób decyduje się na baseny stelażowe, rozporowe oraz drewniane. Są on znacznie bardziej korzystne cenowo oraz można je kupić w wielu rozmiarach oraz modelach.

Zalety budowy i korzystania z basenów ogrodowych

Inwestycja w budowę lub postawienie basenu w swoim ogrodzie przynosi wiele korzyści. Można do nich zaliczyć m.in.:

  • Znakomity pomysł odświeżenia się oraz spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu latem;
  • Możliwość nauki pływania od podstaw nawet dla dzieci ze względu na niewielką głębokość basenu;
  • Korzystna cena w porównaniu z częstymi wizytami na publicznych basenach oraz w parkach wodnych;
  • Możliwość dopasowania basenu do danego ogrodu pod względem kształtu i wymiarów;
  • W basenie można wykonywać ćwiczenia takie jakie auqaareobik czy też ćwiczenia rehabilitacyjne.

Niestety jednak z budową oraz utrzymaniem basenu w swoim ogrodzie wiążą się również pewne niedogodności. Przede wszystkim podstawowym mankamentem jest fakt częstego filtrowania i wymiany wody w basenie. Może to generować dodatkowe koszty oprócz samego wysokiego kosztu budowy basenu. Poza tym sam basen zajmuje znaczną część ogrodu. Przez to nie ma możliwości na uprawę roślin czy też na posiadanie zwyczajnie wolnej przestrzeni w swoim ogrodzie. Jednak powyższe niedogodności rekompensuje fakt, iż jest to świetna opcja na spędzanie gorących letnich dni w pobliżu swojego domu.

Jaki basen ogrodowy wybrać do swojego ogrodu?

Wybór basenu do swojego ogrodu jest uzależniony od wielu czynników. Pod kątem możliwości przenoszenia basenu tzw. mobilności basenu można wyróżnić dwa typy basenów ogrodowych:

  • Basen stacjonarny – jest to specjalnie i profesjonalnie skonstruowany basen, który jest wyłącznie stworzony dla wybranego ogrodu. Oznacza to, iż nie można go nigdzie indziej przenosić;
  • Basen przenośny – są to wszelkiego rodzaju baseny rozporowe oraz stelażowe, a także dmuchane baseny dla dzieci. Są one o tyle dobrą opcją, iż można je dopasować do powierzchni większości ogrodów oraz można rozkładać je praktycznie wszędzie.

Z kolei pod względem wielkości danego basenu wyróżnić można trzy typy basenów:

  • Basen mały – najlepiej sprawdzi się on w niewielkich ogrodach czy też ogrodach przy działce. Jest to o tyle dobra opcja, iż sprawdzi się w każdym ogrodzie. Jednak wadą takiego rozwiązania jest fakt, iż mały basen oznacza małą powierzchnię do nauki;
  • Basen średni – jest to najczęściej wybierany model basenu ogrodowego. Jest to basen, który jednocześnie jest na tyle mały aby pasował do nawet najmniejszych ogrodów i jednocześnie na tyle duży aby można w nim uczyć się pływać;
  • Basen duży – zwykle o powierzchni powyżej 40 metrów kwadratowych. Sprawdza się jedynie w ogrodach o dużej powierzchni, jednak warto zaznaczyć, iż trzeba więcej wydawać na ogrzewanie czy też wymianę wody.

Publikację przygotował Sklep Dla Ogrodu oferujący chemię basenową do basenów ogrodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × cztery =