Jaką szkołę żeglarstwa wybrać? Sprawdzamy kryteria wyboru!

iplywamy 06:20

Jaką szkołę żeglarstwa wybrać? Sprawdzamy kryteria wyboru!

szkola-zeglarstwa

W ostatnich latach widać coraz większe zainteresowanie żeglarstwem. Wielu młodych ludzi, nawet nastolatków, pociąga wizja pływania jachtem. To połączenie swoistego romantyzmu i poczucia wolności z nauką nowych umiejętności. Od czegoś trzeba jednak zacząć swoją przygodę z żeglarstwem. Najlepszym rozwiązaniem jest niewątpliwie skorzystanie z oferty dobrej szkoły żeglarstwa. Wtedy jednak rodzi się pytanie, jaka szkoła żeglarstwa warta jest uwagi i zapewnia optymalne warunki szkolenia. Zanim podejmie się ostateczną decyzję, warto zatem przyjrzeć się 6 kluczowym czynnikom, które sprawiają, że dany organizator rzeczywiście jest dobrym wyborem.

Po pierwsze – stosowne uprawnienia szkoły żeglarstwa

Osoby, które nie miały wcześniej styczności z jachtami potrzebują naprawdę rzetelnych instruktorów, którzy nie tylko nauczą wszystkich niezbędnych umiejętności praktycznych i przedstawią w przystępny sposób wiedzę, ale także pokażą piękno żeglarstwa. Jednocześnie zapewnią bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom obozu szkoleniowego.

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zatem sprawdzić, są odpowiednie uprawnienia. Rzeczywiście wiarygodna i uczciwa szkoła żeglarstwa powinna mieć wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki. To nie wszystko, ponieważ konieczne okazuje się także uzyskanie certyfikatu ubezpieczenia. Informacji na ten temat należy szukać na stronie internetowej szkoły oraz w ewidencji portalu www.turystyka.gov.pl.

Warto dodać, że rejsy szkoleniowe dla nastolatków muszą też zostać zgłoszone do Kuratorium Oświaty.

Po drugie – kompetencje kadry

Odpowiedni poziom szkolenia byłby niemożliwy, gdyby szkoła żeglarstwa nie miała doświadczonych instruktorów. To również łatwo zweryfikować. Każdy opiekun adeptów żeglarstwa musi posiadać stosowne uprawnienia żeglarskie. W przypadku kierownika wyszkolenia żeglarskiego oznacza to obowiązek posiadania patentu jachtowego sternika morskiego (JSM), a także patentu Instruktora Żeglarstwa PZŻ. Trochę mniejsze wymagania nakłada Polski Związek Żeglarski (PZŻ) na zwykłych instruktorów, którzy muszą mieć przynajmniej patent żeglarza jachtowego (ŻJ) oraz Młodszego Instruktora Żeglarstwa PZŻ. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet kadra instruktorska mogła się pochwalić patentem JSM, bo to jedynie jeszcze zwiększa prestiż samej szkoły.

Warto podkreślić, że w naprawdę dobrych szkołach żeglarstwa instruktorami zostają często najlepsi uczestnicy rejsów szkoleniowych, którzy pragną dalej doskonalić swoją wiedzę i swoje umiejętności. Oczywiście nie staje się to natychmiast po ukończonym obozie i zdanym egzaminie, ale to z pewnością kluczowy krok w stronę pozostania instruktorem. Jeżeli rejs szkoleniowy jest w pełni profesjonalnie przygotowany, a kadra nie tylko uczy, ale też umiejętnie zaraża pasją żeglarstwa, to później są wymierne tego efekty.

Jedna uwaga – w przypadku rejsów szkoleniowych dla młodzieży poza uprawnieniami stricte żeglarskimi konieczne jest także uzyskanie przez instruktorów uprawnień opiekunów kolonijnych. Przepisy prawne nakazują także kierownikowi rejsu szkoleniowego nabycie uprawnień kierownika obozów wędrownych albo kierownika placówek wypoczynku dzieci i młodzieży. Warto ponadto sprawdzić, jakie kadra ma doświadczenie w pracy z młodymi adeptami żeglarstwa na jachtach śródlądowych. Można tego nie wiedzieć, ale żeglarstwo morskie i śródlądowe to jednak dwa różne oblicza tej pięknej pasji.

Po trzecie – doświadczenie szkoły żeglarstwa w przygotowywaniu rejsów szkoleniowych dla poszczególnych grup wiekowych

Chyba dla nikogo nie stanowi zaskoczenia fakt, że żeglarstwo tak jak wiele innych dziedzin życia wymaga specjalizacji. Dobrze mieć na uwadze, jaka szkoła żeglarstwa jest znawcą w żeglarstwie śródlądowym, ale nie tylko. Znaczenie ma również kwestia doświadczenia w prowadzeniu rejsów szkoleniowych dla różnych grup wiekowych. Wiadomo, że inaczej się pracuje z nastolatkami niż osobami dorosłymi. Jeżeli dana szkoła nie prowadzi osobnych obozów szkoleniowych dla młodzieży, to trudno uznać ją za w pełni wiarygodną czy gwarantującą wysoki poziom nauczania. Przy okazji należy podkreślić, że na pewno lepiej zaufać tym, którzy zajmują się organizacją rejsów od lat. W końcu doświadczenie to naprawdę potężny kapitał.

Renomowana szkoła żeglarstwa ma zatem oferty dla każdej grupy wiekowej. Co więcej, dotyczy to nawet bardziej precyzyjnego rozbicia na rejsy dla młodszych i starszych nastolatków. Na pierwszy rzut oka może to wydawać się przesadą, ale jedynie dla tych, którzy na co dzień nie mają do czynienia z młodzieżą. Dwunastoletnia osoba jest przecież na innym etapie dojrzewania niż osiemnastolatek, a to ma ogromne przełożenie na zachowanie, radzenie sobie z emocjami czy trudnościami. Załoga mocno przemieszana wiekowo, w której byliby zarówno ci młodsi, jak i ci starsi mogłaby mieć problem, aby się porozumieć. Na pewno stwarzałoby to większe zagrożenie, a przecież jedność na pokładzie jest kluczowa. Nikt nie może się obrażać, trzeba też razem podejmować wyzwania. Poza tym dwunastolatek mógłby nie sprostać fizycznie, a to rodziłoby w nim frustrację.

Dlatego dobra szkoła żeglarstwa organizuje osobne rejsy szkoleniowe nie tylko dla młodzieży i dorosłych, ale także dla młodszej (12-14 lat) i starszej (15-18) grupy nastolatków. Dzieci poniżej dwunastego roku życia mogą jednak uczestniczyć w rejsach rodzinnych czy specjalnie dla nich organizowanych koloniach żeglarskich, na których wstępnie zapoznają się z tajnikami życia żeglarza, ale nie ma to charakteru typowego szkolenia – bardziej chodzi o zabawę i miłe spędzenie czasu na wodzie. W takiej sytuacji zresztą potrzebny jest dodatkowy opiekun, który ma za zadanie zajmowanie się dziećmi w czasie postojów w porcie. Jeszcze jedno – dopiero od 14 roku życia można przystąpić do egzaminu na patent żeglarza jachtowego. A co z dziewiętnastolatkiem? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapisał się na rejs szkoleniowy dla dorosłych.

Po czwarte – portfolio szkoły żeglarstwa

Osoby, które zastanawiają się, jaka szkoła żeglarstwa jest najlepsza powinny dokładnie przejrzeć zawartość strony internetowej znalezionej szkoły. Im więcej na niej konkretnych informacji, tym większe prawdopodobieństwo, że wybór okaże się właściwy. To nie tylko kwestia opisu samej szkoły czy przedstawienia kadry. Równie ważne są relacje wideo i zdjęciowe z wcześniej organizowanych rejsów szkoleniowych. Wiarygodności na pewno dodają relacje samych uczestników.

Po piąte – cena obozu żeglarskiego

Od razu należy zaznaczyć, że niekoniecznie najważniejsza jest tutaj jej wysokość, mimo ze to oczywiście dla wielu osób to kluczowy czynnik. Jednak znacznie istotniejsza okazuje się relacja ceny i jakości. Trzeba po prostu wiedzieć, na co można liczyć w ramach podanej kwoty. Na marginesie warto jeszcze dodać, że wyjątkowo wysoka cena rejsu każe przypuszczać, że ofertę składa w rzeczywistości pośrednik, a nie organizator. W takiej sytuacji oczywiste jest, że koszty szybują w górę. Wbrew pozorom nie ma też sensu specjalnie się cieszyć z zaskakująco niskiej ceny – może to oznaczać, że rejs szkoleniowy nie został przygotowany rzetelnie. Dlatego zawsze należy dowiedzieć się, co jest zawarte w danej cenie. Kluczowe są odpowiedzi na cztery pytania.

Jaki jest zakres szkolenia?

Istnieje poważne różnice pomiędzy obozem szkoleniowym a obozem z elementami szkolenia żeglarskiego. W tym drugim przypadku nie ma co liczyć na rzetelne przygotowanie do egzaminu na patent żeglarza jachtowego, ponieważ nie taki jest cel rejsu. Bardziej chodzi o przyjemne spędzenie wakacji na pokładzie jachtu, a przy okazji przyjrzenie się, jak wygląda życie żeglarza.

Profesjonalny rejs szkoleniowy musi uwzględniać konkretną liczbę godzin przeznaczonych na zajęcia teoretyczne i praktyczne, zgodnie z wytycznymi Polskiego Związku Żeglarskiego. W części teoretycznej konieczne jest omówienie konkretnych wiadomości z wszystkich działów wymaganych podczas zdawania egzaminu. Chodzi tutaj o teorię żeglowania, przepisy, budowę jachtów, a także podstawy meteorologii, locji śródlądowej oraz ratownictwa. Jednocześnie wszyscy uczestnicy rejsu powinni spędzić za sterem nie mniej niż 15 godzin.

Dokładny wykaz zaleceń PZŻ znajduje się na stronie http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/page/system-szkolenia-pzz/.

Jakie są parametry jachtu?

Warto zwrócić uwagę na rok produkcji jednostki, ale nie tylko. Niezwykle ważna okazuje się długość kadłuba. Jeżeli jacht ma mniej niż 7,5 metra długości, to na pewno się nie nadaje na obóz wędrowny – taką jednostkę można wykorzystać wyłącznie na potrzeby obozu stacjonarnego. W celu zagwarantowania odpowiedniego poziomu wygody na pokładzie w rejs należy ruszyć jachtem mającym co najmniej 8 metrów. Inna kwestia, że znaczenie ma też liczba uczestników obozu szkoleniowego. W dobrej szkole żeglarstwa przykłada się ogromną wagę do tego, aby każdy kursant czuł się jak najbardziej komfortowo, i dlatego dla jachtu ośmioosobowego optymalnym rozwiązaniem jest załoga składająca się z 6 osób i sternika. Wtedy nie powinno być ciasno. Absolutnie niedopuszczalna jest natomiast sytuacja zwiększenia liczby osób na pokładzie ponad przewidzianą dla konkretnego modelu jachtu, ponieważ to już zagraża bezpieczeństwu.

Jaka jest przewidziana trasa rejsu?

Zasada jest prosta – im krótsza trasa, tym mniej możliwości na sprawdzenie się w różnorodnych warunkach, więc trudniej nabyć konkretne umiejętności. Przyjmuje się zatem, że podczas rejsu dwutygodniowego na Mazurach należy przemierzyć co najmniej dwa odcinki znajdujące się na szlaku pomiędzy najważniejszymi miastami. Chodzi o Ruciane-Nida (bądź Pisz), Węgorzewo, Giżycko i Mikołajki. Wyłącznie w ten sposób można poznać specyfikę poszczególnych jezior, ale i portów, przystani, miejsc cumowania czy kanałów.

Jakie jest przewidziane wyżywienie?

Wbrew pozorom to bardzo ważna kwestia, ponieważ na pokładzie trzeba mieć siłę do wykonywania wielu zadań. Nieodpowiednie jedzenie przekłada się na osłabienie, ale i zniechęcenie do żeglarstwa. Dobra szkoła żeglarstwa dba o świeżość produktów, a więc regularne dostawy zaopatrzenia, a także komponowanie pełnowartościowych i smacznych dań.

Po szóste – opinie na temat szkoły żeglarstwa

Nie jest to może najważniejszy czynnik, ale warto przyjrzeć się opiniom, mając jednak na uwadze fakt, że anonimowe wpisy trudno uznać za wiarygodne. Natomiast rzetelne opinie realnych uczestników wcześniejszych rejsów mogą dać ostateczną odpowiedź na pytanie, jaka szkoła żeglarstwa jest naprawdę godna uwagi.

Źródło:

https://puntovita.pl/

puntovita

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + czternaście =